Ten, kur karaliai vaikšto pėsti (2010-07-01)

Ta karališkųjų padų mindžiota žemė – tai Hatfieldas, įsikūręs porą dešimčių mylių į šiaurę nuo Londono ir nesunkiai pasiekiamas traukiniu ar automobiliu. Prieš keturis šimtmečius Hatfieldas buvo atokus užkampis ir kelionė iš dvaro iki Westminsterio karieta trukdavo bemaž visą dieną. Viena tokia kelionė, pakeitusi Anglijos istoriją, įvyko 1558 rudenį, kai Elizabeta I gavo žinią, jog ji tapo sosto paveldėtoja. Po šios žinios ji nedelsdama išskubėjo į Londoną.

Karalienės Elizabetos I-osios vardas Hatfieldo dvarą garsina iki šiol. Čia ji praleido savo vaikystę, čia ji beveik metus buvo įkalinta prieš tapdama karaliene. Hatfieldo dvare ji turėjo viską – gyveno su jai artimais žmonėmis ir tarnais, rengė pramogas ir pasilinksminimus, jai tik buvo uždrausta išvykti iš Hatfieldo bei kištis į politiką. Tokiu būdu sostą užėmusi jos netikra vyresnioji sesuo Marija bandė apriboti liaudyje itin populiarios Elizabetos įtaką. Po jos mirties Elizabeta 45 metus išsilaikė soste ir iki šiolei laikoma viena iš talentingiausių šalies valdovių.

Pats Hatfieldo dvaras (senasis pastatas) buvo įkurtas kaip vienuolynas, kurį nusavino Elizabetos tėvas karalius Henrikas VIII. Naujieji , didesni ir ištaigingesni Hatfieldo rūmai buvo pastatyti vėliau, pačioje 17 a. pradžioje. Juos pastatė dabartinio rūmų šeimininko, Salisburio markizo protėvis Robertas Cecilas, kuriam Hatfieldą padovanojo pati Elizabeta I, atsidėkodama už ištikimą tarnystę. Cecilų šeimai Hatfieldo dvaras su jį supančiu gėlynu ir parku priklauso jau daugiau kaip 400 metų.

Šiuo metu ši viena įtakingiausių Anglijos šeimų gyvena rytiniame dvaro fligelyje, kita dvaro dalis yra atvira lankytojams. Savaitgaliais įmantriai karpytuose gėlyno labirintuose ar puošniuose paveikslų, knygų, gobelenų bei šarvų prikimštose rūmų salėse gausu žmonių. O tie, kas nepatingi pėsčiomis paėjėti maždaug mylią nuo Hatfieldo dvaro link senojo ąžuolyno, ras vietą, kur Elizabeta gavo žinią, jog ji tapo Anglijos karaliene.

Beje, nenustebkite, jei vaikštinėjant po dvaro gėlynus ar sales jus persekios jausmas – kur aš tai mačiau? Tie, kas tiki reinkarnacija, gal pamanys, kad matė tai praeituose gyvenimuose. Kadangi reinkarnacija netikiu, bandžiau rasti racionalų paaiškinimą. Radau jį rūmų bibliotekoje – aha, būtent čia filmo „Kaip svarbu būti rimtam“ herojus užbėgo laiptais į antrąjį bibliotekos aukštą ieškodamas knygos su liudijimu apie savo aristokratiškąją kilmę. Ir tai ne vienintelis filmas, kurio vaizdai persekioja Hatfielde – jų ilga eilė. Tarp jų tokie kaip „Įsimylėjęs Šekspyras“, „Kapų plėšikė“, „Tuštybės mugė“, „Auksinis amžius“ ir daugybė kitų.

Vasaros savaitgalių renginiai Hatfielde:
Birželio 19–20 d.– Rožių savaitgalis, gėlių ir sodo augalų paroda.
Liepos 4 d.– „Battle Proms“ koncertas su fejerverkais.
Liepos 25 d.– renginys „Susitikime prie ąžuolo“ – liaudies meno artistų popietė su koncertu ir pikniku.
Rugpjūčio 1 d. – Vaikų teatras parke – „Robinas Hudas“.
Rugpjūčio 6–8 d. – „Menas iš molio“ – tarptautinis jaunų ir jau pripažintų dizainerių pasirodymas.
Rugpjūčio 15 d. – „Šekspyras parke“ – spektaklis „Audra“.
Rugpjūčio 20–22 – „Hatfieldo kaimo mugė“ – maisto, gyvūnų, garinių traktorių ir kitos kaimiškos technikos paroda.
Rugpjūčio 29 d.– Vaikų teatras parke –„Paslaptingas sodas“.

Kaip nuvykti:
Hatfieldas yra įsikūręs Hertfordshire, 21 mylia į šiaurę nuo Londono.
Automobiliu važiuoti A1(M) greitkeliu iki Junction 4, toliau A414 ir A1000
Kelionė traukiniu iš Kings Crosso trunka 20 minučių.
Darbo laikas: nuo 12.00 iki 17.00 kasdien, išskyrus pirmadienį ir antradienį.

Zita Čepaitė