Į statybas – tik su dokumentais! (atnaujinta 2014-06-24) - Anglija.lt
 

Į statybas – tik su dokumentais! (atnaujinta 2014-06-24) (2011-08-17)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Ką tik atvykai ir neturi žalio supratimo apie tai, kaip pradėti čia dirbti? O gal jau dirbi, bet be dokumentų? Žinai, kad reikia kažkokio CSCS, UTR, NIN... Surasti informaciją užima daug laiko, o draugai užsiėmę, kad pagelbėtų? Į pagalbą skuba Anglija.lt - visa informacija, ko reikia statybininkui - vienoje vietoje.

Gauti dokumentus gali ir pats

Nemažai į Angliją laimės ieškoti atvykstančių tautiečių “nuteka“ į statybų sektorių. Šiame straipsnyje daugiausiai dėmesio skirta pradedantiesiems dirbti statybose savarankiškai (angl. self-employed), tačiau ir kitur besidarbinantys ras naudingos informacijos, pavyzdžiui, kaip užsiregistruoti savarankiškai dirbančiu.

Yra nemažai įmonių ir privačių asmenų, kurie už tam tikrą mokestį visus šiuos dokumentus padeda įsigyti. Tačiau kam mokėti pinigus, kai susitvarkyti visus reikalus gali pats? Tai ne taip sunku, kaip atrodo iš pradžių, tiesiog reikia žinoti, ką, kaip ir po ko daryti. Aišku, visai nekalbant angliškai, teks prašyti draugų pagalbos, bet šiek tiek suprasdamas ir žinodamas pagrindinius terminus, dėl ko kreipiesi, problemų neturėsi. Išmok pasakyti savo vardą paraidžiui, adresą ir gimimo datą. Be to, dabar nemažai kur galima užsiregistruoti internetu.

Pirmiausia atvykus į šalį ir ketinant pradėti dirbti bet kurioje srityje, reikėtų užsiregistruoti nacionalinio draudimo numeriui (angl national insurance number) gauti. Paskambinus telefonu 0845 600 0643 į darbo centrą (angl. Job centre), reikia paprašyti paraiškos formos (angl. application form), kurią reikės užpildyti, išsiųsti ir laukti laiško su soc. draudimo numeriu.

Tavęs gali paprašyti ir atvykti paskirtu laiku į pokalbį, kad patvirtintum savo tapatybę. Pagal kokius kriterijus atrenkama, kas turi atvykti, kas ne - neskelbiama. Pokalbyje turėsi pateikti šiek tiek informacijos apie save – kada atvykai, ką čia veiksi, turi darbą ar aktyviai jo ieškai, kur gyveni ir visus savo asmens duomenis.

Socialinio draudimo numeris suteikiamas nemokamai. Socialinio draudimo kortelė nebėra išduodama, suteikiamas tik socialinio draudimo numeris. Jei pokalbis buvo sėkmingas, numeris bus atsiųstas paštu per porą savaičių.

Daugiau informacijos apie socialinio draudimo numerį rasi čia: https://www.gov.uk/apply-national-insurance-number.

Sveikatos ir saugumo testas

Vienas iš svarbiausių statybų sektoriuje dirbančiųjų dokumentų, kurių reikalauja darbdaviai - CSCS (angl. Construction Skills Certification Scheme) kortelė. Tai dokumentas, patvirtinantis, kad išlaikei profesinę kompetenciją atitinkantį sveikatos, saugumo ir aplinkosaugos testą (angl. CITB health, safety & environment test).

Užsiregistruoti šiam testui galima internetu: http://www.cscs.uk.com arba telefonu 0344 994 4488. Mokestis - £17.50 už testą ir dar 30 £ už kortelę (jau išlaikius testą ir užpildžius formą kortelei gauti). Internetu užsiregistruosi tik turėdamas nacionalinį draudimo numerį.

Jei nori laikyti testą lietuviškai, nepamiršk Specialiųjų poreikių (angl. Special Needs) skyriuje uždėti varnelę ir pasirinkti savo kalbą (angl. exam voiceover language). Jei testą pasirinkai laikyti lietuviškai, mokytis taip pat gali lietuviškai. Dažnai gauname tautiečių klausimų, kur gauti CSCS testų knygą lietuvių kalba. Šiuo metu oficialių knygų lietuvių kalba nebėra, lietuviškai mokytis galima tik įsigijus DVD ir pasirinkus lietuvišką vertimą. DVD diską galima įsigyti internetu: http://citbstore.pearsonvue.com/category_s/156.html už 12,42£ (be PVM) arba knygynuose.

