Svarbiausi dokumentai Anglijoje (atnaujinta 2013-09-16) (2012-08-13)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Atvykus gyventi ir dirbti Didžiojoje Britanijoje, tuoj pat prireikia nemažai dokumentų ir pažymėjimų. Anglija.lt pateikia svarbiausių dokumentų sąrašą.

Socialinio draudimo numeris (angl. National Insurance Number)

Šio numerio reikalauja visi darbdaviai. Socialinio draudimo numerio gavimo tvarka šiek tiek pasikeitė. Anksčiau reikėjo paskambinti telefonu ir užsiregistruoti pokalbiui. Dabar tvarka yra tokia, kad paskambinus telefonu 0845 600 0643 į darbo centrą (angl. Job centre), reikia paprašyti paraiškos formos (angl. application form), kurią reikės užpildyti, išsiųsti ir laukti laiško su soc. draudimo numeriu.

Tačiau tavęs gali paprašyti ir atvykti paskirtu laiku į pokalbį, kad patvirtintum savo tapatybę. Pagal kokius kriterijus atrenkama, kas turi atvykti, kas ne - neskelbiama. Pokalbyje turėsi pateikti šiek tiek informacijos apie save – kada atvykai, ką čia veiksi, turi darbą ar aktyviai jo ieškai, kur gyveni ir visus savo asmens duomenis.

Socialinio draudimo numeris suteikiamas nemokamai. Socialinio draudimo kortelė nebėra išduodama, suteikiamas tik socialinio draudimo numeris. Jei pokalbis buvo sėkmingas, numeris bus atsiųstas paštu per porą savaičių.

Daugiau informacijos apie socialinio draudimo numerį rasi čia: https://www.gov.uk/apply-national-insurance-number.

Banko sąskaita

Europos Sąjungos piliečiams atsidaryti banko sąskaitą Didžiosios Britanijos bankuose užtenka tik paso bei gyvenamosios vietos patvirtinimo. Tačiau praktika rodo, kad einamoji sąskaita atidaroma ne taip lengvai, kartais banko darbuotojai prašo rodyti, kad asmuo dirba ir gauna reguliarias pajamas. Bet įsidarbinti neturint banko sąskaitos - keblu. Todėl geriausia tiesiog nueiti į banko skyrių su savo asmens dokumentu (ir adreso patvirtinimu, jei įmanoma) ir prašyti atidaryti einamąją sąskaitą (angl. current account).

Dokumentai, įrodantys, kad aktyviai ieškoma darbo, taip pat gali padėti, jei banko tarnautojui kiltų abejonių, ar atidaryti sąskaitą, todėl eidamas į banką pasiimk ir savo gyvenimo aprašymą (CV). Jei viename banko skyriuje išgirsi neigiamą atsakymą, nenuleisk rankų ir kreipkis kitur. Be abejo, norint atsidaryti banko sąskaitą reikalingos bent minimalios anglų kalbos žinios arba vertėjo pagalba.

Jei einamosios sąskaitos atidaryti ir išduoti kortelę, su kuria būtų galima atsiskaityti internetu, bankas nesutinka, galima prašyti grynųjų pinigų kortelės (angl. cash card account). Su šia kortele negalėsi atsiskaityti už prekes, tačiau galėsi gauti pinigus ir nusiimti juos bankomatuose. Vėliau galėsi prašyti bankininko, kad atidarytų geresnę sąskaitą.

Sveikatos ir saugumo testas - CSCS kortelė

Vienas iš svarbiausių statybų sektoriuje dirbančiųjų dokumentų, kurių reikalauja darbdaviai - CSCS (angl. Construction Skills Certification Scheme) kortelė. Tai dokumentas, patvirtinantis, kad išlaikei profesinę kompetenciją atitinkantį sveikatos, saugumo ir aplinkosaugos testą (angl. CITB health, safety & environment test).

