Ką daryti, kad kredito istorija turėtų gerą vardą? (II dalis) - Anglija.lt
 

Ką daryti, kad kredito istorija turėtų gerą vardą? (II dalis) (2007-11-08)

Kaip susikurti gerą kredito istoriją, pakelti savo kredito reitingus ir jos nesugadinti?

Atsakymas į šį klausimą skamba trumpai. Atsakingai žiūrėkite į savo finansinius įsipareigojimus, laiku apmokėkite sąskaitas ir būkite sąžiningi. Tačiau vieną kitą žingsnį link geresnio kredito reitingo galite padaryti.

1. Tik atvykę į Jungtinę Karalystę, iškart užsiregistruokite rinkėjų registre (angl. voter’s roll). Šią registraciją vykdo vietinės savivaldybės (angl. local councils). Užsiregistravimas reiškia, kad ketinate pasinaudoti teise dalyvauti vietos savivaldos rinkimuose. Ši informacija iškart atsiras daugelio finansinių institucijų duomenų bazėse ir potencialiems kreditoriams sudarys apie jus įspūdį kaip apie patikimą, rimtai nusiteikusį asmenį. Kiekvieną kartą keisdami gyvenamąją vietą, prisiregistruokite kaip rinkėjas nauju adresu.
2. Naudokitės kredito kortelėmis. Asmuo, reguliariai besinaudojantis kredito paslaugomis ir vykdantis savo įsipareigojimus (laiku sumokantis įmokas), reitinguojamas aukščiau. Tai rodo finansinį pajėgumą ir patvirtina, kad žmogus, pasiskolinęs pinigų, elgiasi su jais atsakingai, pasiekia norimus tikslus ir laiku atsiskaito su kreditoriais. Tai kelia pasitikėjimą.
3. Nesant būtinybės, nekeiskite gyvenamosios vietos. Asmuo, trejus metus ar ilgiau pragyvenęs vienoje vietoje, skolintojų akyse atrodo patikimiau už „klajojantį“ iš vienos vietos į kitą ir todėl geriau reitinguojamas.
4. Nemeluokite finansinėms institucijoms. Šiame IT technologijų amžiuje daugelį finansinių operacijų galima atlikti internetu net neišėjus iš namų. Šiandien kiekvieno banko tinklalapyje pamatysime „Pildyk internetu“ funkciją. Internetu galima užsisakyti kredito korteles, gauti vartojamąsias ir būsto paskolas ir t.t. Todėl neretai kyla mintis‚ o kodėl nepabandžius? Gavęs neigiamą atsakymą vienoje vietoje, dažnas mėgina kitą skolintoją, trečią, ketvirtą. Kadangi nebendraujame su gyvu asmeniu, gali kilti pagunda pateikti neteisingą informaciją. O ką, jeigu nurodysiu didesnį atlyginimą arba parašysiu, kad dabartiniu adresu gyvenu ilgiau, nei nurodžiau kitiems bankams. Deja, daugelis iš mūsų nežinome, kad netgi didieji vadinamieji „high street“ bankai priklauso tam tikroms bankų grupėms arba kad daugelis mažesnių kredito institucijų yra didesnių bankų dukterinės kompanijos ir naudoja tas pačias duomenų bazes arba tarpusavio susitarimu dalijasi informacija. Taip pat ne paslaptis, kad kiekvienas skolintojas turi savo nepriklausomus sukčiavimo atvejų tyrimo padalinius. Todėl pastebėjęs jūsų pateikiamos informacijos apie save nesutapimus, skolintojas gali įtraukti jus į potencialių sukčių sąrašus ir sprendimą dėl kredito nesuteikimo priimti net neatsižvelgdamas į tai, kad oficialiose „Experian“ ar „Equifax“ ataskaitose jokių žymų apie įsiskolinimus nėra. Net jei tai ir neatsitiks, didelis nesėkmingų mėginimų gauti kreditą skaičius mažina pasitikėjimą kitų kreditorių akyse. Todėl eksperimentuoti pateikiant neteisingą informaciją yra labai rizikinga.
5. Saugokite savo asmens tapatybę. Pakeitę gyvenamąją vietą nedelsdami padarykite pašto peradresavimą nauju adresu. Apie pasikeitimus iškart informuokite bankus, visas kitas finansines institucijas, paslaugų tiekėjus ir t.t. Nepamirškite, kad tapatybės vagystė – sparčiausiai augantis nusikaltimas Jungtinėje Karalystėje. Jūsų banko ar kredito kortelė piktavalio žmogaus rankose gali sukelti ne tik piniginių nuostolių, bet taip pat pakenkti kredito istorijai.

Naudingi kontaktai:

Equifax
Credit File Advice Centre
PO Box 1140
Bradford
BD1 5US
http://www.equifax.co.uk
Tel.: 0870 010 0583

Experian
Consumer Help Service
PO Box 8000
Nottingham
NG80 7WF
http://www.experian.co.uk
Tel.: 08702416212
Information Commission: 01625545745 (Data protection Helpline)
Credit Industry Fraud Avoidance Scheme (Cifas): 08700102091


Saulius Budinas
Finansų konsultantas