Stebuklingas poliarinis ratas (2006-12-07)

Čia labai šalta. Tiesą sakant, čia daugiau nei aštuoniolika laipsnių šalčio – tokia pati temperatūra kaip šaldiklyje. Tačiau, šiaip ar taip, tai yra Šiaurės poliaratis, o jūs su savo vaikais brendate per sniegu užverstą mišką, vos vos apšviestą mirkčiojančių žibintų ir mėnulio atšvaitų. Jus iškilmingai stebi šieną kramsnojantys elniai.

Proskynoje atrandate medinį kotedžą. Iš jo kamino rūksta dūmų sruogelė, o spalvotos švieselės srūva pro langus. Pora elfų bėginėja pirmyn ir atgal. Kol galų gale gerklinis raudonai apsirengusio vyro juokas patvirtina jūsų įtarimus – atvykote į Kalėdų Senelio dirbtuves.
Būdami penkiamečiai, mes nustebę žvelgdavome į idealias apsnigtas kalėdines scenas parduotuvėse ir trokšdavome būti šio stebuklo dalimi. Dabar galų gale jūs galite įžengti į šią svajonę ir esate nemažiau apstulbę nei jūsų vaikai, kurių žibančios akutės niekada nebuvo tokios didelės.

Kalėdų Senelis sušunka jūsų vardus ir jūs vos nenuvirstate iš netikėtumo. Jis linksmai pakviečia jus užeiti. Įžengiate nepaprastai susijaudinę. Senelis veda jus į jaukų kampelį prie židinio ir ištraukia laiškus, kuriuos prieš kelias savaites jam išsiuntė jūsų vaikai. Jie kalbasi apie dovanas, draugus, mokyklą ir aptaria, kokias staigmenas reikėtų pateikti Kalėdų išvakarėse. Galiausiai Senelis kiša ranką į savo įžymųjį maišą ir ištraukia kaip tik tas dovanas, kurių vaikai prašė savo laiškuose.

Kalėdų Senelio aplankymas jo lediniuose namuose Suomijos Laplandijoje yra gyvenimo kelionė, nesvarbu, kokio amžiaus jūs bebūtumėte. Ir nors susitikimas su Kalėdų Seneliu yra neabejotinas nuotykis, čia galite patirti dar daugiau įvairiausių netikėtumų.
„Skidoos“ – tai ypač didelį garsą skleidžiančios, benzinu varomos transporto priemonės ant slidžių. Jos gali pasirodyti lengvai valdomos, tačiau šliuožiant iki 50 mylių per valandą greičiu, plaukeliai ant kaklo gali šiek tiek pasišiaušti. Adrenalino mėgėjai gali išsinuomoti šią transporto priemonę greitai kelionei mišku, prižiūrint specialistui. Tačiau pasirinkę visos dienos ekskursiją su gidu mažesniu greičiu, keleiviai gali pasimėgauti nuostabia aplinka, apžiūrėti gražią girią, peršliaužti užšalusius ežerus ir aplankyti mažulyčius kaimelius.

Per ilgesnę kelionę sustosite prie vieno iš tradicinių medinių konstrukcijų lapių vigvamų, kuriais nusėtas visas peizažas. Viduje, ant ūžiančios ugnies galėsite išsikepti savo atsineštas dešreles ir „nuplauti“ jas karštomis spanguolių sultimis iš didžiulio varinio arbatinuko ar skania riešutine kava.

Nemažiau triukšmingas nei automobiliu yra pasivažinėjimas šunų tempiamomis rogėmis. Pakinkius šuniukus ir apkamšius keleivius antklodėmis, atleidžiamas rogių stabdis, o vairuotojas sušunka: „Mush!“ (liet. na!). Šunys iš karto nutyla ir visi kaip vienas ima bėgti į priekį. Jų lojimą pakeičia rogių slydimo sniegu garsas ir patenkintų keleivių klykavimas.

Pasivažinėjimas su elniais reikalauja turėti gerą lygsvarą ir drąsos. Reikia atsiklaupti ant medinės lentos už elnio nugaros ir pabandyti garsiai rėkiant įtikinti gyvulį apsukti greitą ratą trasa.

Kad eketėje pagautumėte šiuose šaltuose vandenyse plaukiojantį „muikku“ – arktinį upėtakį, jums, pasak suomių, reikės daug kantrybės ir sėkmės. Vietiniai žvejai parodys jums, kaip pragręžti skylę lede, jo nesutriuškinant. Tada viskas, ką turite daryti, yra užmesti meškerę su jauku, kantriai tupėti ir laukti. Gal net visą dieną...

Ar ką nors sugausite, ar ne, tačiau grįšite tikrai su dideliu apetitu, o kalėdinė fiesta patenkins net alkaniausio keliautojo apetitą. Tai – bufetas iš keturiasdešimties įvairių patiekalų, daugiausia mėsos, žuvies ir skanių keptų daržovių, prie kurių padėta šviežios duonos ir salotų. Stalo viduryje puikuojasi didžiulis keptas kumpis. Būtinai paragaukite šventinio ryžių pudingo. Tam, kuris jame ras vienišą migdolą, ateinantys metai bus nepaprastai sėkmingi.

Šią kelionę galite susirasti apsilankę internetinėse svetainėse: http://www.visitfinland.com/uk ir http://www.laplandfinland.com. Tikėkitės sumokėti maždaug 400 svarų suaugusiajam ir 350– 380 vaikui, įskaitant aprašytas pramogas ir dovanas.

Aistė Štūrienė