Plaukų priežiūra - Anglija.lt
 

Plaukų priežiūra (2008-05-16)

Kas yra plaukai?
Plaukai yra epidermio priedas, išorinis odos sluoksnis. Plaukai yra negyvi. Pagrindinė plauko sudėtinė dalis yra negyvas, kietas baltymas, vadinamas keratinu. Vienintelė auganti, arba gyva, plaukų dalis yra plauko šaknis, esanti maišelio pagrinde. Plauko stiebas yra po truputį stumiamas iš maišelio aukštyn odos paviršiaus link. Kai tik plaukas išlenda iš maišelio, jis miršta ir negali būti atkurtas. Plauko stiebas yra sudrėkinamas riebaline medžiaga, kurią išskiria riebalų liaukos, atsirandančios maišelyje. Prie kiekvieno plauko maišelio taip pat yra prisitvirtinęs raumuo, dėl kurio plaukas gali "stovėti" arba gali atsirasti "žasies oda". Plaukas yra sudarytas iš trijų sluoksnių:
šerdies – tai centrinė plauko ertmė. Jos nėra visuose plaukuose ir ji turi mažai reikšmės plauko savybėms;
žievės – tai pagrindinė plauko stiebo dalis. Ji lemia daugelį plaukui būdingų ypatybių, pvz., elastingumą ir spalvą;
odelės – tai plauko išorinis sluoksnis, sudarytas iš viena ant kitos užeinančių ląstelių, kurios primena čerpes ant stogo. Ji apsaugo žievę.
Plauko spalvą lemia specialus pigmentas melaninas, gaminamas plauko maišelyje. Melaninas yra dviejų rūšių: juodai rudas ir raudonai geltonas. Jei vyrauja rudas pigmentas, priklausomai nuo jo koncentracijos plaukai būna juodi, rudi ar šviesūs. Jei plaukų maišelyje gaminamas geltonai raudonas pigmentas, plaukų spalva raudona. Kai plaukų maišelio ląstelės nustoja gaminti pigmentą, auga žili plaukai.

Plaukų problemos:

Riebūs plaukai
Natūralus riebalas, apsaugantis plaukus, yra išskiriamas riebalinių liaukų. Žmonių, kurių plaukai yra riebūs, riebalinės liaukos yra per daug suaktyvėjusios, o tai reiškia, kad yra pagaminama per daug riebalų. Per daug aktyvių riebalinių liaukų estetiniai padariniai yra šie:
- plaukai greitai susiriebaluoja ir sukimba sruogelėmis,
- po sušukavimo šukuosena ilgai nesilaiko,
- ant riebių plaukų susirenka dulkių, todėl labai greitai plaukai tampa nešvarūs.

Pleiskanos
Tai nuo negyvos galvos odos atskilę gabalėliai. Jie atsiranda dėl natūralaus galvos odos ląstelių keitimosi. Žmonių, turinčių pleiskanų, galvos oda greičiau keičiasi ir dėl to vienu metu nukrinta daugiau odos gabalėlių.

Palepinkime savo plaukus kaukėmis
Riebiems plaukams tinka tokia kaukė: sumaišoma po 1 arbatinį šaukštelį alavijo ir greipfruto sulčių, 1 valgomasis šaukštas medaus, sutrinta česnako skiltelė ir kiaušinio trynys. Gauta košele įtrinamos išplautų plaukų šaknys, galva pridengiama polietilenu ir apmuturiuojama storu rankšluosčiu. Po pusvalandžio plaukai išplaunami šiltu vandeniu.

Sausiems plaukams rekomenduojama kitokia kaukė: 1 valgomasis šaukštas varnalėšų aliejaus sumaišomas su 5 šaukštais natūralaus nesaldaus jogurto ir žaliu kiaušiniu. Gauta mase įtrinama galvos oda, pridengiama polietilenu ir rankšluosčiu, o po 20–30 minučių kaukė nuplaunama šiltu vandeniu.

Galvos odą reikia masažuoti, ypač naudojant plaukus stiprinančias priemones. 6 šaukštai vandens vonelėje pašildyto varnalėšų aliejaus sumaišomi su 4 šaukštais apelsinų sulčių. Gautu mišiniu įtrinama galvos oda, aptepami plaukai. Masažuojama apvaliais judesiais. Baigus masažuoti, plaukai išplaunami su šampūnu.

Bent kartą per savaitę naudinga plaukus išskalauti alaus ir vaistingųjų augalų antpilo mišiniu. Nuo jo plaukai suminkštėja ir gražiau žvilga. Vaistingųjų augalų antpilui reikia 50 g medetkų žiedų, beržų lapų, varnalėšų šaknų ir apynių spurgų. Šis mišinys užpilamas stikline karšto šviesaus alaus, palaukiama, kol atvėsta, perkošiama. Pašildžius išskalaujami išplauti plaukai.

Stiprinamaisiais augalų antpilais naudinga plaukus skalauti po kiekvieno plovimo.

Jeigu plaukai linkę greitai riebaluotis, reikia naudoti gysločio, šalavijo bei dilgėlės lapų ir raudonėlio žolės lygių dalių antpilo mišinį. 5 šaukštai mišinio termose užpilami 1 l verdančio vandens, 1–1,5 valandos palaukiama, perkošiama, atskiedžiama šiltu vandeniu. Antpilu išskalaujami išplauti plaukai.

Jei plaukai sausi, reikia naudoti ąžuolo žievės, svogūnų lukštų ir mėtos lapų antpilą. 200 g žaliavos užpilama 1 l verdančio vandens, truputį pavirinama, atvėsinama, perkošiama, atskiedžiama šiltu vandeniu ir išskalaujami švarūs plaukai.

"Infozona"