Gyvūnų pervežimas įmanomas, tačiau pagal griežtą tvarką - Anglija.lt
 

Gyvūnų pervežimas įmanomas, tačiau pagal griežtą tvarką (2008-05-15)

Naminio gyvūnėlio įsivežimas į Jungtinę Karalystę nėra toks sudėtingas, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Gyvūno įsivežimo taisyklės į šią šalį yra sugriežtintos apsisaugant nuo Europoje egzistuojančios pasiutligės užkrato, kurio Jungtinėje Karalystėje nėra. Į šalį galima įsivežti tiek kilmės dokumentus turinčius, tiek nekilmingus augintinius. Visa procedūra trunka daugiau nei šešis mėnesius, todėl jei nusprendėte atsivežti savo augintinį į Jungtinę Karalystę, pradėkite tam ruoštis kuo anksčiau.

Pirmiausia gyvūnas (jei tai katė, šuo ar šeškas) turi būti identifikuotas integriniu grandynu (angl. microchip). Identifikavus mikroschemą yra išduodamas tarptautinis gyvūno pasas, o mikroschemos ir gyvūno duomenys įvedami į tarptautinį duomenų registrą. Mikroschemą gyvūnui gali įsiūti tuo užsiimančios veterinarijos klinikos Lietuvoje. Identifikuoti gyvūną ir išduoti jam tarptautinį pasą kainuoja apie 100 litų.

Identifikuotas gyvūnas turi būti paskiepytas nuo pasiutligės aktyvuota vakcina pagal gamintojo rekomendacijas. Paskiepyti gyvūną galima daugumoje Lietuvos veterinarijos klinikų. Apie gyvūno paskiepijimą veterinarijos gydytojas turi įrašyti į gyvūno pasą, nurodant skiepijimo datą, vakcinos galiojimo datą ir vakcinos rūšį. Dauguma vakcinų nuo pasiutligės Lietuvoje galioja metus.

Po paskiepijimo (paprastai praėjus apie 1 mėn.) turi būti atliktas gyvūno kraujo tyrimas, patikrinantis, ar vakcina davė pakankamą apsaugos lygį prieš pasiutligės užkratą. Kraujo tyrimą gali atlikti gyvūną prižiūrintis veterinarijos gydytojas. Kraujo tyrimas turi būti siunčiamas į Lietuvos nacionalinę laboratoriją. Paskiepyti gyvūną ir atlikti kraujo tyrimą kainuoja apie 200 litų. Jei kraujo tyrimo rezultatai yra teigiami, apie tai veterinarijos gydytojas turi įrašyti į gyvūno pasą patvirtindamas įrašus antspaudu.

Gyvūnas gali būti atsivežtas į Jungtinę Karalystę tik praėjus šešiems mėnesiams nuo kraujo tyrimo rezultatų gavimo. Tuomet jūsų augintinis nebus uždaromas šešių mėnesių karantinui Jungtinėje Karalystėje. Jei gyvūną gabensite ne iš karto suėjus šešių mėnesių terminui, būkite atidūs ir nepraleiskite vakcinos nuo pasiutligės galiojimo pabaigos datos. Praleidus vakcinos galiojimo pabaigos datą ir nepaskiepijus gyvūno pakartotinai, teks atlikti kraujo tyrimo ir šešių mėnesių laukimo procedūrą iš naujo.

Nustatę datą, kada gabensite augintinį į JK, gyvūną turite pristatyti veterinarijos gydytojui (galima bet kuriam – nebūtinai tam pačiam, kuris skiepijo), kuris jam suduotų vaistus nuo erkių ir kirminų. Apie vaistų sudavimą gyvūnui veterinaras privalo įrašyti į gyvūno tarptautinį pasą tam skirtoje grafoje, nurodant vaistų sudavimo datą ir BŪTINAI laiką (valandas). Gyvūną į JK privalote įvežti praėjus ne mažiau nei 24 valandoms ir ne daugiau nei 48 valandoms, jei gyvūnas vežamas automobiliu. Jei gyvūnas gabenamas lėktuvu, aukščiau nurodytas laikas galioja gyvūno priregistravimui ir pridavimui į lėktuvą. Jeigu nuo vaistų sudavimo gyvūnui praeis daugiau nei 48 valandos, turėsite vėl pristatyti gyvūną veterinarui, pakartotinai suduoti vaistus ir vėl laukti 24 valandas.

