Pasažas į Crystal Palace’ą - Anglija.lt
 

Pasažas į Crystal Palace’ą (2006-12-07)

Crystal Palace’as – vienas iš daugelio gyvenamųjų rajonų Pietų Londone. Daugelis tikriausiai žino, kad tai viena iš aukščiausių vietų Anglijos sostinėje, tačiau ar kada teko ką nors girdėti apie garsią šios vietovės praeitį?

Crystal Palace’as (liet. krištoliniai rūmai) yra įsikūręs trečioje Pietų Londono zonoje. Pastaruoju metu šis rajonas yra gerokai primirštas – jame tikrai neišvysime minios turistų. Ir nieko nuostabaus, nes jame jau senokai nebėra likę lankytinų istorinių objektų. Tiesa, kur ne kur šiame rajone galime išvysti tradicinius Viktorijos laikų pastatus, lygiai tokius, kokių gausu Notting Hille, Holland Parke arba Kensingtone. Tai byloja, kad kažkada tai buvo itin prabangus rajonas.

Crystal Palace’o klestėjimo era prasidėjo XIX amžiuje. Iki tol buvusi viena iš miškingiausių Londono vietovių (čia plytėjo Didžioji šiaurinė giria, vietinių vadinama „Great North Wood“) ilgainiui buvo apgyvendinta.

Crystal Palace’as yra įsikūręs ant Sydenhamo kalvos, kuri yra aukščiausia Londone (iškilusi 109 metrus virš jūros lygio). Nuo jos atsiveria nepakartojama Anglijos sostinės panorama.
XIX amžiuje, nutiesus geležinkelį į Crystal Palace’ą, rajonas tapo ypatingu traukos centru.

Crystal Palace’o era
Daugeliui Crystal Palace’o rajono pavadinimas asocijuojasi su Krištoliniais rūmais. Iš tiesų XIX amžiuje šis įspūdingas statinys buvo ne tik Crystal Palace’o vietovės pasididžiavimas, bet ir ilgai buvo laikomas visos Didžiosios Britanijos simboliu. Ne kartą Krištoliniai rūmai buvo vadinami XIX amžiaus stebuklu.

Krištoliniai rūmai, sukurti pagal Josepho Paxtono projektą, buvo pastatyti „Hyde“ parke 1851 metais. Juose buvo rengiamos tuometinės pažangiosios technologijos parodos, į kurias susirinkdavo lankytojai iš viso pasaulio.

Po trejų metų šis įspūdingas stiklo ir metalo konstrukcijų pastatas buvo perkeltas ant Sydenhamo kalvos. Tiesa, jis buvo šiek tiek padidintas. Krištolinių rūmų pavadinimą šiam pastatui sugalvojo satyrinio žurnalo „Punch“ leidėjai, norėdami pasišaipyti iš masinio parodų pastato lankymo. Tačiau šis pavadinimas visuomenės buvo priimtas labai palankiai. Ilgainiui jis tapo garsiojo pastato tikruoju pavadinimu, o šiek tiek vėliau tokiu pat vardu buvo pavadinta ir vietovė, kurioje buvo šis pastatas.

Greta Krištolinių rūmų buvo įrengtas didžiulis parkas, kuriame buvo gausybė įvairiausių egzotinių augalų, puošnių fontanų ir vandens kaskadų. Be to, šis parkas garsėjo terasomis ir didžiulėmis dinozaurų skulptūromis, kurių daugelis yra išlikę ir iki šių dienų.

Krištolinių rūmų idilė truko iki 1936 metų. Didžiulis gaisras sunaikino šį XIX amžiaus Anglijos stebuklą iki pat pamatų. Kadangi Krištoliniai rūmai nebuvo tinkamai apdrausti, jų atstatyti buvo neįmanoma. Du vandens bokštai, buvę parko teritorijoje, atlaikė didįjį Krištolinių rūmų gaisrą, tačiau, deja, II Pasaulinio karo metu buvo nugriauti.

Pastaruoju metu daug kalbama apie Krištolinių rūmų atgimimą. Jų vardu yra įkurtas fondas. Tačiau kol kas nėra vykdomas nė vienas rimtesnis projektas, susijęs su šių rūmų, tapusių modernumo ir civilizacijos simboliu visame pasaulyje, atstatymu.

Modesta Karpaitė