Kredito istorija. Kas tai? (2005-10-26)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Tikriausiai ne vienam teko nustebti, kai, panorėjęs nusipirkti šaldytuvą ar televizorių išsimokėtinai, sužinodavo, kad už prekes teks mokėti grynaisiais pinigais. Paaiškinimas būdavo trumpas ir mandagus – jūsų kredito reitingas yra žemas. Tada iškart mintyse kyla klausimai: Kodėl jis žemas? Juk niekada nesiskolinau pinigų, neturėjau skolų, visada už paslaugas susimokėdavau laiku ir net nieko nepirkdavau į kreditą, o mano banko sąskaita tikrai “netuščia”? Tokiu atveju dažnai ateina mintis, kad mumis tiesiog nepasitikima. Taigi laikas sužinoti, kas yra kredito istorija ir kodėl ji tokia svarbi kiekvienam Didžiosios Britanijos gyventojui?

Kas yra kredito istorijos ataskaita?
Šiuo metu yra trys didžiausios kredito istorijos agentūros, renkančios visą kredito informaciją apie kiekvieną gyventoją: "Experian", "Equifax" ir "Call Credit". Į šias agentūras informacija plaukia iš įvairių šaltinių – pradedant kompanija, kuri suteikė jums kreditinę kortelę ir baigiant "Dixon" parduotuve, kurioje pirkote video kamerą išsimokėtinai. Visos finansinės kompanijos, suteikiančios klientui kreditą, persiunčia šią informaciją kredito istorijos agentūroms.
Skolintojai, darbdaviai ir kitas paslaugas teikiančios kompanijos perka šias ataskaitas, kad galėtų nuspręsti, ar skolinti jums pinigus, duoti paskolą būstui ar abonentinį mobiliojo ryšio telefoną.

Kokie įrašai daromi kredito istorijos ataskaitoje?
Be abejo, pirmiausia pateikiama informacija apie asmenį: vardas, pavardė, telefonas, adresas ir t. t.
Toliau surašyta kredito istorija – kompanijos, į kurias kreipėtės dėl paskolų, kreditinių kortelių, prekių išsimokėtinai, banko sąskaitų atidarymo ir t. t. Šiame skyriuje jūs rasite informaciją, kada kreditas buvo suteiktas, kas jį suteikė, kredito terminas ir suma, kredito limitas ir informacija, ar kreditas buvo išmokėtas ar ne. Šie duomenys saugomi 6 metus.
Taip pat ataskaitoje pateikiama informacija apie kompanijas, kurios atliko paieškas apie jus. Tai gali būti bankai, kredito ar draudimo kompanijos. Šie įrašai saugomi dvejus metus.
Rečiau randami viešieji įrašai, t. y. informacija apie teistumą (ne kriminalinį) iš "County Court Judgments" institucijos ar bankrotus. Šie įrašai taip pat saugomi dvejus metus.

Kokios informacijos nėra kredito istorijos ataskaitoje?
Daugelio žmonių nuostabai, šiose ataskaitose nėra informacijos apie jūsų banko sąskaitos dydį ar santaupas. Jose taip pat nerasite žinių apie lytį, religinius ar politinius įsitikinimus, medicininius ar kriminalinius įrašus.

Kas gali pasižiūrėti jūsų kredito ataskaitą?
Yra griežtai nustatyti asmenys, kurie gali pasinaudoti jūsų kredito ataskaita. Tai – būsimieji skolintojai (lenders), išnuomojamų patalpų savininkai (landlords), draudimo kompanijos, esami ir būsimi (tik su jūsų leidimu) darbdaviai, visos valstybinės institucijos, taip pat asmenys, turintys jūsų įgaliojimą patikrinti jūsų ataskaitą.
Rekomenduojama bent porą kartų per metus patikrinti savo kredito istoriją tam, kad ateityje išvengtumėte nesusipratimų. Dauguma žmonių yra įsitikinę, kad jų reitingas geras, bet tik pasitikrinę sužino, kad per klaidą prieš keletą metų nesumokėjo interneto tiekėjui £20 svarų! O tokie įrašai saugomi net 6 metus!

Visi privalo žinoti savo kredito istoriją
Kartais atsitinka, kad klaidos įveliamos visai ne dėl jūsų kaltės. Be to, žmogus savo kredito istoriją gali susigadinti apie tai net neįtardamas. Pavyzdžiui, keisdamas gyvenamąją vietą, asmuo „pamiršta“ apmokėti paskutines komunalinių paslaugų sąskaitas. Jis tikisi, kad jo niekas neras ir pamirš. Kitas pavyzdys – žmogus pakeičia gyvenamąją vietą ir negauna savo kreditinės kortelės ataskaitų. Korteles išduodančios kompanijos nustato tam tikrą pinigų sumą, kurios negalima viršyti perkant kreditu. Netyčia viršijęs šią sumą asmuo gali būti laikomas nemokiu.
Tačiau žmogus, niekada nesiskolinęs, neturėjęs kreditinės kortelės, neturi jokių kredito istorijos įrašų ir yra ypač nepavydėtinoje situacijoje. Tik pagalvokite, jeigu jūs norėsite įsidarbinti, atvyksite į interviu ir sakysite, kad šioje šalyje gyvenate jau 6 metus, o darbdavys neras jokių įrašų apie jus. Kiek beįrodinėsite savo teisybę jūsų, deja, neklausys, bet tikės dokumentu. Juk darbdavys nieko nežino apie jus – jeigu dokumentuose nėra jokių įrašų, gali būti, kad jūs čia atvykote tik vakar.
Kredito istoriją galima pasitikrinti greitai ir nebrangiai telefonu arba internetu. Galima užsisakyti vienkartinę ataskaitą, kainuojančią apie 15 svarų priklausomai nuo kredito istorijos agentūros arba išsipirkti teisę stebėti savo kredito reitingą ištisus metus. Tokia paslauga kainuoja apie 50–60 svarų metams. Žemiau pateikiame informaciją apie kredito istorijos agentūras.

Equifax
Credit File Advice Centre
PO Box 1140
Bradford
BD1 5US
http://www.equifax.co.uk
Tel.: 0870 010 0583

Experian
Consumer Help Service
PO Box 8000
Nottingham
NG80 7WF
http://www.experian.co.uk
Tel.: 0870 241 6212

Call Credit
Consumer Services Team
PO Box 491
Leeds
LS3 1WZ
http://www.callcredit.co.uk
Tel.: 0870 060 1414


   

Susijusios įmonės

Buhalterinės apskaitos paslaugas JK teikiame net nuo 2000 metų! Užtikriname duomenų apsaugą, konfidencialumą ir profesionalias paslaugas už prieinamą kainą.

...

Turime 20 m. patirties teikiant buhalterines paslaugas UK. Savo klientams visuomet randame pačius geriausius sprendimus! 

...

Specializuota buhalterinės apskaitos įmonė Rytų Londone, teikianti paslaugas smulkaus ir vidutinio dydžio verslo įmonėms bei individualiems asmenims. 

 

...

Viena seniausiai veikiančių lietuvių įmonių, teikiančių buhalterinės apskaitos paslaugas JK. Savalaikės, kokybiškos ir profesionalios paslaugos.

...

Mūsų specializacija - būsto paskolos ir draudimai. Padedame ir konsultuojame nekilnojamo turto paskolų ir draudimų sektoriuje visoje Anglijoje.

...