Kiek kainuoja gyvenimas Londone? (atnaujinta 2014-01-15) (2007-08-21)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Londonas jau daug metų patenka tarp dešimties brangiausių pasaulio miestų.
Tad ar tikrai gyventi Londone taip brangu? Kiek reikia pasiimti su savimi pinigų prieš išsiruošiant į į šį kosmopolitišką miestą, kuriame gyvena beveik 9 milijonai įvairiausių rasių, tautybių ir socialinių sluoksnių gyventojų.

Ieškodamas atsakymo į šį klausimą skaičiavau išlaidas, kurias londoniečiai ar jo svečiai išleidžia maistui, būsto nuomai, transportui bei drabužiams.

Maistas

Kai kurių maisto produktų kainos čia tokios pat kaip ir Lietuvoje, o kartais net ir pigesnės. Pavyzdžiui pigiausią forminę raikytą duoną priklausomai nuo supermarketo, galima nusipirkti už 0,50 svaro, 400 g. jautienos už 2 svarus, pakelis makaronų kainuoja apie 0,30 svaro ir panašiai. Jau tada supratau, kad maistas Britanijoje tikrai nebus pagrindinis mano išlaidų šaltinis.

Tad norėdamas apskaičiuoti, kiek tiksliai pinigų reikia prasimaitinti savaitei laiko, sudariau racioną: du kepalai duonos, du kilogramai jautienos faršo, 800 gramų sumuštinių mėsos, kilogramas makaronų, pusė kilogramo ryžių, du litrai pieno, pora indelių makaronų padažo, pora kilogramų bulvių, 10 kiaušinių, du agurkai, salotos, trys svogūnai, pusė česnako, šiek tiek pipirų, druskos, miltų, įvairūs prieskoniai, trys kilogramai obuolių, sviestas, sūris, aliejus. Žemiau pateikiu jų kainas dviejuose dideliuose JK prekybos tinkluose:

Makaronai (1 kg) - 0,58 £ (Tesco), 0,58 £ (Asda)
Makaronų padažas (2 indeliai) - 0,78 £ (Tesco), 0,78 £ (Asda)
Kiaušiniai (10 vnt.) - 1,30 £ (Tesco), 1,10 £ (Asda)
Pienas (4 pintos/2,272 l) - 1,39 £ (Tesco), 1 £ (Asda)
Bulvės (2,5 kg) - 1,18 £ (Tesco), 1,18 £ (Asda)
Duona (2 x 800 g) - 0,94 £ (Tesco), 0,94 £ (Asda)
Sumuštinių mėsa (800 g) - 3,92 £ (Tesco), 2,98 £ (Asda)
Faršas (2 kg) - 8 £ (Tesco), 8 £ (Asda)
Ryžiai (0,5 kg) - 0,20 £ (Tesco), 0,20 £ (Asda)
Obuoliai (3 kg) - 4,50 £ (Tesco), 5,4 £ (Asda)
Sūris (250 g) - 1,31 £ (Tesco), £1,75 £ (Asda)
Margarinas (500 g) - 0,75 £ (Tesco), 1 £ (Asda)
Prieskoniai - 1,5 - 2 £ (visose parduotuvėse, priklausomai nuo prieskonių rūšies)
Druska (1 kg)- 0,25 £ (Tesco), 0,38 £ (Asda)
Svogūnai (1 kg) - 0,63 £ (Tesco), 0,49 £ (Asda)
Agurkai (2 vnt.) - 1,30 £ (Tesco), 1 £ (Asda)
Česnakai (3 vnt.) - 0,49 £ (Tesco), 0,75 £ (Asda)
Morkos (1,5 kg) - 0,89 £ (Tesco), 0,89 £ (Asda)
Salotos - 1 £ (Tesco), 0,50 £ (Asda)
Miltai (1,5 kg) - 0,45 £ (Tesco), 1,09 £ (Asda)
Aliejus (1 l) - 1,50 £ (Tesco), 1,50 £ (Asda)

Šių produktų kainos pateiktos renkantis pigiausius gaminius, pavyzdžiui „Tesco Everyday Value“ arba „Asda Smartprice“, todėl šių produktų kokybė gali būti ne pati aukščiausia. Suskaičiavus, bendra suma už tokį racioną būtų apie 30 £. Dar pridėjus keletą svarų už įvairius, mano nepaminėtus produktus, maistas savaitei kainuotų apie 35 svarus. Mano išvardintas racionas pakankamai įvairus, tačiau pagal kainas pasirinkti pigiausi produktai.

Paminėtos maisto produktų kainos panašios didžiuosiuose JK prekybos tinkluose TESCO, ASDA, MORRISON’S, SAINSBURY’S, ALDI, LIDL. Patogiausia ir pigiausia apsipirkti didžiausiose šių tinklų parduotuvėse, mažesniuose skyriuose pasirinkimas mažesnis, dažnai nebūna pigiausių produktų.

Piniginę teks gerokai paploninti, jei staiga išalksite Londono centre – čia esančiose parduotuvėse sumuštinių kainos prasideda nuo vieno svaro už labai paprastą sumuštinį. Kelioliką pensų pigiau kainuoja trikampės bandelės - samosai (kurie, beje, labai skanūs). Lyginant su prekybos centrais, kainos mažose parduotuvėse miesto centre gali būti net kelis kartus didesnės, pavyzdžiui už duoną vietoj 0,25 svaro gali tekt sumokėt ir 0,6 ir 0,8 svaro.

