Kur dėti pinigus? - Anglija.lt
 

Kur dėti pinigus? (2011-08-19)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Šis klausimas iškyla ne tik išlaidautojams, bet ir besiruošiantems taupyti. Norisi, kad sunkiai uždirbti grynieji būtų saugūs ir dar uždirbtų bent kažkiek palūkanų. Anglija.lt pateikia populiariausius taupymo būdus Anglijoje ir supažindina su pagrindiniais bankiniais terminais.

Taupyti ar atsidėti šiek tiek pinigų “juodai dienai” stengiasi daugelis Anglijoje įsikūrusių tautiečių. Juk niekada nežinai, kas gali nutikti: ar darbo neteksi, ar sveikata sušlubuos, ar padėti į bėdą patekusiam artimajam prireiks. Dažnam, turinčiam bet šiek tiek atliekamų pinigų, kyla dilema, kaip saugiai juos kaupti? Laikyti namie – rizikinga, banko kortelės einamojoje sąskaitoje – taip pat joks taupymas. Pats paprasčiausias būdas kaupti santaupas ir dar šokį tokį procentą palūkanų gauti – atsidaryti taupomąją sąskaitą (angl. savings account).

Taupomoji sąskaita – lengviausias būdas
Tokį taupymo būdą dažnai pasiūlo ir bankininkai atsidarant banke sąskaitą. Taupomųjų sąskaitų yra įvairių: gali pats pervesti pinigus kada nori arba nustatyti pasirinktą sumą, kuri automatiškai būtų automatiškai pervedama iš tavo einamosios (angl. Current account) į taupomąją sąskaitą, pavyzdžiui, po 50 £ kiekvieną savaitę. Tai panaši operacija į tiesioginį debetą (angl. direct debit). Kiekvienas bankas siūlo įvarių būdų taupyti, pavyzdžiui, Lloyds TSB turi vadinamąją „Lengvo taupytojo“ (angl. EasySaver) sąskaitą, į kurią pinigėliai įkrenta kaskart atsiskaičius kortele ir neišleidus Pavyzdžiui, sumokėjus 5,50£, likutis iki 6 £, tai yra, 50 pensų, keliaus į taupyklę.
Šioms sąskaitoms sumos limito dažniausiai nėra –taupyti gali, kiek tik pinigų turi. Taupomosiomis sąskaitomis labai patogu naudotis. Jei tame pačiame banke turi ir einamąją sąskaitą, tai banko atatskaitose (angl. Statements) bei prisijungęs prie internetinės bankyninkystės, matysi visas operacijas abiejose sąskaitose. Be to, pinigus gali bet kada išsiimti. Tiesa, ne bankomatuose, o banko skyriuje arba padariuspavedimą į savo einamąją sąskaitą per internetinę bankininkystę. Be to, dar ir palūkanų už sutaupytus pinigus galima gauti. Dauguma bankų siūlo apie 1-1,6% metinių palūkanų už santaupas. Tai nėra daug, tačiau geriau nei nieko, jei daugiau pinigų investicijoms ar terminuotiems indeliams nėra.

Jokių mokesčių už palūkanas!
Vienintelis paprastų taupomųjų sąskaitų minusas – už gaunamas palūkanas atskaičiuojami mokesčiai. Tačiau yra būdas taupyti ir už palūkanas valstybei mokesčių nemokėti. Tai individualios taupymo sąskaitos (angl. Individual savings account), sutrumpintai vadinamos ISA. Šios sąskaitosyra dviejų tipų: grynųjų pinigų (angl cash ISA) ir vertybinių porpierių bei akcijų (angl. Stocks and shares ISA). Visos palūkanos, uždirbtos taupant ar investuojant, lieka asmeniui, už jas nėra atskaičiuojami mokesčiai. Mokesčių dydis priklauso nuo per metus gaunamų pajamų. Tiems, kurie uždirba iki 35 000 £ per metus už taupymą ir investavimą ne per ISA tenka mokėti 20 % mokesčių nuo uždirbtų palūkanų. O turintys daugiau kaip 35 000 £ pajamų per metus, turėtų mokėti 40%.
Ir ISA turi savo trūkumų. Kadangi už pajamas iš šio taupymo būdo mokesčių nereikia mokėti, santaupų sumai yra limitas, kuri gali keistis kasmet. 2011-2011 mokesčių metais gali sutaupyti iki 10 680. Taupant pagal grynųjų pinigų ISA, galima sukaupti iki 5 340 £, o už likusius 5 340 £ pirkti akcijas ir vertybinius popierius, arba visą asmeniui leidžiamą sumą - 10 680 £ investuoti. Pajamų, gautų taupant pagal ISA nereikia deklaruoti, o ISA atsidaryti gali apsilankęs bet kuriame banko skyriuje arba internetiniame bankoportale. Be asmens dokumentų, su savimi turėk Nacionalinio draudimo numerį (angl. National insurance number).

