Dirbi savarankiškai? Mokesčių ataskaitą pildyk pats! (2011-08-17)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Finansinių metų pabaiga savarankiškai dirbantiems – metas skaičiuoti finansinį “derlių” – įplaukas, išlaidas mokėtinus ir permokėtus mokesčius. Svarstai, kad galėtum mokesčių deklaraciją užpildyti pats? Anglija.lt pateikia pagrindines gaires, kaip tai padaryti.

Nepildyk bet kaip
Bent šiek tiek buhalterinių žinių turintys ir anglų kalbą pakankamai gerai mokantys tautiečiai į įmones dėl mokesčių deklaracijų nesikreipia – kam mokėti pinigus, jei gali susitvarkyti pats? Toks požiūris, aišku, sveikintinas. Tačiau Mokesčių deklaracija neturėtų būti pildoma atmestinai – nuo to, ar neprivelsi klaidų, priklausys, kiek laiko užtuks visas procesas. Todėl, jei nesupranti kurių nors punktų „Tax return“ formoje, išsiaiškink, išsiversk į lietuvių kalbą arba skambink pasiteirauti į Mokesčių inspekciją (tel. 0845 9000 444) - nepildyk bet kaip.
Pirmąsyk pildantiems mokesčių deklaraciją per Pajamų apmokestinimo sistemą (angl. Self Assessment), viskas gali pasirodyti šiek tiek sudėtingiau – reikia užsiregistruoti Pajamų apmokestinimui užpildžius formą SA1. Nežinai nuo ko pradėti, todėl visada kreipiesi į buhalterį? Atsiversk reikalingas formas ir bent peržiūrėk – galbūt viską suprasi ir galėsi susitvarkyti pats? Anglija.lt tau pateikia pagrindinius punktus, į ką atkreipti dėmesį pildant mokesčių ataskaitą savarankiškiems darbuotojams (angl. self-employed).

Išsirink reikalingus puslapius
Vieniems patogiau pildyti formas raštu. Jei esi savarankiškai dirbantis, pasibaigus kiekvieniems finansiniams metams, turi gauti Pajamų apmokestinimo deklaraciją (angl. Self-assessment Tax Return) iš Mokesčių inspekcijos. Formas galima atsisiųsti ir iš interneto. Jei tokios galimybės neturi, susirask vietinę Mokesčių inspekciją (angl. tax office) ir formos paprašyk ten.
Nuo ko pradėti? Visų pirma išsirink teisingas formas. Visiems Pajamų apmokestinimo tipams reikalinga forma SA100 – tai tarsi titulinis lapas, ant kurio užrašysi pagrindinę informaciją: mokesčių inspekcijos, į kurią siųsi deklaraciją, adresą,savo adresą, telefoną, vardą ir pavardę ir nurodysi, kodėl pildai mokesčių deklaraciją, tai yra, esi savarankiškai dirbantis, įmonės direktorius, gauni pajamas iš nuomos ar investicijų ir panašiai. Tai 7 pagrindiniai puslapiai, vadinamieji „core pages“. Čia turėsi pateikti ir savo banko sąskaitos duomenis, ir, jei permokėjai mokesčių, pinigai bus pervesti tau.
Papildomi puslapiai (angl. supplementary pages) yra skirtingi kiekvienam Pajamų deklaracijos tipui. Jei esi savarankiškai dirbantis, papildomi puslapiai prie titulinės deklaracijos yra forma SA103S, jei tavo apyvarta per metus buvo mažiau 68 000£, arba SA103F, jei apyvarta didesnė nei 68 000£.