Prieš perkant, būtina atkeipti dėmesį, kokio lygio knygos ar DVD reikia. Yra du skirtingi lygiai - pagalbiniams ir specialistams (angl. oparatives and specialists) bei vadovams ir profesionalams (angl. managers and professionals). Knygas bei DVD galima įsigyti knygynuose Waterstone's, WHSmith.

Užsiregistravus ir belaukiant testo belieka pasimokyti. Testai bus tie patys, kaip ir mokomojoje medžiagoje, todėl teks pasikliauti savo atmintimi. Išlaikęs testą, gausi užpildyti formą, įklijuoti ten savo nuotrauką, išsiųsti ir laukti kortelės. Išsiųsti šią formą būtina ne vėliau, kaip per du metus nuo testo išlaikymo datos. Paraiškos formas parsisiųsti galima internetu: http://www.cscs.uk.com/cards/application. Anksčiau, išlaikius testą, iškart būdavo suteikiamas popierinis sertifikatas su numeriu – jis galiodavo statybų aikštelėse. Tačiau dabar reikia sulaukti kortelės, tik tada galima pradėti dirbti.

SVARBU: Daugiau informacijos apie CSCS kortelę ir pasikeitimus nuo 2014 m. liepos 1 dienos dėl žaliosios, pagalbinio darbuotojo kortelės, galima rasti straipsnyje „Svarbūs pasikeitimai statybininkams: CSCS kortelę gauti taps sunkiau“.

Mokesčių mokėtojo numeris

Kitas svarbus dalykas laisvai samdomiems - UTR numeris. Tai unikalus mokesčių mokėtojo nuorodos numeris (angl. Unique taxpayer reference number). Su UTR numeriu nuo uždarbio nuskaičiuojamas 20% mokestis, o neturint UTR numerio, bus atskaičiuojami 30% mokesčiai. Tam, kad gautum UTR numerį, pirmiausia turi užsiregistruoti kaip savarankiškai dirbantis Mokesčių inspekcijoje (angl. HM Revenue and Customs). Per keletą savaičių po registracijos, Mokesčių inspekcija atsiųs laišką su 10 skaičių UTR numeriu.

Yra 3 būdai, kaip užsiregistruoti savarankiškai dirbančiu:
- Internetu – greitai ir patogiai. http://www.hmrc.gov.uk/selfemployed/register-selfemp.htm
- Telefonu: paskambinęs numeriu 0845 915 4515 nuo 8 iki 20 valandos gali užsiregistruoti savarankiškai dirbančiu ir užsisakyti UTR numerį.
- Paštu: gali užpildyti CWF1 formą ir išsiųsti į vietinę mokesčių inspekciją.
Informacija, kurią turėsi pateikti registracijos metu: vardas ir pavardė, adresas, nacionalinio draudimo numeris, gimimo data, telefono numeris, el.pašto adresas, data, kada pradėjai dirbti savarankiškai, savo veiklos tipas (šiuo atveju – statybos – angl. constructions).

Kitas atvejis, jei jau esi registruotas kaip savarankiškai dirbantis arba negali rasti UTR numerio. 10 skaičių numeris turėtų būti bet kokiame laiške iš Mokesčių inspekcijos. Jei manai, kad UTR numerio neturi, susisiek su Mokesčių inspekcijos biuru telefonu 0845 366 7899, arba nueik į vietinį biurą. UTR numerio internetu užsisakyti kol kas negalima (išskyrus atvejį, kai registruojiesi laisvai samdomu).

Ko dar reikia statybininkui?

Seniau Anglijoje dirbantis pažįstamas tave tikina, kad dirbant statybose reikia turėti CIS? Nes jis tą numerį turi ir kiti turi... CIS - tai Statybų pramonės programa (angl. construction industry scheme), pagal kurią yra registruoti turi tik savarankiškai statybų pramonėje dirbantys rangovai ir subrangovai.

