Trafalgaro aikštė - Anglija.lt
 

Trafalgaro aikštė (2007-11-08)

Trafalgaro aikštė – gerai žinoma ir turistų lankoma vieta Londone. Tai pirmasis Anglijos sotinės objektas, apie kurį sužinome vos tik pradėję lankyti anglų kalbos pamokas vidurinėje mokykloje. Savaitgaliais aikštėje vyksta daugybė įvairiausių renginių ir meninių akcijų. Tai vieta, kur susitinka ne tik žmonės, čia susieina ir Anglijos praeitis bei dabartis.

Kodėl britai romą vadina Nelsono krauju?
Trafalgaro aikštės pradžia siekia 1845 metus. Miestui reikėjo centrinės aikštės, be to, buvo nuspręsta įamžinti admirolo lordo Nelsono didvyriškumą ir jo didžius nuopelnus šaliai. Kaip žinia, lordas Nelsonas buvo žymus britų jūrininkas, žuvęs 1805 metais Ispanijoje, netoli Trafalgaro iškyšulio vykusiame jūrų mūšyje prieš Napoleoną. Jo skulptūra buvo užkelta ant 50 metrų aukščio kolonos. Pastarosios papėdėje guli keturi liūtai, simbolizuojantys admirolo Nelsono pergales.

Kalbėdama apie šį britų karvedį, nejučia prisimenu vieną gražų britų folklorinį pasakojimą. Šiam admirolui žuvus, jo kūnas, kad nesuirtų, buvo įdėtas į statinę, sklidiną romo. Taip jis buvo gabenamas į gimtinę. Ilgos kelionės metu laive baigėsi visos romo atsargos. Jūreiviai neiškentę paslapčiomis išgręžė skylutę toje statinėje, į kurią buvo įdėtas Nelsono kūnas, ir pradėjo iš jos siurbčioti romą. Nuo to laiko šis gėrimas yra vadinamas „Nelsono krauju“.

Trafalgaro aikštės karas su balandžiais
Ilgą laiką Londono centrinę aikštę buvo užkariavę balandžiai. Jų lesinimas tapo viena iš didžiausių turistų atrakcijų. Lygiai kaip ir Venecijoje, čia buvo pardavinėjamas paukščių lesalas, o turistai su džiaugsmu vaišindavo vietinius balandžius. Tačiau 2003 metais mero Keno Livingstono įsakymu viešas šių paukščių maitinimas buvo uždraustas. Buvo teigiama, kad balandžiai ne tik teršia, bet ir platina įvairiausias ligas.

Porą metų Trafalgaro aikštėje balandžių nesimatė. Gal dėl to ji atrodė nepriekaištingai švari ir tvarkinga. Tačiau Trafalgaro aikštės simboliu laikyti balandžiai po kiek laiko vėl sugrįžo – ne tik ieškodami maisto, bet ir džiugindami čia atvykusius turistus. Beje, atsirado ir paukščių maisto prekiautojų. Tačiau greta įsikūrusios Nacionalinės galerijos vadovams pasiskundus, kad paukščiai ir jų lesintojai teršia aplinką, draudimas lesinti paukščius vėl atnaujintas. Bauda už malonumą, patirtą lesinant paukščius Trafalgaro aikštėje, gali siekti iki 500 svarų.