Kredito kortelė – sužinok, ar tau ji naudinga! - Anglija.lt
 

Kredito kortelė – sužinok, ar tau ji naudinga! (2011-08-19)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Nemažai tautiečių, gavę iš savo banko pasiūlymą įsigyti kredito kortelę, suabejoja - ar man jos reikia ir kiek tai kainuos? Anglija.lt aiškina, kaip veikia kredito kortelės ir kokių mokesčių tikėtis. Naudinga informacija tiek visai “žaliems” šioje srityje, tiek ir tiems, kurie savo piniginėje nešiojasi ne vieną plastikinę kortelę.

Kreditas - pagunda?
Kredito kortelės sukelia nemažai diskusijų ir abejonių – vieni sako, jog pirkiniui geriau sutaupyti, nei pirkti iš skolintų pinigų, o kiti – džiaugiasi naudodamiesi banko kreditais. Vieniems bankas tiesiog siūlo kredito kortelę, kiti – patys jos prašo. Išmintingai naudojantis kredito kortele, tai gali būti tikrai patogus būdas mokėti už pirkinius. Skamba gerai, bet tai tik teorija. Iš tiesų, nežinantiems, kaip naudotis kredito kortele, gali tekti mokėti didžiules palūkanas ir kitų mokesčių. Kiti kredito kortelės savininkai niekaip negali atsispirti pagundai įsigyti daiktus, kurių negali sau leisti.
Kredito kortelių istorija prasidėjo Jungtinėse Amerikos valstijose prieš beveik 90 metų, kai privačios kompanijos ir viešbučių tinklai išdavė jas savo klientams kaip būdą užmokėti už pirkinius ir paslaugas. Kredito kortelių naudojimas itin padidėjo po Antrojo Pasaulinio karo.
Kredito kortelė – galimybė už pirkinius atsiskaityti pasiskolintais pinigais. Kreditas yra skola, o finansų ekspertai ją pavadina vienu brangiausių būdų skolintis pinigus. Kredito korteles leidžia bankai, viešbučiai, prekybos tinklai. Didžiausia suma, kurią bankas leidžia pasiskolinti, vadinama kredito limitu. Prasidėjus finansų krizei, kreditų kortelių bendrovės tapo daug atsargesnės skolindamos pinigus. Todėl pirmosios kredito kortelės limitas gali būti tik nuo 300 iki 500£.

Pranašumas - saugumas
Naudojantis kredito kortele pranašumas tas, kad tiek kredito kortelės kompanija, tiek pardavėjas lieka atsakingi už tavo pirkinį. Net jei įmonė bankrutuoja, tu vistiek gali atgauti savo pinigus iš banko. Pavyzdžiui, kai bankrotą paskelbė dvi lietuviško kapitalo oro linijų bendrovės, tie, kurie bilietus rezervavo kredito kortele, sumokėtus pinigus galėjo atsiimti per banką. Pagal įstatymus, gali atgauti pinigus už pirkinį, kurio vertė yra nuo 100 iki 30 000 £, tačiau pasitikslinti reikėtų su kiekviena kompanija, išduodančia kredito korteles.
Kredito kortelės praverčia tiems, kurie turi ne reguliarias pajamas, o gauna pinigus už padarytą darbą. Su kredito kortele pinigų kasdienėms išlaidoms visada turėsi, tačiau už tai teks mokėti palūkanas.
Šiais laikais, kai reikia itin saugoti savo banko kortelių duomenis, kad sukčiai jais nepasinaudotų, kredito kortelė suteikia daugiau saugumo. Jei sukčiai pasinaudojo tavo kortele, tu nenukentėsi. Tyrimo imsis policija ir bankas, nes tai – banko pinigai. Tačiau tai nereiškia, kad gali būti neapdairus. Pasitikslink, kokia tavo atsakomybė – ar bankas nereikalaus grąžinti, jei kortelę pamesi ir pinigai dings jau po to?

