Pažymos apie kriminalinę praeitį – kaip jas gauti? (atnaujinta 2013-09-17) - Anglija.lt
 

Pažymos apie kriminalinę praeitį – kaip jas gauti? (atnaujinta 2013-09-17) (2011-08-18)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Turėjai problemų su teisėsauga Jungtinėje Karalystėje, ir svarstai, ar tai atsispindės įrašuose iš policijos? O gal darbiniesi ir darbdavys prašo atlikti teistumo patikrinimą? Anglija.lt pateikia informaciją, kada, kodėl ir kaip atliekami tokie patikrinimai ne tik Anglijoje, bet ir Lietuvoje.

Kam jos reikia?

Darbinantis Anglijoje tavęs gali paprašyti pateikti pažymą apie tavo kriminalinę istoriją. Lietuvoje toks dalykas vadinamas pažyma apie teistumą arba neteistumą.
Nežinai, kam tokie patikrinimai reikalingi, ar tau kada nors pažymos prireiks, kaip gauti pažymą ir ką joje darbdavys pamatys? Pateikiame atsakymus į šiuos klausimus.

Papildyta: Anksčiau Anglijoje kriminalinės praeities tikrinimus atlikdavo Kriminalinių duomenų biuras (angl. Criminal Records Bureau - CRB). CRB atlikdami patikrinimą apie žmogų, duomenų ieškojo Nacionalinėje Policijos duomenų bazėje ir Nepriklausomos apsaugos tarnybos (angl. Independent Safeguarding Authority) įrašuose. Tačiau šiuo metu šiuos patikrinimus atlieka nauja organizacija - Duomenų atskleidimo ir draudimų paslaugos (angl. Disclosure and Barring Service - DBS). Ši morganizacija pakeičia ne tik Kriminalinių duomenų biurą, bet ir Nepriklausomos apsaugos tarnybą - pastarosios dvi organizacijos nebefunkcionuoja.

Pagal Pažeidėjų reabilitacijos aktą (angl. Rehabilitation of Offenders Act 1974), pasibaigus vadinamajam reabilitacijos laikotarpiui, asmuo darbdaviui neprivalo atskleisti, už ką anksčiau buvo teistas, išskyrus dirbant kai kuriose srityse. Kriminalinės istorijos pažymos reikalaujama darbinantis į tokias vietas, kur teks dirbti su vaikais, neįgaliaisiais ar kitomis socialiai pažeidžiamomis grupėmis, mokymo įstaigose, sveikatos apsaugos srityje, policijoje, finansų srityje, teisingumo įstaigose ir panašiai. Teistumo/neteistumo pažymos gali reikalauti ir nekilnojamojo turto agentūros, jei nori išsinuomoti patalpas verslui. Taip pat pateikti pažymą reikalaujama tų, kurie nori įsivaikinti vaiką.

Patikrinimų tipai

DBS pakeitus minėtas dvi organizacijas, yra nebe du, o trys kriminalinės istorijos patikrinimo tipai. Išplėstinis (angl. enhanced) patikrinimas atliekamas tiems, kurie dirbs darbą, susijusį su mažamečiais vaikais, o standartinis patikrinimas – kitose srityse, kurios reikalauja patikrinimo.

Darbdavys tau turi nurodyti, kokio patikrinimo reikia pagal pareigas, į kurias pretenduoji. Socialinėje rūpyboje dirbantiems reikia gauti ir “DBS Adult First” pažymą, rodančią, kad asmeniui nėra uždrausta dirbti globos srityje.

Su standartiniu patikrinimu problemų dažniausiai nekyla. Šioje pažymoje darbdavys matys tai, už ką tu buvai nuteistas arba prisipažinai kaltas ir gavai bausmę. Taip pat į šį sąrašą įtraukiami reikšmingesni įspėjimai ir papeikimai.

Į išplėstinį patikrinimą gali būti įtrauktos ir teismo nepasiekusios bylos, areštai vietinėse policijos stotyse, visi įspėjimai. Čia gali būti visi duomenys, kuriuos policija laiko susijusiais su tavimi ir būsimu darbu, pavyzdžiui, tau paskirtos baudos, netgi informacija apie žmones, su kuriais kartu gyveni. Tokie atvejai, kai kaimynai iškviečia policiją dėl triukšmo tavo namuose, taip pat gali būti įtraukti į išplėstinę pažymą. Šie patikrinimai sulaukia priekaištų dėl to, kad paviešina per daug informacijos apie žmogų. Nepritariantys tokiam duomenų atskleidimui kartais šiuos patikrinimus pavadina “kriminalinių paskalų biuru”.

Nauja kategorija - išplėstinė patikra su draudimų sąrašu (angl. Enhanced with a barred list check). Atliekant šį patikrinimą, informacija apie asmenį pateikiama iš draudimų sąrašo (angl. barred list) asmenų, kuriems uždrausta dirbti su vaikais, registro.

