Esi darbuotojas?Atgauk mokesčių permokas! (2011-08-17)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Mokesčių valstybei daugiau nei reikia sumoka ne tik savarankiškai dirbantys, bet ir darbuotojai. Jei pradėjai dirbti pagal PAYE sistemą mažiau nei prieš metus – gali būti, kad tau priklauso bent keli šimtai svarų permokėtų mokesčių. Anglija.lt tau pateikia svarbiausią informaciją apie PAYE sistemą, mokesčių kodus ir kaip atgauti permokėtus mokesčius.

Pajamų mokesčių sistema – PAYE
“Mokėk, kai uždirbi” (angl. Pay As You Earn arba PAYE) sistema – tai vienas iš metodų mokėti pajamų mokesčius ir nacionalinio draudimo įmokas. Pagal šią sistemą dirbantieji vadinami darbuotojais (angl. employees). Darbdavys nuskaičiuoja mokesčius ir draudimo įmokas iš atlyginimo prieš jį tau išmokėdamas, todėl jis yra atsakingas už tų nuskaičiuotų pinigų sumokėjimą Mokesčių inspekcijai. Pradėdamas pirmąjį darbą kaip samdomas darbuotojas, turėjai užpildyti P46 formą. Jei keiti darbą, išeidamas turi gauti P45 formą, kurią pateiki naujam darbdaviui – tokiu atveju jis žino, kiek mokesčių šiemet sumokėjai ir kokį mokesčių kodą tau taikyti. Tai padeda teisingai nuskaičiuoti mokesčius nuo atlyginimo. Pasibaigus finansiniams metams gegužės 31 dienos darbdavys tau turi pateikti formą P60 – metų pabaigos sertifikatą.
Tokia yra PAYE sistema. Finansiniai metai Jungtinėje karalystėje skaičiuojami nuo balandžio 6 iki balandžio 5 dienos. Jei dalį metų nedirbai, gali būti, kad permokėjai mokesčių už tuos metus. Taip pat gali būti sumokėjęs daugiau nei reikia dėl šių priežasčių: darbdavys naudojo netinkamą mokesčių kodą, pradėjai dirbti naujame darbe ir turėjai atsarginį mokesčių kodą, buvai atleistas, ar išėjai iš darbo savo noru ir negalėjai iškart rasti kito, pildydamas mokesčių deklaraciją praeitais metais padarei klaidą, arba Mokesčių inspektorius padarė klaidą, skaičiuodamas tavo mokesčius. Priežasčių gali būti įvairių, priklausomai nuo tavo asmeninės situacijos. Todėl svarbiausia suprasti šią sistemą, ir žinoti, ar gali prašyti sugrąžinti pinigus tau.

Kas tas atsarginis mokesčių kodas?
Dažnai girdi apie mokesčių kodą, bet nelabai nutuoki, ką tai reiškia? Ir kas tas atsarginis mokesčių kodas? Atsarginis kodas (angl. emergency tax code) tau taikomas, jei pradėjai dirbti naujoje darbovietėje ir neturi P45 formos iš senosios darbovietės už tuos pačius finansinius metus arba įsidarbinai pirmą kartą (tai apskritai tavo pirmas darbas JK arba prieš tai buvai savarankiškai dirbantis). 2010-2011 metais atsarginis mokesčių kodas buvo skaičius 647L. Šis kodas sudarytas taip: bazinis asmens neapmokestinamų pajamų dydis (ang. Basic personal tax allowance), padalintas iš 10. Pernai neapmokestinamos pajamos buvo 6 475 £. Tačiau 647L nebūtinai reiškia atsarginį mokesčių kodą – jei tau priklauso bazinis neapkomestinamų pajamų dydis, t.y., mokesčiai nenuskaičiuojami nuo 6 475£, šis mokesčių kodas bus teisingas. 2011-2012 metais atsarginis mokesčių kodas yra 747L, nes neapmokestinamų pajamų dydis -7 475 £.
Raidė prie mokesčių kodo nurodo skirtingą socialinę situaciją. Pavyzdžiui, 65-74 metų žmonėms taikomas kodas su raide P arba V, vyresniems nei 75 metų – Y arba T. Raidė T prie mokesčių kodo pridedama ir tada, kai tu to paprašai, nes nenori, kad tavo naujasis darbdavys galėtų matyti, kiek mokesčių sumokėjai praeitoje darbovietėje. Kodas su raidėmis BR reiškia, kad turi n vieną darbą, kodas NT be skaičių – kai tau nereikia mokėti mokesčių, kodas DO – kai uždirbi daugiau kaip 37 000£ ir moki 40 % mokesčių. Savo mokesčių kodą rasi ant formų P60, P45, taip pat jis turėtų būti parašytas algalapiuose, kuriuos gauni iš darbovietės.