Tačiau 2007 metais įsigaliojo naujos statybų pramonės taisyklės, pagal kurias visi laisvai samdomi statybų darbuotojai nebeprivalo turėti CIS kortelių. Dabar laisvai samdomi subrangovai privalo tiesiog užsiregistruoti Mokesčių inspekcijoje ir gauti UTR numerį.

Nežinai, ar esi registruotas? Esi, jei turi UTR numerį – šį numerį reikia pateikti darbdaviui, o jis pats privalo viską suderinti su Mokesčių inspekcija ir kiekvieną mėnesį jai pateikti ataskaitą, kiek ir kam yra sumokėję pinigų.
Kitas esminis dalykas statybininkui - asmens apsaugos priemonės, sutrumpintai vadinamos PPE (angl. personal protection equipment). Jei dirbsi savarankiškai, dažniausiai šiomis priemonėmis turėsi pasirūpinti pats. Tačiau tai priklauso nuo įmonės ar agentūros – vieni prašo turėti savo, kiti duoda šalmą, liemenę, bet nori, kad turėtum savo darbinius batus (angl. safety boots).

Na ir galiausiai, dar vienas svarbus dalykas tiek statybininkui, tiek bet kur kitur dirbančiajam – banko sąskaita. Turėdamas savo pasą, banko sąskaitą gali atsidaryti bet kuriame banko padalinyje. Teoriškai. Praktiškai kartais būna sunkiau – banko darbuotojas gali neatidaryti sąskaitos, jei neturi adreso patvirtinimo (pavyzdžiui, sąskaitos už komunalines paslaugas) arba laiško iš darbdavio. Problemų dėl to kyla labiau tiems, kurie angliškai kalba prastai. Dažniausiai naujai atvykę kreipiasi į Lloyds TSB, Halifax, Santander, Barclays ir Nat West bankus ir gauna paprastąją (basic) arba einamąją (angl. current) sąskaitas. Jos yra nemokamos, o už daugiau privilegijų suteikiančias sidabrines ar auksines sąskaitas reikia mokėti nuo 8 £ per mėnesį.

Jei einamosios sąskaitos atidaryti ir išduoti kortelę, su kuria būtų galima atsiskaityti internetu, bankas nesutinka, galima prašyti grynųjų pinigų kortelės (angl. cash card account). Su šia kortele negalėsi atsiskaityti už prekes, tačiau galėsi gauti pinigus ir nusiimti juos bankomatuose. Vėliau galėsi prašyti bankininko, kad atidarytų geresnę sąskaitą.


Esi patyręs elektrikas, santechnikas ar inžinierius? Gauk tavo patirtį atitinkančią kortelę ir pradėk dirbti pagal savo specialybę:
- Inžinieriams statybose (angl.engineering)– ACE kortelė (telefonu 01923 260000 arba http://www.ecitb.org.uk)
- Griovimo darbai (angl.demolition) – CCDO kortelė(tel. 08448268385 arba http://www.ndtg.org)
- Pastolių statytojams (angl. scaffolders) – CISRS kortelė (tel. 08448157223 arba http://www.cisrs.org.uk)
- Elektrikams (angl. electricians) – ECS kortelė (tel.0844 847 5098 arba http://www.ecscard.org.uk)
- Santechnikams (angl.plumbers) – JIB-PMES kortelė (tel. 01480476925 arba http://www.jib-pmes.org.uk)
- Šildymo, ventiliacijos sistemų įrengėjai – SKILLcard (tel. 01768860406 arba http://www.skillcard.org.uk)

Ši informacija atnaujinta pagal 2014-06-24 galiojančią tvarką. Dėl galimų pokyčių Anglija.lt siūlo pasitikrinti oficialiuose tarnybų tinklalapiuose.

Jolanta Terminaitė



   

Susiję raktiniai žodžiai: Darbas statybose UK, Dokumentai darbui UK, Statybos Anglijoje

Susijusios įmonės

Profesionalios buhalterijos paslaugos įmonėms ir fiziniams asmenims Rytų Londone. Rezidento leidimas, pašalpos, mokesčių grąžinimas, pajamų deklaravimas, dokumentų tvarkymas ir...

Buhalterinės apsakaitos paslaugos juridiniams ir fiziniams asmenims, pagalba mokesčių, pašalpų bei dokumentų tvarkymo klausimais visoje JK.

...