Nedidink išlaidų
Dažniausiai užtenka pildyti trumpąją formą - SA103S. Šioje ataskaitoje turi pateikti savo pajamas ir išlaidas, pagal šiuos skaičius HMRC nuspręs, koks yra tavo apmokestinamas pelnas. Svarbu suvesti realius skaičius, nepadidinant išlaidų. Žinok, jei tavo išlaidos inspektoriui pasirodys per didelės, jis gali ataskaitą patikrinti ir pareikalauti įrodymų tų išlaidų, kurios buvo deklaruotos. Jei jų neturėsi – turėsi bėdų. Visus dokumentus saugok mažiausiai penkerius metus.
Jei nevedi savo pelno ir nuostolių ataskaitos, turėk savo sąskaitas, kurias pateiki už darbą. O galbūt dirbi statybų sektoriuje pagal CIS schemą, ir gauni reguliarius algalapius (angl. payslips) iš savo rangovo? Tada savo pajamas ir jau sumokėtus mokesčius apskaičiuosi pagal tai.
Jei esi užsiregistravęs savarankiškai dirbančiu, bet visus metus nedirbai, pajamų deklaraciją pateikti vis tiek reikia. Tokiu atveju pateikiama “nulinė” deklaracija –tiesiog visur įvesti “0” kaip gautas pajamas ir pristatyti Mokesčių inspekcijai.
Dar keletas punktų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį pildant deklaraciją raštu: pildyk tik didžiosiomis raidėmis, juodu rašalu, o tuos laukelius, kurie su tavo darbo santykiais nesusiję, palik tuščius – neperbrauk, nieko ten nerašyk. Nepamiršk padėti parašą ir parašyti datą.
Užpildytą formą išsiųsk į vietinę Mokesčių inspekciją, kurios adresą gali rasti įvedęs pašto kodą į http://search2.hmrc.gov.uk/kbroker/hmrc/locator/locator.jsp?type=3.Jei dirbi pagal CIS schemą statybose, mokesčių permoką turėtum gauti tiesiai į savo banko sąskaitą, kurios duomenis užrašei SA100 formoje (pagrindinėje formoje).

Internetu - patogiau
Jei vis dėlto Mokesčių ataskaitą pildyti raštu tau nepriimtina, yra kitas, netgi patogesnis būdas – internetu. Būsi tikras, kad neprivelsi klaidų skaičiuodamas.
Visų pirma reikia užsiregistruoti https://online.hmrc.gov.uk/registration Pasirinkęs skyrių “Individual” ir vėliau uždėjęs varnelę prie “Self assessment”, turėsi pateikti savo vardą ir pavardę. Registruodamas gausi 12 skaičių ID kodą iš “Vyriausybės vartų” (angl. Government Gateway). “Government Gateway” - tai registracijos centras prisijungimui prie visų internetinių vyriausybės prieigų.Per registraciją kodą būtinai nusirašyk, nes jį gausi tik vėliau paštu.
Registruojantis “Self Assessment Online” tau būtinai reikės unikalaus mokesčių mokėtojo (UTR) numerio. Tai 10 skaičių numeris, kurį gali rasti laiške iš HMRC, jis gali būti pavadintas “tax reference”.
Užpildęs registraciją, per 7 darbo dienas gausi aktyvacijos kodą. Gavęs šį kodą, savo internetinę sąskaitą gali aktyvuoti per 28 dienas – tiek laiko galioja šis kodas. O tada jau prisijunk prie internetinės pajamų deklaracijos http://www.hmrc.gov.uk/sa/index.htm su prisijungimo ID ir slaptažodžiu, kurį įvedei registruodamasis. Pildant deklaraciją internetu, tau reikės tik pasirikti, kurie papildomi puslapiai susiję su tavo finansiniais reikalais, ir suvesti skaičius. Visa kita automatiškai paskaičiuos sistema.