Permokėjai – prašyk grąžinti
Pasižiūrėjęs savo mokesčių kodą, ir apsvarstęs savo situaciją, pirmiausia, ką turėtum padaryti pasibaigus finansiniams metams – susiskaičiuoti, ar nesi permokėjęs mokesčių. Tai gali padaryti pasinaudojęs Mokesčių inspekcijos skaičiuokle, kurią rasi adresu http://www.hmrc.gov.uk/calcs/paye.htm. Tai, kaip pateikti paraišką dėl mokesčių permokos sugrąžinimo, priklauso nuo konkrečios situacijos. Jei dirbi, tačiau mania, kad permokėjai mokesčių, turėtum susisiekti su Mokesčių inspekcijos filialu (angl. Tax office), kurį naudoja tavo darbdavys. Nepamiršk visada, kai skambini Mokesčių inspekcijai, šalia turėti savo nacionalinio draudimo numerio ir darbdavio mokesčių nuorodos (angl. employer tax reference), kurį gali rasti formose P60, P45 ir algalapiuose.
Paskambinęs į Mokesčių inspekciją, turėsi paaiškinti, kodėl tau atrodo, kad permokėjai mokesčių. Gali būti, kad jie jau turės duomenis apie tavo sumokėtus mokesčius. Jei permokos grąžinimas bus patvirtintas, pinigai tau bus tiesiog pridėti prie tavo atlyginimų.
Kita galimybė dirbantiems – rašyti laišką į Mokesčių inspekciją ir pridėti reikalingas formas. Forma P91 – tai darbo duomenys. Šioje formoje turėtum pateikti savo darbo istoriją bei dabartinio darbdavio duomenis – tokiu atveju Mokesčių inspekcijai bus lengviau “susekti”, ar esi permokėjęs mokesčių. Pridėk formą P60 ir P45 formos antrą ir trečią dalis ir, brūkštelėjęs laišką apie savo mokesčių situaciją, išsiųsk į Mokesčių inspekciją. Jei permoka bus grąžinama, gali prašyti, kad pinigai būtų pervesti tau į sąskaitą, išmokėti su atlyginimais ar atsiųsti čekiu.

Bedarbiams ir gaunantiems pašalpas – kitaip
Kitokia situacija prašant grąžinti mokesčių permokas, jei tuo metu, kai pateiki paraišką, nebedirbti ir nesusiranti naujo darbo per keturias savaites nuo tada, kai išėjai iš ankstesnės darbovietės. Šiuo atveju tau reikės užpildyti formą P50, ir kartu su P45 formos antra ir trečia dalimis išsiųsti į vietinį Mokesčių inspekcijos filialą. Jei tavo prašymas bus patvirtintas, gausi čekį iš Mokesčių inspekcijos.
Dar viena situacija, jei gauni apmokestinamas pašalpas, pavyzdžiui, bedarbio pašalpą (angl. jobseeker’s allowance) ar Neįgaliojo pašalpą (angl. Incapacity benefit). Tokiu atveju susigrąžinti mokesčių permoką tau padės Darbo birža (angl. Jobcentre Plus). Jiems turėsi pateikti savo formos P45 antrą ir trečią dalis. Mokesčių permoką atgausi po kitų metų balandžio 5 dienos, jei gauni Neįgaliojo pašalpą. O jei gauni bedarbio pašalpą, permoka bus grąžinta arba po kitų metų balandžio 5dienos, arba kai pašalpa tau nebebus skiriama – priklausomai nuo to, kas bus greičiau.
Tačiau, jei išėjęs iš vienos darbovietės, per keturias savaites pradedi dirbti naujoje ir naujajam darbdaviui pateiki savo P45 formą – dažniausiai tai, kiek permokėjai mokesčių tau bus sugrąžinta išmokant atlyginimus.

Nesupranti, kodėl visi aplink atsiima permokėtus mokesčius, o tu ne?
- Galbūt esi ne “self-employed’as”, o samdomas darbuotojas.
- Tokiu atveju, mokesčius permoki tik tada, jei dirbi ne pilnus finansinius metus
- Taip pat jei per metus keiti darbovietę ir dėl to tau taikomas vadinamasis atsarginis mokesčių kodas (angl. emergency tax code)
- Jei dirbai toje pačioje darbovietėje nuo balandžio 6 iki balandžio 5 dienos, tikriausiai, jog mokesčiai nuo tavo atlyginimo nuskaičiuoti teisingai.
- Jei pildei deklaraciją ir nesi permokėjęs mokesčių, gausi tokį laišką iš HMRC: “no refund due for this tax as your code was correct”

Laiko limitai
Nedelsk! Jei permokėjai mokesčių dirbdamas pagal PAYE sistemą, yra tam laiko limitai iki kada gali pateikti prašymą grąžinti permokas už konkrečius finansinius metus.

Finansiniai metai Prašymą pateikti iki
2004-2005 - 2011 sausio 31 dienos
2005-2006 - 2012 sausio 31 dienos
2006-2007 - 2012 kovos 31 dienos
2007-2008 - 2012 balandžio 5 dienos
2008-2009 - 2013 balandžio 5 dienos
2009-2010 - 2014 balandžio 5 dienos

Jolanta Terminaitė

   

Susijusios įmonės

Buhalterinės apskaitos paslaugas JK teikiame net nuo 2000 metų! Užtikriname duomenų apsaugą, konfidencialumą ir profesionalias paslaugas už prieinamą kainą.

...

Turime 20 m. patirties teikiant buhalterines paslaugas UK. Savo klientams visuomet randame pačius geriausius sprendimus! 

...

Profesionalios buhalterijos paslaugos įmonėms ir fiziniams asmenims Rytų Londone. Rezidento leidimas, pašalpos, mokesčių grąžinimas, pajamų deklaravimas, dokumentų tvarkymas ir...

Advokatų pagalba, visos teisinės paslaugos Londone ir visoje Anglijoje. Individualus požiūris į klientą.

...

Mūsų patirtis apima visus finansinius spektrus JK - nuo įmonių registravimo, apskaitos ir mokesčių iki verslo planavimo bei plėtros.

 

...

Specializuota buhalterinės apskaitos įmonė Rytų Londone, teikianti paslaugas smulkaus ir vidutinio dydžio verslo įmonėms bei individualiems asmenims. 

 

...

Viena seniausiai veikiančių lietuvių įmonių, teikiančių buhalterinės apskaitos paslaugas JK. Savalaikės, kokybiškos ir profesionalios paslaugos.

...

Buhalterinės apsakaitos paslaugos juridiniams ir fiziniams asmenims, pagalba mokesčių, pašalpų bei dokumentų tvarkymo klausimais visoje JK.

...