Brightonas – ne vien nudistų ir gėjų kurortas - Anglija.lt
 

Brightonas – ne vien nudistų ir gėjų kurortas (2007-05-31)

Tikriausiai daugeliui teko girdėti apie Brightoną – vieną iš didžiausių Anglijos kurortų. Jis garsėja ir savo praeitimi, ir tuo, kad yra tapęs seksualinių mažumų pamėgta vieta. Dažnas Londono gyventojas šiame kurorte praleidžia savaitgalius, nes traukiniu ar mašina pasiekti Brightoną tetrunka valandą.

Kalbant apie Brightoną, visuomet atsiras daugybė nuomonių ir ginčų. Bet tikriausiai nėra nė vieno Anglijoje gyvenančio lietuvio, kuris nors kartą nebūtų apsilankęs šiame kurorte. Vieniems mūsų tautiečiams šis miestas jau seniai atstoja Palangą. Tačiau yra ir tokių lietuvių, kurie mieliau renkasi tolimesnius Anglijos paplūdimius, kaip antai, Bournemouthą. Tačiau nepaisant nuomonių gausos, Brightonas vis dar laikomas pagrindiniu Anglijos kurortu.

Maudynės jūroje – karališkas pomėgis
XVI amžiuje Brightonas buvo paprastas žvejų kaimelis. Pasak istorikų, jame gyveno apie 400 žvejų, turėjusių 60 žvejybinių valčių. Praėjus šimtmečiui, Brightonas tapo vienu iš didžiausių Sasekso miestų, kurio populiacija siekė 4000 gyventojų.

Šiek tiek vėliau miestelį nualino skurdas. Daug gyventojų išsivažinėjo po apylinkes ieškodami darbo ir geresnių gyvenimo sąlygų.
XVII amžiuje, vystantis medicinai, išpopuliarėjo teorija, kad daugelį ligų gali išgydyti maudynės jūroje. Didikams ši idėja pasirodė labai patraukli. Karalius Jurgis III (angl. George III) buvo pirmasis Anglijos monarchas, kuris reguliariai vykdavo į pajūrį maudytis.

Turtingiems anglams patiko stebėti karališkąją šeimą. Todėl daugelis jų, imituodami didikus, pradėjo važiuoti atostogauti prie jūros. Atvykstančiųjų į Brightoną skaičiai nuolatos didėjo, ypač po to, kai medikai (pavyzdžiui, Brightono gydytojas Richardas Russellis) pradėjo tvirtinti, kad astmą, vėžį, reumatą ir kurtumą galima išsigydyti geriant jūros vandenį.

Šiais laikais anglai nebetiki tuometinės medicinos pranašystėmis. Dauguma iš jų renkasi kur kas pažangesnius gydymo metodus nei maudymasis jūroje arba jūros vandens gėrimas. Juolab, kad šiandien Brightono vanduo nepasižymi ypatingu švarumu ir skaidrumu.

Mieste – nuogalių pliažas
Kadaise mažas žvejų kaimelis pastaraisiais laikais įgavo visiškai kitokį statusą ir tapo vienu iš didžiausių Anglijos kurortų. Vos tik sušilus orams ir pasirodžius saulei, į Brightoną suvažiuoja Londono gyventojai. Atvykėlių gretose galima sutikti ir ne vieną mūsų tautietį. Ir kas gi juos čia traukia? Pirmiausia paplūdimys, kuris yra gana arti Londono. Kelionė traukiniu į Brightoną trunka vos valandą, o autobusu – apie dvi. Taigi susisiekimo atžvilgiu, šis miestas yra tarsi ranka pasiekiamas. Gal todėl čia daug turistų, atvykstančių tik vienai dienai.

Kurortas nelygus kurortui. Daugelis mūsų iš vaikystės prisimena smėlėtas Palangos pakrantes ar jau spėjo pamėgti Viduržemio jūros paplūdimius. O kaip atrodo Brightono pajūris?
Išrankesni lietuviai pasakytų, kad jiems labiau patinka smėlėti paplūdimiai, o Brightono pajūrio ruožas yra nuklotas akmenukais. Taigi vykstantiems į šį kurortą pravartu pamiršti kopas ir auksinį pakrančių smėlį.

