Žinokite savo teises darbe - Anglija.lt
 

Žinokite savo teises darbe (2006-07-07)

Iš atostogų grįžtate atsipalaidavusi ir negalite sulaukti, kol visiems darbe parodysite gražų įdegį. Kitą dieną jūsų viršininkas dalija algos lapelius. Tačiau jūs jo negaunate. Jis sako, kad buvote išvykusi pasilinksminti ir neturite manyti, jog už tai bus sumokėta. Žinoma, tai neteisinga, bet ką galite padaryti?Jei žinote savo teises, galite suvokti problemą ir iš karto ją spręsti.

Atostogų apmokėjimo nesklandumai
Dauguma darbuotojų turi teisę gauti keturias apmokamas atostogų savaites per metus. Net jei dirbate nepilnu krūviu ar tam pačiam darbe pradirbote mažiau nei metus, turite teisę į apmokamas atostogas. Laiko tarpas, kuris gali būti apmokamas, priklauso nuo to, kiek dienų per savaitę dirbate. Pavyzdžiui, jei dirbate dvi dienas, reiškia, per keturias savaites dirbate aštuonias, taigi jums priklauso aštuonios dienos apmokamų atostogų metuose.

Kai kurios kompanijos savo darbuotojams leidžia imti daugiau nei keturias savaites apmokamų atostogų. Taigi verta pažiūrėti, kas parašyta darbo kontrakte. Tačiau jūs automatiškai negaunate teisės pasiimti atostogas per tarnautojų nedarbo (angl. bank holiday) ar valstybinių švenčių (angl. public holiday) dienas. Jei šią dieną paimate laisvą, darbdavys gali sumokėti ir atskaičiuoti iš jums priklausančių keturių savaičių. Visa tai turi būti aiškiai išdėstyta darbo kontrakte.Daugelis darbdavių neduoda raštiškos sutarties, nors įstatymai to reikalauja. Jei baigiantis antram darbo mėnesiui jos dar negavote, kreipkitės į „Citizens Advice Bureau“. Artimiausią skyrių galite rasti, apsilankę adresu: http://www.adviceguide.org.uk.

Mes turime jūsų atsisakyti...
Iš darbo dažniausiai atleidžiama, kai uždaroma kompanija ar jos padalinys arba kai darbdavys mažina etatus. Tai reiškia, kad netenkate darbo ir darbdavys vietoje jūsų nieko neįdarbina.

Jei jus atleidžia dėl šių priežasčių, darbdavys privalo išmokėti kompensaciją, jei dirbote mažiausiai dvejus metus be pertraukų ir esate vyresnis nei 18 metų. Išmokos dydis priklauso nuo amžiaus ir pradirbto laikotarpio.

Jokio laikymosi už rankučių virš kopijavimo aparato!
Daugelis kompanijų turi taisykles, kaip elgtis, jei artimai bendraujate su bendradarbiu. Tai dažniausiai būna nurodyta darbuotojų knygelėje (angl. staff handbook).Pavyzdžiui, jei užimate atsakingas pareigas, negalite pirmenybės teikti savo partneriui. Šių taisyklių privalote laikytis tol, kol jos nepažeidžia diskriminacijos ar kokio kito įstatymo.

Kiekvienas turi teisę į asmeninį gyvenimą netgi darbo valandomis. Taigi jei kompanija verčia jus pasirašyti susitarimą, kuris suvaržo romantiškus santykius, tai gali būti žmogaus teisių pažeidimas.Jei užpildote prašymą įsidarbinti toje pačioje kompanijoje, kurioje jau dirba jūsų partneris, tai neturėtų turėti įtakos jūsų priėmimui į darbą. Darbdavys privalo apsvarstyti prašymą, remdamasis jūsų įgūdžiais. Atsakyti vien dėl to, kad jūsų partneris dirba toje pačioje kompanijoje, yra neteisėta.

Aistė Štūrienė