Mokesčių - daug
Didžiausias kreditinių kortelių trūkumas vartotojams – dideli mokesčiai ir palūkanos. Jų išvengsi tik tokiu atveju, jei grąžinsi visą sumą, kurią išleidai, tą patį mėnesį. Turėdamas kredito kortelę, kas mėnesį gausi ataskaitą (angl. statement). Ten bus nurodytas išnaudotas kreditas ir minimali suma, kurią privaloma sumokėti per mėnesį. Už nesumokėtą skolos likutį skaičiuojamos palūkanos. Tarkim, jei išleidai 100 £ iš savo kredito kortelės ir sumokėsi šią sumą iki nustatytos dienos, palūkanų mokėti nereikės. Tačiau jei sumokėsi tik 50£, už likusią pusę teks mokėti palūkanas.
Palūkanų dydis nėra būtinai toks, kokį skelbia kredito korteles išduodančios bendrovės. Metinė palūkanų norma (angl. annual percentage rate – APR), kaip reklamuoja šios bendrovės, yra 15,9 - 17,5%. Tačiau tikroji palūkanų norma bus apskaičiuota atsižvelgiant į asmenines aplinkybes ir kredito istorijos patikrinimą. Jei tavo kredito reitingas blogas, palūkanos bus didesnės.
Minimali mėnesinė įmoka būna fiksuota arba procentinė. Tai gali būti, pavyzd-iui, 2 procentai nuo sumos, kurią tu skolingas, arba suma – 5 ar 25 £. Šią sumą sumokėti privalai kas mėnesį, jei nepadengi viso išnaudoto kredito. Nesumokėsi laiku – turėsi sumokėti baudą už vėlavimą.
Kreditinių kortelių vartotojai gali susidurti ir kitais mokesčiais. Tai metinis aptarnavimo mokestis, kainuos ir išsiimant grynuosius iš bankomatų, taip pat jei kelis mėnesius visiškai nesinaudosi kortele, gali tekti mokėti vadinamąjį neveiklumo mokestį (angl. dormancy fee).

Apsisprendęs - palygink
Svarbiausi dalykai, kad gautum kredito kortelę – gera kredito istorija ir pajamos.
“Barclaycard” gausi tik tada, kai tavo metinės pajamos bus 20 000£. “NatWest” ir “Royal Bank of Scotland” išduoda kredito kortelę, jei pajamos – virš 10 000£ per metus. O štai “Halifax” reikalauja tik geros kredito istorijos, bet nėra reikalavimo pajamų dydžiui.
Amžius taip pat svarbus: pavyzdžiui, “Barclaycard Platinum” išduodama tik sulaukusiems 21 metų amžiaus, o “Virgin Money” kredito kortelė – jau nuo 18 metų.
Apsvarstęs visus už ir prieš, bet vis dėlto nusprendęs kad nori tokios kortelės, palygink arba pasikonsultuok su nepriklausomais specialistais, kuri kortelė geriausiai tiktų pagal tavo finansinę situaciją.

Naudingi kontaktai
- Daugiau informacijos apie kredito korteles – Vartotojų teisių tarnyba “Consumer Direct”: http://www.direct.gov.uk/consumer; 0845 404 0506
- Palygink kredito korteles - JK kortelių asociacija (angl. The UK Cards Association): http://www.theukcardsassociation.org.uk
- Pranešk apie klaidinančią kredito kortelių reklamą – Prekybos standartų tarnyba (angl. Trading Standards) – http://www.tradingstandards.gov.uk
- Prieš nuspręsdamas pasitark su specialistais nemokamai: Nacionainė skolų linija (angl. National Debtline) – 0808 808 4000 arba Vartojimo kreditų konsultavimo tarnyba (angl. Consumer Credit Counselling Service) - 0800 138 1111

Mokesčiai naudojantis kreditine kortele
- Išsiimant grynuosius bankomatuose
- Palūkanos už skolos likutį
- Metinis aptarnavimo mokestis
- Neveiklumo mokestis
- Už pavėluotas įmokas

Kredito kortelės pranašumai
- Dažnai keliaujantiems į užsienį – nenumatytoms išlaidoms
- Pritrūkus pinigų didesniam pirkiniui
- Atsiskaitant ten, kur nepriimamos debeto kortelės
- Rezervuojant kelionės bilietus, viešbutį, nuomojant automobilį, perkant internetu
- Didesnė apsauga nei mokant grynaisiais ar debeto kortele
- Jomis gali atsiskaityti visame pasaulyje

Patarimai kredito kortelių naudotojams:
- Jei negali padengti viso balanso, mokėk daugiau nei minimalią įmoką, antraip – kuo toliau, tuo labiau ši skola didės
- Mokėk tiesioginiu debetu (angl. direct debit) – taip niekada nepavėluosi sumokėti ir negausi papildomų mokesčių
- Nesinaudok kredito kortele gryniesiems iš bankomatų išsiimti. Dažniausiai tam yra taikomas mokestis ir didesnės palūkanos nei už pirkinius mokant kortele.
- Naudokis kortele pirkiniams virš 100 £, tada ir kredito kortelės išdavėjas atsakingas už tavo pirkinius.

Jolanta Terminaitė

   

Susijusios įmonės

Atidaryk sąskaitą vos per kelias minutes internetu ir be kredito patikros!...