Pirmieji žingsniai (atnaujinta 2013-09-25) (2008-03-19)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Atvykus į naują šalį pradžia būna sunki: viskas nesuprantama, nauja ir nežinoma. Kalbiniai skirtumai taip pat įsikūrimo nepalengvina. O tam, kad būtum pilnateisis gyventojas, turi turėti įvairiausių dokumentų. Anglija.lt glaustai pateikia pačius esminius dalykus naujakūriams Jungtinėje Karalystėje.

Gyvenamosios vietos patvirtinimas
(Proof of adress)
Tik atvykus į Didžiąją Britaniją reiktų kuo greičiau įsigyti gyvenamosios vietos patvirtinimą – dokumentą, pažymėjimą ar kvitą, kuriame būtų nurodytas jūsų vardas ir adresas. Dažniausiai kaip gyvenamosios vietos patvirtinimai yra naudojami komunalinių paslaugų kvitai (angl. Bill), laikinos ar paprastos britiškos teisės (lietuviškas teises į britiškas pasikeisti kainuoja kelios dešimtys svarų), laiškai iš valstybinių įstaigų.

Banko sąskaita (Bank Account)
Kitas žingsnis – banko sąskaitos atidarymas. Į jūsų banko sąskaitą bus pervedama alga, o kortele jūs galėsite įsigyti prekes internetu bei atsiskaityti parduotuvėse. Norėdami atsidaryti sąskaitą britiškame banke turėsite pateikti gyvenamosios vietos patvirtinimą ir asmens dokumentą (pasą arba britišką vairuotojo pažymėjimą). Dažnai bankai pageidauja, kad jų klientai būtų pragyvenę šalyje ne mažiau pusės metų. Pragyvensusiems trumpiau bankai gali pasiūlyti atsidaryti sąskaitą su grynųjų pinigų kortele (Cash Card). Su pastarąja kortele jūs negalėsite atsiskaityti už prekes, bet galėsite pinigus išsiimti bankomatuose.

Socialinio draudimo numeris
(National Insurance Number)
Visiems dirbantiems patartina įsigyti socialinio draudimo numerį – lietuviškos socialinio draudimo knygutės atitikmenį. Šis numeris nurodo, kad jūs esate registruotas socialinio draudimo mokesčio mokėtojas ir turite pilnas teises į socialinę rūpybą (nemokamą sveikatos apsaugą, pašalpas ir pan.). Visiems Nacionalinio draudimo numerio savininkams yra išduodama plastikinė kortelė su numeriu.

Gauti socialinio draudimo numerį galima paskambinus telefonu 0845 600 0643 į darbo centrą (angl. Job centre), reikia paprašyti paraiškos formos (angl. application form), kurią reikės užpildyti, išsiųsti ir laukti laiško su soc. draudimo numeriu.

Tačiau tavęs gali paprašyti ir atvykti paskirtu laiku į pokalbį, kad patvirtintum savo tapatybę. Pagal kokius kriterijus atrenkama, kas turi atvykti, kas ne - neskelbiama. Pokalbyje turėsi pateikti šiek tiek informacijos apie save – kada atvykai, ką čia veiksi, turi darbą ar aktyviai jo ieškai, kur gyveni ir visus savo asmens duomenis.

Socialinio draudimo numeris suteikiamas nemokamai. Jei pokalbis buvo sėkmingas, numeris bus atsiųstas paštu per porą savaičių.Socialinio draudimo numerio kortelės (tokios, kaip nuotraukoje), nebėra išduodamos.

Daugiau informacijos apie socialinio draudimo numerį rasi čia: https://www.gov.uk/apply-national-insurance-number.

Ši informacija atnaujinta pagal 2013-09-25 galiojančią tvarką. Dėl galimų pokyčių Anglija.lt siūlo pasitikrinti oficialiuose JK tarnybų tinklalapiuose.


   

Susijusios įmonės

Profesionalios buhalterijos paslaugos įmonėms ir fiziniams asmenims Rytų Londone. Rezidento leidimas, pašalpos, mokesčių grąžinimas, pajamų deklaravimas, dokumentų tvarkymas ir...