Apgausi – gali gauti baudą
Pildydamas ataskaitą būk atidus, nes baudą iš Mokesčių inspekcijos gali gauti ne tik už nepateiktą mokesčių deklaraciją, bet ir už neteisingai pateiktą. HMRC pasitiki tavo pateiktais skaičiais ir neprašo jokių įrodymų (tačiau juos privalu turėti, jei “pakliūsi” tarp tikrinamųjų). Jei patikrina, ir skaičiai neatitinka, o savo išlaidoms neturi įrodymų – gausi baudą. Bauda priklauso nuo to, ar inspektorius galvos, kad tu tiesiog suklydai ar tyčia norėjai suklaidinti. Jei pildydamas deklaraciją “apsižioplinai”, tau gali tekti sumokėti nuo 0% iki 30% nuo mokesčių sumos, kurią esi skolingas HMRC papildomai. Jei sąmoningai pateikei neteisingus duomenis, bauda yra 20% - 100%. Tai reiškia, jei bandysi apgauti mokesčių inspekciją ir jie tai patikrins, gali tekti sumokėti dvigubus mokesčius. Baudos gali būti sumažintos atsižvelgiant į tai, ar noriai bendradarbiausi su Mokesčių inspekcija.

Baudos už nepristatytas mokesčių deklaracijas
- Neišsiuntęs savo pajamų deklaracijos laiku (t.y. iki spalio 31d. – popierinės versijos, ir iki sausio 31d. internetinės versijos), gausi 100 £ baudą.
- Neišsiuntęs deklaracijos dar pusmetį “užsidirbsi” dar 100 £ baudą.
- Jeigu pirmoji bauda nesumokama iki vasario 28 d., pridedamos 5 proc. palūkanos. Palūkanos papildomai pridedamos, jeigu iki liepos 31 d. nesumokama antroji bauda.
- Užpildžius ir išsiuntus deklaraciją, baudos dažniausiai pasinaikina.

Naudingos nuorodos:
- http://www.hmrc.gov.uk/sa/forms/net-09-10.htm#a – čia rasi visas “tax return” formas
- https://online.hmrc.gov.uk/registration - čia gali užsiregistruoti “Self Assesment Online”
- http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits/Taxes - informacija apie mokesčius anglų kalba

Mokesčių valstybei daugiau nei reikia sumoka ir pagal PAYE sistemą dirbantieji. Jei pradėjai dirbti samdomu darbuotoju mažiau nei prieš metus – gali būti, kad tau priklauso bent keli šimtai svarų pemokėtų mokesčių. Straipsnyje “Esi įdarbintas? Atgauk mokesčių permokas” skaityk, kaip permokėtus mokesčius atsiimti samdomiems darbuotojams.

Jolanta Terminaitė

   

Susijusios įmonės

Buhalterinės apskaitos paslaugas JK teikiame net nuo 2000 metų! Užtikriname duomenų apsaugą, konfidencialumą ir profesionalias paslaugas už prieinamą kainą.

...

Turime 20 m. patirties teikiant buhalterines paslaugas UK. Savo klientams visuomet randame pačius geriausius sprendimus! 

...

Profesionalios buhalterijos paslaugos įmonėms ir fiziniams asmenims Rytų Londone. Rezidento leidimas, pašalpos, mokesčių grąžinimas, pajamų deklaravimas, dokumentų tvarkymas ir...

Advokatų pagalba, visos teisinės paslaugos Londone ir visoje Anglijoje. Individualus požiūris į klientą.

...

Mūsų patirtis apima visus finansinius spektrus JK - nuo įmonių registravimo, apskaitos ir mokesčių iki verslo planavimo bei plėtros.

 

...

Specializuota buhalterinės apskaitos įmonė Rytų Londone, teikianti paslaugas smulkaus ir vidutinio dydžio verslo įmonėms bei individualiems asmenims. 

 

...

Viena seniausiai veikiančių lietuvių įmonių, teikiančių buhalterinės apskaitos paslaugas JK. Savalaikės, kokybiškos ir profesionalios paslaugos.

...

Buhalterinės apsakaitos paslaugos juridiniams ir fiziniams asmenims, pagalba mokesčių, pašalpų bei dokumentų tvarkymo klausimais visoje JK.

...