Tie, kas susiruoš papietauti užkandinėje ar restorane, turėtų būti pasiruošę atsisveikinti su 5 – 10 svarų ir tik greito maitinimo užeigose pietūs atsieina truputį pigiau.

Būstas

Išsinuomoti kambarį ar butą - sunkus ir ilgas darbas, reikalaujantis nemažai kantrybės, o būsto nuomai tenka bene didžiausia dalis londoniečio išlaidų. Nors nuomos kainos stipriai skiriasi priklausomai nuo rajono, namo būklės, nuomojamo ploto dydžio, gyventojų skaičiaus ir kitų faktorių, tačiau bet kuriuo atveju piniginę teks gerokai patuštinti.

Vienviečių kambarių kainos lietuvių gausiai apgyvendintuose Rytų Londono rajonuose yra apie 80-90 svarų už savaitę, dviviečiai kainuoja apie 120 -130 svarų per savaitę. Kaina gali būti didesnė kituose Londono rajonuose, ypač arčiau 1 zonos.

Pats pigiausias būdas gyventi Londone į šį miestą atvykus vienam – nuomotis keleviečiame kambaryje lovą. Daug tokių skelbimų matyti neteko - dėl ramybės savo name kambarius nuomojantys šeimininkai dažniausiai pageidauja kambarį išnuomoti vienam arba dviems asmenims. Atvažiavus į Londoną keliese, turbūt patogiausia ir pigiausia nuomotis kelių kambarių butą ar visą namą.
Kaina, kurią teks sumokėti nuomininkui, priklauso nuo derybinių nuomininko sugebėjimų, šeimininko nuotaikos bei simpatijų, o turbūt labiausiai - nuo sėkmės.

Būtina paminėti, kad Londone, kaip ir visur kitur JK, prieš įsikeliant gyventi į naują vietą, buto savininkui teks sumokėti užstatą (angl. deposit) – tam tikrą sumą pinigų, kuri grąžinama išsikraustant. Paprastai depozito dydis lygus dviejų – keturių savaičių nuomai.

Skelbimų su būsto nuomos pasiūlymais gali ieškoti čia: http://www.anglija.lt/skelbimai/siulo/bustas_vienvietis_dvivietis_kambarys_butas_nuoma

Transportas ir drabužiai

Didžiausių išlaidų sąraše antroje vietoje po būsto nuomos rikiuojasi transporto kainos. Susisiekimas Londone išvystytas gan gerai, tačiau už keliavimą juo kas savaitę gali tekti pakloti daugiau kaip 50 svarų. Kaina priklauso nuo to, kur, kaip dažnai, kokiu paros metu, kokiomis savaitės dienomis važiuojama.

Jei viešuoju transpotu naudojamasi kasdien, pigiausia įsigyti Oyster kortelę bei išsinagrinėti visus siūlomus apmokėjimo variantus – galbūt patogiausia bus pirkti nuolatinį bilietą savaitei, mėnesiui vienoje, keliose ar visose Londono zonose. Savaitinis bilietas 1 - 2 zonai kainuoja 31,40 £, o už 1 – 6 zoną teks pakloti virš 57,20 svarų.

Jei dirbi ir gyveni ne pirmoje Londono zonoje, tuomet bilietas atsieis pigiau. Perkant savaitinį bilietą 2-3 zonai, mokėsi 23,60 £. Visą Londono transporto kainyną, kuris įsigaliosiantį 2014 m. sausio 19 d., rasi čia.

Truputį laiko skyrus paieškoms, drabužius ir avalynę JK galima nusipirkti gerokai pigiau nei Lietuvoje. Tad važiuojant čia, lagamino prigrūsti tiek, kad jis vargiai užsidarytų nebūtina. Itin pigių rūbų galima nusipirkti „Primark“ parduotuvėse. Marškinėliai čia kainuoja 2 – 3, kelnės 6 – 10, sukneles 5 – 10, megztiniai – 4 – 8 ir panašiai. Pigiai rūbų nusipirkti galima Londono turguose.

Skaičiuojant kam ir kur išleidžiami pinigai Londone, reikėtų dar paminėti išlaidas higienos reikmėms, pramogoms bei nenumatytas išlaidas, kurios gali būti pakankamai didelės ir kurios dažniausiai pasibeldžia tada, kai jų mažiausiai laukiame.

Tad apibendrinus, mano preliminariais paskaičiavimais, žmogui, gyvenančiam antroje zonoje, nuomojančiam kambarį bute, labai neišlaidaujant, tačiau ir nebadaujant, savaitei pragyventi Londone reikia maždaug 200 svarų.

Žinau, kad yra žmonių, kurie Britanijos sostinėje pragyvena už 100 ar dar mažiau svarų, taip pat yra ir žmonių vien už buto nuomą moka 300 ar daugiau svarų – žodžiu, kiekvienam pagal kišenę, norus ir poreikius. Taip, kad už mano draugės išleistą sumą, aš Londone pragyvenčiau tikriausiai mėnesį ar du.

“Anglija.lt”

   

Susijusios įmonės

Profesionalios buhalterijos paslaugos įmonėms ir fiziniams asmenims Rytų Londone. Rezidento leidimas, pašalpos, mokesčių grąžinimas, pajamų deklaravimas, dokumentų tvarkymas ir...