Šiaurės jūra, skalaujanti Brightono pakrantes, įšyla retai. Todėl net ir karščiausią vasaros dieną vanduo būna stingdančiai šaltas. Tačiau atsiranda nemažai narsuolių, kurie maudynėmis mėgaujasi nuo pat ankstyvo pavasario.
Beje, įdomu, kad pagrindinis Brightono paplūdimys yra įsikūręs prie gana judrios gatvės. Taigi vienoje pusėje girdėsite jūros ošimą, o kitoje – pravažiuojančių mašinų ūžesį ir šurmulį greta įsikūrusiose kavinėse.

Derėtų paminėti, kad Brightone yra įsikūrę oficialūs nudistų paplūdimiai (į pietus nuo rytinės Kemptowno dalies). Tai, kad nuogalių zona būtų įkurta miesto teritorijoje, o ne kur nors atokiau nuo pašaliečių akių, Didžiojoje Britanijoje pasitaiko gana retai.

Karališkasis paviljonas ir trys prieplaukos
Į Brightoną važiuojama ne vien dėl jūros. Mieste nemažai įdomių, XVII amžiaus pradžios statinių. Mažos siauros gatvelės, vedančios prie jūros, palieka neišdildomus įspūdžius.

Didžiausia Brightono puošmena – karališkasis paviljonas (angl. Royal Pavilion), pastatytas karaliaus Jurgio IV (angl. George IV). Nuo XIX amžiaus šie rūmai buvo laikomi karaliaus rezidencija. Karališkasis paviljonas – netradicinis pastatas. Daugelis jį tapatina su maurų statiniais, indų šventyklomis ar net Kremliumi.
Įdomu tai, kad įpusėjus II Pasauliniam karui, Hitleris pareiškė, jog karališkasis paviljonas nebus bombarduojamas. Panašu, kad vokiečių diktatorius ketino šiuos prašmatnius ir egzotiškus rūmus paversti savo rezidencija.

Brightone yra trys prieplaukos. Pirmoji – „Chain Pier“ – buvo pastatyta dar 1823 metais. Tai buvo ne tik tiltas į jūrą, bet ir keltų terminalas. Iš čia buvo siūloma pati trumpiausia kelionė į Paryžių. „Chain Pier“ sugriuvus per audrą, buvo pastatyta nauja prieplauka – „West Pier“. Tuometinė aukštuomenė čia rinkdavosi save parodyti ir į kitus paspoksoti. Ponios demonstruodavo prabangias suknias ir aptarinėdavo kaimynių bei pažįstamų garderobą.

„West Pier“ prieplauka buvo uždaryta 1975 metais. Miesto valdžia ketino ją atnaujinti, tačiau po kiek laiko daliai prieplaukos pastatų įlūžus į jūrą, šiuos planus teko atidėti. Galiausiai 2003 metų balandį likusią prieplaukos dalį nuniokojo gaisras.
Artimiausiu metu prie buvusios „West Pier“ prieplaukos planuojama pastatyti 183 metrų apžvalgos bokštą. Tai būtų vienas iš aukščiausių pastatų Didžiojoje Britanijoje. Šio bokšto projektą parengė garsus architektas Marxas Barfieldas – Londono apžvalgos rato „London Eye“ kūrėjas.

Trečioji, iki šiol išlikusi Brightono prieplauka yra vadinama „Brigiton Pier“. Pradėjusi veikti 1899 metais, netrukus ji tapo oficialia miesto gyventojų ir svečių atrakcijų vieta. Lankytojai čia renkasi pasigrožėti jūra ir maloniai praleisti laisvalaikį. Čia gausu žaidimų ir lošimo aparatų, veikia atrakcionų parkas. Išalkusiems ir ištroškusiems paslaugas siūlo gausybė kavinukių ir barų.
Beje, Brightone yra įsikūręs ir jūrų muziejus, kuris garsėja jūros eksponatų gausa bei įspūdingu akvariumo tuneliu.

Seksualinių mažumų sostinė
Pastaruoju metu Brightoną labai pamėgo gėjai ir lesbietės. Šis kurortas neretai pavadinamas seksualinių mažumų sostine. Miesto gatvėse susikibusios už rankų vaikštinėja tos pačios lyties atstovų poros. Daugelis Brightono kavinių, barų ir klubų prie įėjimo yra pasikabinę vaivorykštės spalvų vėliavėles – ženklą, kad seksualinės mažumos čia yra maloniai sutinkamos.

Kiekvieną rugpjūtį Brightone vyksta gėjų ir lesbiečių karnavalas, kuris vadinamas gėjų pasididžiavimu (angl. Gay Pride Carnival). Į jį suvažiuoja ne tik seksualinės mažumos – karnavalas sutraukia gausybę smalsuolių iš viso pasaulio.

"Infozona"