Kewo sodai – vienas iš didžiausių pasaulio parkų - Anglija.lt
 

Kewo sodai – vienas iš didžiausių pasaulio parkų (2007-02-22)

Gyvendami Londone aplankėme daugelį turistų lankomų vietų, tačiau ar buvome ten, kur maloniai savaitgalius su draugais arba šeimomis leidžia patys anglai? Ar esate girdėję apie garsiuosius Kewo sodus (angl. Kew Gardens)? Savaitgaliais, nesvarbu, vasarą ar žiemą, ten netyla lankytojų šurmulys. Kuo gi juos visus traukia ši vieta?

Kaip ir bet kokia kita gausiai lankoma vieta, Kewo sodai turi savo istoriją, kuri prasideda XVIII amžiuje.
Kewo sodai užima 300 akrų žemės plotą pietuose, visai greta Temzės, tarp Richmondo ir Kewo rajonų Pietvakarių Londone.

Truputis istorijos
Kewo sodai laikomi karališkąja nuosavybe – nuo senų laikų Richmondas ir Kewas priklausė karališkosios šeimos nariams. 1730 metais karalius Jurgis II (angl. George II) ir karalienė Karolina (angl. Caroline) gyveno Ormondo namuose (angl. Ormonde Lodge) Richmonde, o jų sūnus princas Frederikas (angl. Frederick) – Kewo apylinkėje. Po Frederiko mirties, 1751 metais, jo našlė Augusta įkūrė mažą 9 akrų botanikos sodą. Pasitelkusi į pagalbą architektą Williamą Chambersą, ji įkūrė dabartinę oranžeriją ir pastatė keletą pastatų, tarp jų ir arką.

1760 metais Richmondą paveldėjo karalius Jurgis III. Jis pakvietė garsų tuometinį parkų architektą Capabilitį Browną, kad šis atnaujintų parką. 1772 metais, mirus karaliaus Jurgio III motinai, jis paveldėjo ir Kewo rajoną. Būtent tuomet Kewo sodai išgyveno savo didįjį pakylėjimą.

Vadovaujant Josephui Banksui, buvo surinkta gausybė rečiausių augalų iš viso pasaulio.

1841 metais Kewo sodai buvo pradėti vadinti dabartiniu oficialiu pavadinimu. Vadovaujant serui Williamui Hookeriui, sodų teritorija išsiplėtė. Praėjus septyneriems metams buvo pastatytas Palmių namas (angl. Palm House). Tai vienas iš Viktorijos laikų pastatų šedevrų. Šis metalinių konstrukcijų ir stiklo statinys labai panašėja į garsiuosius Krištolo rūmus. Šiek tiek vėliau buvo suprojektuotas ir pastatytas pastatas, kuriame laikomi vidutinės klimato juostos augalai.

Kewo sodai – modernus parkas
Nors ir turėdami 300 metų istoriją, Kewo sodai yra modernus parkas. Jame gausų vejų, gėlynų ir visada žaliuojančios augalijos. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad Kewo sodai turi ir kitokią paskirtį – tai botanikos tyrimų centras, turintis didžiausią pasaulyje augalų kolekciją. Kaip žinia, šioje vietoje saugomi augalai iš viso pasaulio. Taip pat čia veikia meno galerija, eksponuojanti meno kūrinius ir fotografijas, susijusias su augmenija. Be to, Kewo soduose yra Augalų evoliucijos (angl. Evolution House), Žolės (angl. Grass Garden) ir Medžių (angl. Wood Museum) muziejai. Pastarajame lankytojai supažindinami ne tik su medžių įvairove, bet ir su popieriaus gamybos procesu.

Prieš planuojant išvyką į Kewo sodus, geriausia būtų pasitikslinti parko darbo valandas internete: http://www.rbgkew.org.uk/visitor/timeskew.html. Įėjimas į parką dažniausiai būna mokamas. Kaina priklauso nuo sezono. Daugiau informacijos apie kainas galima rasti internete: http://www.rbgkew.org.uk/visitor/priceskew.html.

Modesta Karpaitė