Sveikatos apsauga (atnaujinta 2013-09-25) - Anglija.lt
 

Sveikatos apsauga (atnaujinta 2013-09-25) (2008-03-19)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Didžiojoje Britanijoje, kaip ir daugumoje šalių, sveikatos apsaugos įstaigos yra dviejų rūšių: valstybinės ir privačios. Gydymas valstybinėse įstaigose yra nemokamas, išskyrus odontologijos (dantų ligų) kabinetų paslaugas ir kai kurias sudėtingas operacijas.

Kaip pasirinkti polikliniką?
Paprastai užsiregistruoti pas šeimos gydytoją (angl. General practitioner - GP) galima tik pagal gyvenamąją vietą, t. y. toje, kuri yra arčiausiai Jūsų namų. Jei nežinote, kur yra artimiausia poliklinika, galima ją susirasti internete adresu: http://www.nhs.uk, įvedus savo pašto kodą langelyje "Health services near you" ir paspaudus "Find GP practices". Ten pat galima sužinoti gydytojų darbo laiką, teikiamas paslaugas ir kokiomis kalbomis kalba darbuotojai.

Kaip užsiregistruoti poliklinikoje?
Paprasčiausiai užeikite į polikliniką pagal gyvenamąją vietą ir paklauskite, ar galite ten užsiregistruoti. Jei turite anglišką medicininę kortelę (angl. NHS card) – pasiimkite ją su savimi. Jei tokios kortelės neturite – Jūsų bus paprašyta užpildyti specialią formą jai gauti. Taip pat reikia turėti kokį nors asmens tapatybės ir gyvenamąją vietą patvirtinantį dokumentą.

Sveikatos centrai
Jei nesate užsiregistravę poliklinikoje, galite tiesiai nueiti į artimiausią sveikatos patikrinimo centrą (Walk in centre). Šie centrai konsultuoja, gydo nesunkias ligas ir sužeidimus.

Jei sužeidimai yra stiprūs ir pavojingi, reiktų skambinti greitosios pagalbos telefonu 999 arba kreiptis į artimiausią skubios pagalbos centrą (Accident and Emergency Department). Artimiausią A & E centrą galima rasti čia: http://www.nhs.uk/nhsengland/aboutnhsservices/emergencyandurgentcareservices/pages/ae.aspx

Taip pat tautiečiai lengvai gali gauti patarimų ir atsakymų į sveikatos klausimus telefonu lietuviškai. „NHS Direct“ linija, veikianti ištisus metus, 24 valandas per parą gali suteikti visą reikalingą informaciją gimtąja kalba. Tereikia paskambinti telefonu 0845 4647 ir tiesiog pasakyti, kokia kalba norima kalbėti. Tuomet sujungiama su vertėju, kuriam paaiškinama, kodėl skambinama. Taigi taip neiškils jokių nesusipratimų dėl kalbos skirtumų.

Europos sveikatos draudimo kortelė

Keliaujantiems Europoje būtinąją medicinos pagalbą galima gauti nemokamai. Jungtinės Karalystės arba kitos Europos Sąjungos (ES) valstybės rezidentai gali gauti Europos sveikatos draudimo kortelę (angl. „European Health Insurance Card“), jei jie yra apdrausti tos šalies, kurioje gyvena, valstybiniu draudimu.

Nemokamai Europos sveikatos draudimo kortelę galima užsisakyti Anglijos nacionalinės sveikatos tarnybos – NHS (angl. „National Health service“) tinklalapyje: http://www.nhs.uk/NHSEngland/Healthcareabroad/EHIC.

Reikėtų atidžiai pasižiūrėti, ar tikrai užsisakinėji kortelę nemokamai, kadangi pasitaiko tinklalapių, vadinamųjų „agentų“, kurie už kortelės užsakymą ima atitinkamą mokestį. Internetinė prašymo forma – nesudėtinga, užpildęs ją kortelę gausi paštu per 7–14 darbo dienų.

Ar ši kortelė galioja Lietuvoje? Kadangi Lietuva yra Europos Sąjungos narė, Europos sveikatos draudimo kortelė privalo būti ne tik pripažįstama, bet ir išduodama Lietuvoje. Todėl, jei gyveni Anglijoje, tačiau trumpam grįžus į Lietuvą prireikė medicininės pagalbos, neužmiršk, kad gali pasinaudoti kortele, išduota Anglijoje.


   

Susijusios įmonės

Profesionalios buhalterijos paslaugos įmonėms ir fiziniams asmenims Rytų Londone. Rezidento leidimas, pašalpos, mokesčių grąžinimas, pajamų deklaravimas, dokumentų tvarkymas ir...