Gyvūną iš Lietuvos galima atsivežti dviem būdais: autotransporto priemone arba lėktuvu.

Gyvūno vežimasis autotransporto priemone
Veždamiesi gyvūną automobiliu kaip įmanoma ankščiau turite pranešti ir užsisakyti gyvūno pervežimą keltu ar tuneliu. Atvykus prie pasienio jūsų bus paprašyta nuskenuoti savo gyvūną mikroschemos skaitytuvu, patikrinant identifikacijos numerį su esančiu gyvūno pase. Kaip įprasta, dauguma važiuojančiųjų automobiliu keliasi keltu iš Prancūzijos Kalė miesto į JK Doverį. Apie gyvūno gabenimą turite informuoti „P&O Ferries“ kompaniją. Už gyvūno gabenimą mokamas papildomas mokestis (daugiau apie sąlygas: http://www.poferries.com). Jei keliaujate tuneliu, už gyvūną taip pat mokamas mokestis (daugiau informacijos: http://www.eurotunnel.com). Jei neturite galimybės atsivežti gyvūno pats, gyvūno pervežimą galite užsisakyti gyvūnų pervežimo kompanijoje „The Pet Transporter“ (http://www.transpet.co.uk).

Gyvūno skraidinimas lėktuvu
Skraidinant gyvūnus lėktuvu yra taikomi Tarptautinės oro transporto asociacijos (IATA) reikalavimai. Norint vežtis gyvūną lėktuvu, dėl vežimo sąlygų reikėtų teirautis tų oro linijų, kurių paslaugomis ketinate naudotis. Šiuo metu patvirtintos oro linijos, kuriomis galima gabenti gyvūną iš Lietuvos į JK, yra „Airbaltic“ (http://www.airbaltic.com). Į JK gyvūnai yra gabenami tik „cargo“ krovinių skyriuje, nesvarbu, kokio dydžio šuo, katė ar šeškas yra. Už gyvūną imamas atskiras mokestis. Gyvūnas turi būti gabenamas specialiame Tarptautinės oro transporto asociacijos (IATA) patvirtintame konteineryje, kuriuo turi pasirūpinti pats šeimininkas. Specialų konteinerį galima įsigyti Lietuvoje esančiose gyvūnų prekių parduotuvėse arba internetinėse parduotuvėse. Perkant svarbu patikrinti, kad konteineris būtų patvirtintas IATA (turi būti parašyta „Airline approved“). Konteinerius JK galite įsigyti kompanijoje „AirPets“ (http://www.airpets.com).

Ruošiantis bet kokiai kelionei su gyvūnu, taip pat labai svarbu pasiruošti visas reikalingas gyvūno priemones – pavadėlį, antsnukį, antkaklį, išmatų surinkimo maišelius, jei reikia, dubenėlį vandeniui ir maistui.

Jei gyvūną įsigijote JK
Jei gyvūną įsigijote JK ir norite jį išsivežti į Lietuvą, jums taip pat reikės tarptautinio gyvūno paso, skiepų, specialaus konteinerio (jei gabensite lėktuvu). Jei norite išsivežti gyvūną iš JK į kitas ES šalis ir vėl grįžti su juo atgal, tokiu atveju gyvūnui reikės atlikti kraujo testą Jungtinėje Karalystėje ir tik praėjus šešiems mėnesiams po testo rezultatų gyvūną bus galima išsivežti ir grįžti su juo atgal. Dėl reikalingų gyvūno dokumentų ar kraujo testo paėmimo JK kreipkitės į savo gyvūno veterinarą.

Naudingos informacijos ir reikalingų kontaktų dėl naminių gyvūnų gabenimo į užsienio šalis galite gauti Lietuvos valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje, tel.: +37052404361, el.p.: vvt@vet.lt arba apsilankę interneto svetainėje: http://www.vet.lt.

Detali informacija asmenims, keliaujantiems į Jungtinę Karalystę su gyvūnais, pateikiama Jungtinės Karalystės aplinkos, maisto ir kaimo reikalų departamento "DEFRA" tinklalapyje: į tinklalapį pateksite paspaudę čia .

Jei kyla klausimų arba reikia kokios nors pagalbos, patarimo, galite rašyti el.p.: brigita@pifas.org arba skambinti tel.: 07716731040 (Brigita)

"Infozona"