Angliją globojantis šventasis yra ir Lietuvos globėjas - Anglija.lt
 

Angliją globojantis šventasis yra ir Lietuvos globėjas (2007-05-31)

Lietuviai turi Šv.Kazimierą, airiai – Šv.Patriką, o anglai – Šv.Jurgį (St George), kuris laikomas šalies globėju ir jo garbei balandžio 23 dieną rengiami festivaliai ir šventės. Kai kurie šaltiniai skelbia, kad Šv.Jurgis drauge su Šv.Kazimieru yra ir Lietuvos globėjas.

Šv.Jurgis panašus į Vytį
Šv.Jurgio globojamų šalių, profesijų ir gyvenimo sričių sąrašas išties didelis – tarp jo globai pavestų miestų rasime Maskvą, jis saugo karius, pagalbos į jį kreipiamasi susirgus sifiliu. Šv.Jurgio ženklas – raudonas kryžius baltame fone – labai populiarus. Jis ne tik tapo Britų karališkojo laivyno ar Raudonojo kryžiaus organizacijos simboliu. Raudonas kryžius puošia ir Didžiosios Britanijos vėliavą. O Šv.Jurgio emblema – raitelis ant žirgo – labai primena lietuvišką Vytį. Lietuvoje Šv.Jurgis yra gyvulių globėjas, per Jurgines gyvuliai yra išgenami į ganyklas. Daugelyje šalių Šv.Jurgis siejamas su vaisingumu, o Jurginės laikomos vasaros pradžia.

Šiuo metu Šv.Jurgio diena (St George’s day) nėra nacionalinė Anglijos šventė, nors XV–XVIII amžiuje ji buvo švenčiama ne mažiau iškilmingai negu Kalėdos. Vėliau šventė buvo primiršta, bet pastaraisiais metais Šv.Jurgio diena darosi vis populiaresnė – net renkami parašai, kad balandžio 23 diena būtų paskelbta valstybine švente. Šios dienos svarbą sustiprina tai, kad ji taip pat yra garsiojo britų dramaturgo Viljamo Šekspyro ir gimimo, ir mirties diena.
Pašaipūnai sako, kad tuo, jog Šv.Jurgio diena būtų paskelbta nacionaline švente, labiausiai suinteresuoti aludariai ir smuklininkai. Mat, jei airių Šv.Patrikas yra laikomas „Guinness’o“ šventuoju, kodėl Šv.Jurgis negalėtų tapti „English Bitters“ globėju?

Kuo Šv.Jurgis nusipelnė Anglijai?
Apie šio šventojo gyvenimą informacijos nedaug, tačiau tikrai žinoma, kad jis nebuvo anglas ir niekada šioje šalyje nesilankė. Jis gimė dabartinės Turkijos teritorijoje, buvo aukšto rango romėnų kariškis, vėliau perėmė krikščionių tikėjimą ir dėl to III amžiuje po Kristaus buvo nužudytas. Šiuos šykščius istorinius duomenis atsveria legendos ir mitai, kuriais jau nuo VI amžiaus apipintas Šv.Jurgio gyvenimas. Pasakojama, kad jis, sukapotas į gabaliukus, atgijo, kad prikėlė numirėlį, jog šis galėtų priimti krikštą. Tačiau labiausiai Šv.Jurgis išgarsėjo kaip drąsus riteris, nugalėjęs drakoną ir išgelbėjęs jam suėsti paaukotą karalaitę. Legenda teigia, kad drakonas buvo nužudytas ant Drakono kalvos Berkshire ir ten, kur nutiško drakono kraujas, neauga žolė.

Šv.Jurgio ir drakono kova dažnai suprantama simboliškai – kaip gėrio pergalė prieš blogį. Skautų organizacijos įkūrėjas britas Baden-Powelas, šios idėjos vedamas, sukūrė skautų veiklos ir savęs lavinimo programą. Skautams priskiriami Šv.Jurgiui būdingi bruožai – drąsa, tvirtumas ir nesavanaudiškumas. Šv.Jurgis yra laikomas skautų globėju.

V.Šekspyras ir Šv.Jurgio kultas
Šv.Jurgį Anglijoje išpopuliarino riteriai, grįžę iš Kryžiaus žygių Artimuosiuose Rytuose. Anglijos globėju jis buvo paskelbtas XV amžiaus pradžioje. V.Šekspyras pasistengė, kad niekas nepamirštų Šv.Jurgio. Karalius Henrikas V, populiarios to paties pavadinimo dramos veikėjas, prieš mūšį pasakytą kalbą baigia plačiai išgarsėjusia fraze: “Dieve, saugok Henriką, Angliją ir Šv.Jurgį.”

Balandžio 23 dieną Anglijos bažnyčių bokštai ir kiti pastatai pasipuošia Šv.Jurgio vėliavomis (raudonas kryžius baltame fone). Viduramžių laikus menančiose pilyse vyksta riterių turnyrai ar teatralizuotos kovos su drakonu. Gatvėse rengiamos eitynės ir paradai. Dar vienas Šv.Jurgio simbolis yra rožė, tad daug anglų tą dieną į atlapą įsisega rožės žiedą.

"Infozona"