Užsiregistruoti šiam testui galima internetu: http://www.cscs.uk.com arba telefonu 0344 994 4488. Mokestis - £17.50 už testą ir dar 30 £ už kortelę (jau išlaikius testą ir užpildžius formą kortelei gauti). Internetu užsiregistruosi tik turėdamas nacionalinį draudimo numerį.

Jei nori laikyti testą lietuviškai, nepamiršk Specialiųjų poreikių (angl. Special Needs) skyriuje uždėti varnelę ir pasirinkti savo kalbą (angl. exam voiceover language). Jei testą pasirinkai laikyti lietuviškai, mokytis taip pat gali lietuviškai. Dažnai gauname tautiečių klausimų, kur gauti CSCS testų knygą lietuvių kalba. Šiuo metu oficialių knygų lietuvių kalba nebėra, lietuviškai mokytis galima tik įsigijus DVD ir pasirinkus lietuvišką vertimą. DVD diską galima įsigyti internetu: http://citbstore.pearsonvue.com/category_s/156.html už 12,42£ (be PVM) arba knygynuose.

Unikalus mokesčių mokėtojo nuorodos numeris (angl. Unique taxpayer reference number)

Trumpiau - UTR numeris, reikalingas savarankiškai dirbantiems asmenims. Su UTR numeriu nuo uždarbio nuskaičiuojamas 20% pelno mokestis, o neturint UTR numerio, bus atskaičiuojami 30% mokesčiai. Tam, kad gautum UTR numerį, pirmiausia turi užsiregistruoti kaip savarankiškai dirbantis Mokesčių inspekcijoje (angl. HM Revenue and Customs). Per keletą savaičių po registracijos, Mokesčių inspekcija atsiųs laišką su 10 skaičių UTR numeriu.


Svarbu prisiminti, kad nuo 2007 metų nebereikia Statybų industrijos schemos kortelės (CIS), o 2011 metais Lietuvos piliečiams panaikinta Darbuotojų registracija (WRS).

Ši informacija atnaujinta pagal 2013-09-16 galiojančią tvarką. Dėl galimų pokyčių Anglija.lt siūlo pasitikrinti oficialiuose JK tarnybų tinklalapiuose.

   

Susijusios įmonės

Buhalterinės, finansinės paslaugos, pajamų apsauga, imigracinės, verslo konsultacijos, registracija, priežiūra ir kt. – tai sritys, kuriose esame pasiruošę Jums padėti visoje...

Plataus spektro buhalterjos ir verslo valdymo apskaitos paslaugos įmonėms bei privatiems asmenims Rytų Londone. Pagalba pašalpų, dokumentų tvarkymo, mokesčių grąžinimo ir kt.

Profesionalios buhalterijos paslaugos įmonėms ir fiziniams asmenims Rytų Londone. Rezidento leidimas, pašalpos, mokesčių grąžinimas, pajamų deklaravimas, dokumentų tvarkymas ir...

Advokatai Londone bei visos teisinės paslaugos Anglijoje: skyrybos, dokumentų tvirtinimas, atlyginimų išieškojimas, kompensacijos, darbo teisė ir kt.

...

Kompensacijų už traumas specialistai visoje JK. Kreipkitės, jei per pastaruosius 3 metus patyrėte nelaimingą atsitikimą/traumą, ir tai nutiko ne dėl Jūsų...

Kvalifikuotos teisinės paslaugos JK. Pagalba imigracijos klausimais.

...

Turime 20 m. patirties teikiant buhalterines paslaugas UK. Savo klientams visuomet randame pačius geriausius sprendimus! 

...

15 metų tvarkome mokesčius UK, teikiame visas buhalterines paslaugas bei nemokamai konsultuojame norinčius pradėti verslą D.Britanijoje.

...

Specializuota buhalterinės apskaitos įmonė Rytų Londone, teikianti paslaugas smulkaus ir vidutinio dydžio verslo įmonėms bei individualiems asmenims. 

 

...

Buhalterinės apsakaitos paslaugos juridiniams ir fiziniams asmenims, pagalba mokesčių, pašalpų bei dokumentų tvarkymo klausimais visoje JK.

...