Southendas – pajūris netoli Londono (2006-07-07)

Kokia vasara be pajūrio? Žinoma, ne kiekvienam lietuviui pasiseka sugrįžti į gintarinę Palangą ar Nidą, tad tenka paieškoti alternatyvų čia, kur gyvename. Kadangi Didžioji Britanija iš visų pusių apsupta vandens, pasirinkimas tikrai nemažas. Šiame straipsnyje trumpai pristatysime arčiausiai Londono esantį pajūrio ir didžiausią Essexo grafystės miestą Southendą bei jo apylinkes.

Paplūdimiai
Southende ir aplink jį yra net keletas paplūdimių:
1. Trijų kriauklių paplūdimys (angl. Three Shells Beach) – mažas, smėlėtas šeimų paplūdimys, 10 min. kelio pėsčiomis nuo „Southend Central“ stoties.
2. Jubiliejinis paplūdimys (angl. Jubilee Beach) – gargžduotas krantas (smėlio ir akmenukų mišinys), besidriekiantis nuo Southendo tilto į jūrą iki „Thorpe“ įlankos, 15 min. nuo „Southend Central“ stoties.
3. Varpo prieplauka (angl. Bell Wharf, Leigh-on-Sea) – anot gido, labai smėlėtas, mažas paplūdimys prie istorinio veikiančio žvejų kaimelio, 10 min. kelio nuo „Leigh“ stoties.
4. Chalkwello paplūdimys – ilgas, siauras, smėlėtas pajūrio ruožas prie „Chalkwell“ stoties.
5. Westkliffo paplūdimys – ilgas, gargžduotas pliažas, 10 min. nuo „Westkliff“ stoties.
6. Vakarinis paplūdimys (angl. West Beach, Shoeburyness) – ilgas, akmenuotas paplūdimys, 15 minučių nuo „Thorpe Bay“ stoties.
7. Rytinis paplūdimys (angl. East Beach) – ilgas, smėlėtas, vietomis žolėtas paplūdimys, tik 5 min. kelio nuo „Shoeburyness“ stoties.

Southendo pramogos
Prie pat Temzės žiočių išsidėsčiusio Southendo centre išdidžiai puikuojasi ilgiausias pasaulyje (1,33 mylios – apie 2,14 km) tiltas į jūrą, angliškai vadinamas „Southend Pier“. Praėjusių metų spalio mėnesį 116 metų senumo tiltas jau ketvirtą kartą buvo apgadintas gaisro, todėl dabar yra remontuojamas. Vis dėlto norintieji nuo jo pasigrožėti jūra, tai gali padaryti specialiai paskirtose vietose. Tiltu kursuoja mažas traukinukas turistams. Ant tilto galima patekti tiesiai nusileidus iš miesto centrinės gatvės.

Southende tikrai nenuobodžiaus vaikai. Pačiame paplūdimyje pilna įvairių atrakcionų (iš viso apie 40) – į vandenį nusileidžiančių linksmųjų kalnelių, kartingų, mažojo golfo aikštelių, mašinų ir kt. Jie pradžiugins ir mažus, ir didelius. Netoli nuo įžymiojo tilto yra akvariumas, pavadinimu „Jūros gyvūnijos nuotykis“ (angl. „Sea-life Adventure“). Veikia netgi „Vaikų karalystė“ (angl. „Kids Kingdom“), kurioje gausu užsiėmimų tiek mažiesiems, tiek jau paaugusiems vaikams.

Suaugusiesiems irgi bus ką veikti šiame pajūrio mieste. Be kavinių, restoranų, barų, kazino ir naktinių klubų, čia galima gana turiningai praleisti laiką muziejuose, planetariume, atradimų centre, meno galerijose, koncertų ir spektaklių vietoje – paviljone „Cliffs“ ar aštuonių salių kino teatre.

Rugpjūčio 11–19 dienomis vyks Southendo karnavalas. Tai kažkas panašaus į Klaipėdos jūros šventę. Paskutinė – uždarymo diena bus įspūdingiausia: spalvinga karnavalo eisena, lempomis nušviestas pajūris ir fejerverkai. Taip miestas paminės Southendo karnavalo šimtmetį.

Southendo rajonuose gausu parkų ir saugomų gamtos regionų. Parkuose galima ilsėtis ne tik vaikštinėjant, bet ir žvejojant, žaidžiant golfą, tenisą, futbolą, kriketą, jodinėjant.

Prie pat Southendo tilto prieigų įsikūręs turistų informacijos centras (TIC) gali patarti įvairiais klausimais, užsakyti bilietus ir t. t. TIC vasarą veikia kasdien nuo 8.15 val. ryto iki 9.00 val. vakaro (10.00 val. vakaro savaitgaliais).

Kaip nuvažiuoti?
Patogūs „C2C“ kompanijos traukiniai važiuoja iš Londono „Fenchurch Street“ (esančios prie pat „Tower Hill“), „Limehouse“, „West Ham“, „Barking“ ir „Upminster“ stočių maždaug kas pusvalandį. (Visą informaciją galite rasti internetiniame tinklalapyje: http://www.c2c-online.co.uk. Kelionė užtruks ne daugiau nei valandą (priklausomai nuo to, iš kurios stoties išvyksite). Pigiausias vieną dieną galiojantis bilietas į abi puses (angl. cheap day return ticket) suaugusiajam kainuoja tik 10,90 svaro. „One“ kompanijos traukiniai važiuoja į „Southend Victoria“ stotį iš Londono „Liverpool Street“ (taip pat – Stratfordo, Marylando, Forest Gate’o, Manor Parko, Ilfordo, Romfordo) stoties (daugiau informacijos: http://www.onerailway.co.uk). Kelionė automobiliu užtruks dar mažiau, priklausomai nuo eismo kamščių, kurių pasitaiko A127 kelyje, išsukus iš M25. Iš Londono taip pat kursuoja „Green Line” autobusai. (Daugiau informacijos ieškokite tinklalapyje: http://www.greenline.co.uk)

Keletas praktiškų patarimų
Jei norite gerai susiplanuoti savo laiką pajūryje, verta iš anksto apsilankyti oficialiame Southendo ir jo apylinkių internetiniame puslapyje: http://www.southend.gov.uk. Kairėje pusėje nuspaudę nuorodą „Leisure, Culture and Tourism“ (liet. laisvalaikis, kultūra ir turizmas), rasite visą reikalingą informaciją.

Jei nemėgstate akmenų ir triukšmo – geriau pasirinkite mažesnį ir apibūdinamą kaip vien tik smėlio (be žvyro ar akmenų priemaišų) paplūdimį.

Nors teigiama, kad paplūdimiai sezono metu kasdien valomi po du kartus, kai kuriuose iš jų tai vargiai pastebima. Pavyzdžiui, apsilankę Jubiliejiniame paplūdimyje pačiame Southendo centre, nusivylėme nešvara jūroje ir prie jos, triukšminga aplinka, daugybe žmonių, sugulusių vienas prie kito ant akmenuoto smėlio. Jeigu norite to išvengti, geriau čia važiuokite ne savaitgalį.


Rima Zavickaitė-McMahon