Saugo šimtą metų

Policija informaciją apie asmenį saugo tol, kol jam sukanka 100 metų. Taigi, kriminalinė praeitis nėra ištrinama ir visi įrašai prieinami net po daugelio metų.
Tik labai išskirtiniais atvejais yra galimybė išimti įrašą – kreipiantis į teismą dėl kriminalinio įrašo išbraukimo. Atlikus bausmę, praėjus vadinamąjį “švarų periodą” (kai per tam tikrą laikotarpį jokių nusižengimų nepadaryta), galima bandyti išbraukti įrašą iš kriminalinės pažymos, bet ne iš policijos duomenų bazės. Tačiau ne kiekvienas kaltinimas ir nuobauda gali būti išbraukta.

Sunkaus nusikaltimo šešėlis tikrai persekios visą gyvenimą, tačiau labai nereikšmingas nusižengimas gali būti panaikintas.

Pats asmuo, net ir savarankiškai dirbantis (angl.self-employed), negali užsisakyti tokios pažymos. Pateikti paraišką dėl patikrinimo galima tik darbdaviui ar organizacijai to reikalaujant. Formą turi gauti iš darbdavio. Standartinė patikra trunks iki dviejų savaičių, išplėstinės - iki keturių.

Jei esi teistas ar turi kitokių įrašų policijoje, nebūtinai reiškia, kad darbo negausi. Darbdavys pats spręs, ar tavo kriminalinė praeitis turės įtakos pareigoms, į kurias pretenduoji.

Pažyma – iš Lietuvos

Atsisakyti atlikti tavo teistumo patikrinimą – tavo teisė. Tačiau tada nebeturėsi galimybės pretenduoti į tas pareigas, į kurias darbinantis toks patikrinimas yra teisinis reikalavimas. Jei turi pažymą apie teistumą/neteistumą iš ankstesnės darbovietės, gali teirautis naujojo darbdavio, ar jie priims ją. Jei sertifikatą pamesi, antros kopijos negausi: reikės pateikti paraišką ir mokėti iš naujo.

Neseniai į Jungtinę Karalystę atvykusiems ir bandantiems pradėti dirbti sferose, kur reikalaujama atskleisti kriminalinę praeitį, gali prireikti pažymos apie teistumą iš Lietuvos. Neišsigąsk, į Lietuvą vykti nereikės. Pažymą gali gauti per Lietuvos ambasadą, tačiau jos palaukti teks ilgokai – apie mėnesį.

Pažymą apie teistumą/neteistumą iš Lietuvos galima gauti trimis būdais (atnaujinta 2013-09-17):
- Ambasadoje: darbo dienomis nuo 9 iki 13 val., pateikus asmens doklumentą ir užpildžius paraišką bei sumokėjus mokestį už pažymos išdavimą (27£).
- Internetu: per http://www.evaldzia.lt, prie kurios prisijungti gali, jei turi elektroninės bankininkystės sutartį su vienu iš Lietuvos bankų. Sumokėti turėsi per banką.
- Paštu: į Lietuvos ambasadą siųsk savo paso kopiją, užpildytą ir pasirašytą prašymo išduoti pažymą formą, kurią parsisiųsti ją gali į https://uk.mfa.lt/index.php?865871785. Būtina pridėti 27£ vertės pašto čekį (angl. Postal Order), išrašytą “Embassy of Lithuania” vardu. Jį gali įsigyti bet kuriame pašto skyriuje.
- Pažyma išduodama per 3-4 savaites nuo dokumentų gavimo Lietuvos ambasadoje Londone.
- Konsulinė pažyma surašoma anglų kalba.
- Daugiau informacijos: http://uk.mfa.lt/index.php?865871785 ir https://www.ird.lt/etpus (nuorodos dešinėje puslapio pusėje).


DBS patikrinimų kainos:
- Standartinis - £26.00
- Išplėstinis patikrinimas - £44.00
- Išplėstinis su draudimų sąrašu patikrinimas - £44.00
- Kai kurie dardaviai sumoka už patikrinimą, kiti prašo susimokėti pačiam.

Daugiau informacijos apie DBS kriminalinės praeities patikrinimus čia:
https://www.gov.uk/disclosure-barring-service-check/overview.

Ši informacija atnaujinta pagal 2013-09-17 galiojančią tvarką. Dėl galimų pokyčių Anglija.lt siūlo pasitikrinti oficialiuose tarnybų tinklalapiuose.

Jolanta Terminaitė

   

Susijusios įmonės

Profesionalios buhalterijos paslaugos įmonėms ir fiziniams asmenims Rytų Londone. Rezidento leidimas, pašalpos, mokesčių grąžinimas, pajamų deklaravimas, dokumentų tvarkymas ir...

Buhalterinės apsakaitos paslaugos juridiniams ir fiziniams asmenims, pagalba mokesčių, pašalpų bei dokumentų tvarkymo klausimais visoje JK.

...