Santaupos – saugios
Tiek iš paprastų taupomųjų sąskaitų, tiek iš ISA (kai kurioms sutartims būna išimčių) pinigus gali išimti, kada panorėjęs. Todėl palūkanų procentai čia mažesni nei terminuotųjų indėlių. Jei turi atliekamų pinigų ir žinai, kad mažiausiai metus tau jų neprireiks, geriausias būdas taupyti ir apsaugoti pinigus nuo nuvertėjimo – terminuotasis indėlis (angl. Fixed savings account). Palūkanos terminuotiesiems indėliams gali siekti ir iki 4 %.
Taupant sunkiai uždirbtus pinigus svarbiausia, kad jie būtų saugūs. Verta žinoti, kad Anglijoje. bankrutavus bankui, savo santaupas atgauti įmanoma per Finansinių Paslaugų kompensavimo programą (angl. Financial Services Compensation Scheme). Ši tarnyba teigia galinti grąžinti iki 85 000£ asmeniui, kuris laikė tuos pinigus viename banke. Todėl turintiems didesnių santaupų ir norintiems užsitikrinti, kad bankui bankrutavus, pinigai nedings, reikėtų savo santaupas paskirstyti per keletą finansinių institucijų. Šis limitas siekia 170,000 £ jungtinėms taupomosioms sąskaitoms (angl. joint savings account).

Faktai apie neapmokestinamą taupymą - ISA
- Taupyti per ISA gali tik nuolatinis JK gyventojas vyresnis nei 16 metų (atsidaryti vertybinių popierių ir akcijų ISA galima nuo 18 metų).
- Atsidaryti ISA taupomąją sąskaitą gali bankuose, kredito unijose, taip pat per finansinius tarpininkus.
- Svarbu, kad jei turėtų Finansinių paslaugųtarnybos (angl. Financial Services Authority) licenciją. Patikrinti gali čia: http://www.fsa.gov.uk/Pages/Register/use/index.shtml
- Jei turėtum bėdų su tokiu savo finansų patarėjais, geriausia kreiptis į finansų ombudsmeną (The Financial Ombudsman Scheme) arba į Finansinių Paslaugų kompensavimo programą.
- ISA Pagalbos linija: 0845 604 1701

Skolink vyriausybei!
- “National Savings and Investments” (NS&I) – vyriausybinė investicijų programa yra vienas didžiausių tokio tipo organizacijų Jungtinėje Karalystėje.
- Šią programą remia Jos Didenybės Iždas (angl. HM Treasury), todėl nėra jokios rizikos, kad prarasi investuotus pinigus
- NS&I geriausiai žinomas vadinamųjų "Premium" obligacijų (angl. Bonds), bet taip pat siūlo daug kitų taupomųjų sąskaitų ir investicijų program.
- Didžiausias skirtumas tarp NS&I ir privačių bankų yra tai, kad bankas tavo pinigus naudoja savo pelnui gauti, o investuodamas į NS&I skolini pinigus vyriausybei, kuri juos naudoja viešiesiems pirkimams.
- Daugiau informacijos: http://www.nsandi.com.

Jolanta Terminaitė


   

Susijusios įmonės

Atidaryk sąskaitą vos per kelias minutes internetu ir be kredito patikros!...