Viskas apie avokadą - Anglija.lt
 

Viskas apie avokadą (2006-04-12)

Kai kurios iš mūsų neįsivaizduotų savo raciono be avokadų, tačiau kiek žinome apie šiuos vaisius? Pastarieji kartais dar vadinami avokadų arba aligatorių kriaušėmis. Akivaizdu, kad šie pavadinimai kilę dėl vaisiaus formos ir spalvos asociacijų.

Avokadų kilmės šalis yra Centrinė Amerika ir Meksika. Pastaruoju metu šie vaisiai tapo tokie populiarūs, kad juos imta auginti Jungtinėse Amerikos Valstijose, Karibų salose, Filipinuose, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje, Alžyre, Pietų Ispanijoje, Pietų Prancūzijoje, Graikijoje, Izraelyje ir Egipte.

Avokados auga ant medžio, kuris gali išaugti iki 20 metrų aukščio. Medžio lapai esti tamsiai žalios spalvos, pailgi (15–25 cm.), tarp jų galima surasti beveik visus metus derančių vaisių.

Pastaruoju metu yra išvesta įvairiausių rūšių avokadų (daugiau nei 600 veislių), besiskiriančių ne tik savo dydžiu, spalva (kaulavaisio odelė gali būti žalia, rusva ar net raudona), bet ir minkštimo skoniu bei konsistencija.

Kada avokada yra tinkama vartoti?
Nuo medžio avokados skinamos neprinokusios. Nuskinti vaisiai per 2–10 dienų įgyja jiems būdingą skonį ir aromatą. Nusipirkus dar neprinokusias kietas avokadas, reiktų jas prinokinti. Geriausia tai padaryti suvyniojant jas į popierių ir laikant kambario temperatūroje tol, kol jos suminkštės. Vertėtų žinoti, jog avokados – subtropiniai vaisiai, todėl jų negalima laikyti šaldytuve. Avokados yra tinkamos vartoti, kai jas nestipriai paspaudus pirštu, atsiranda nedidelis įdubimas, o papurčius patį vaisių, girdėti viduje esančio kauliuko barškėjimas. Prinokusių avokadų nederėtų ilgai laikyti, nes jos greitai genda.

Avokados maistinės savybės
Avokada – tai angliavandenių ir baltymų šaltinis. Jos minkštime yra 15–35 proc. riebalų, kurie ypač svarbūs nevalgantiems gyvulinės kilmės riebalų. Taip pat avokadose gausu įvairiausių mineralinių medžiagų (pvz., vario, kuris būtinas kraujo raudoniesiems kūneliams susidaryti), taip pat vitaminų B1, B2, B6, C, D, E, K. Šiuose vaisiuose yra karotino, biotino ir lecitino. Pastarasis teigiamai veikia nervų sistemą.

Manuheptuliozė – angliavandenis, esantis avokados sudėtyje, tirpdo riebalų perteklių organizme ir mažina cukraus kiekį kraujyje. Įvairios kitos avokadose esančios veikliosios medžiagos gerina skrandžio rūgšties sekreciją ir baltymų virškinimą. Beje, avokados yra labai kaloringos – 100 gr/233 kcal.

Avokadų paruošimas valgymui
Dažniausiai avokados valgomos šviežios. Iš perpjauto vaisiaus išimamas kaulas, nulupama odelė. Kad avokados minkštimas neparuduotų (riebiosios rūgštys šviesoje greitai oksiduojasi), ant jo reiktų užlašinti citrinos sulčių.

Avokados puikiai tinka gaminant salotas, įvairius šaltus patiekalus, taip pat šis vaisius dera prie žuvies ir jūros gėrybių (krevečių, krabų) patiekalų. Iš avokadų gaminama tyrė (kartais ją vietoj sviesto tepa ant skrudintos duonos), o Karibų valstybėse ir Filipinuose daromi avokadų ledai bei kokteiliai.

Modesta Karpaitė