Įvairūs skaitytojų klausimai - Anglija.lt
 

Įvairūs skaitytojų klausimai (2008-01-11)

Į mūsų skaitytojų pateiktus klausimus atsako
LR ambasados JK 3-ioji sekretorė Rasma Ramoškaitė

1. Norėčiau pasiteirauti, kur kreiptis dėl prarasto paso. Buvau nuėjusi į policiją ir informavau, kad dėl pašto kaltės negaliu sulaukti jau trys mėnesiai savo paso, kurį siunčiau dėl Income Support paramos. Gyvenu Birminghame. Pasigimdžiau vaikelį, kuriam jau dvi su puse savaitės.Vaikelio tėvas iš Irano.Vaikui išėmėme gimimo liudijimą (daviau vaiko tėvo pavardę) .Norėčiau važiuoti Kalėdom į Lietuvą. Per kiek laiko padarytų man ir vaikeliui grįžimo dokumentus. Ar reikės važiuoti į LR ambasadą du kartus dėl mano paso ir vaikelio dokumentų tvarkymo? Kiek tai užimtų laiko?Ar reikėtų registruotis iš anksto?Bandžiau skambinti į LR ambasadą, bet negaliu prisiskambinti. Kokius dokumentus reikėtų vežtis kartu su savimi ir vaikeliu? Kokią pilietybę mano vaikas gaus (anglų ar lietuvių)?

Pirmiausiai, jei norite Kalėdoms vykti į Lietuvą, tiek jūs, tiek jūsų vaikas turite gauti laikinus kelionės dokumentus. Laikinas kelionės dokumentas išduodamas ambasados konsuliniame skyriuje. Kreiptis į LR ambasadą šiais klausimais galite bet kurią darbo dieną nuo 9-12.30 val. Išankstinė registracija NEREIKALINGA. Ambasada nedirba savaitgaliais ir švenčių dienomis.

Laikinas kelionės dokumentas tiek jums, tiek kūdikiui išduodamas per 3 darbo dienas nuo visų reikalingų dokumentų pateikimo. Jo galiojimo laikas – 14 dienų. Jis galioja TIK grįžti į Lietuvą. Jei planuojate po švenčių grįžti į Jungtinę Karalystę, žinokite, kad Lietuvoje turėsite pasidaryti tiek sau, tiek vaikui pasus. Labai svarbu žinoti, kad pirmojo vaiko paso išdavimo terminas Lietuvoje gali užtrukti iki 6 mėnesių, tad atitinkamai suplanuokite savo kelionę.

Tam, kad gautumėte kelionės dokumentą ambasadoje sau, pareigūnams turėsite pateikti policijos pažymą arba nusikaltimo registracijos numerį bei bet kokį kitą galiojantį asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (pasą, asmens tapatybės kortelę, vairuotojo pažymėjimą, kitą LR institucijų išduotą dokumentą su nuotrauka ir asmens kodu). Jei nė vieno iš minėtų dokumentų neturite, prašysime paaiškinti kelionės dokumento praradimo aplinkybes bei nurodyti savo asmens duomenis raštu. Turėkite 2 nuotraukas, skirtas dokumentams.

Tam, kad gautumėte dokumentą savo kūdikiui, turėsite pateikti daugiau dokumentų. Kelionės dokumentas vaikui gali būti išduotas tik jei vaikas nėra įgijęs kitos valstybės pilietybės. Jei vienas vaiko tėvų yra užsienio pilietis (jūsų atveju – Irano pilietis), turi būti pateiktas tėvų susitarimas dėl to, kad vaikas įgytų LR pilietybę. Toks susitarimas – deklaracija turi būti sudaryta pas notarą arba advokatą ir legalizuotas nustatyta tvarka pažyma “Apostille” JK Užsienio reikalų ministerijos Legalizavimo skyriuje (Foreign and Commonwealth Office, Legalisation Office, adresas: Old Admiralty Building, The Mall, London SW1A 2LG, telefonas: 020 7008 1111, interneto svetainės adresas: www.fco.gov.uk/legalisation ). Taip pat turėsite pateikti pilną vaiko gimimo liudijimą (kuriame nurodyti vaiko tėvai), kuris taip pat turi būti legalizuotas (vertimo į lietuvių kalbą nereikalaujama). Bus reikalingas vaiko tėvo pasas ir 2 vaiko nuotraukos, skirtos dokumentams. Asmens tapatybei nustatyti, kreipiantis dėl kelionės dokumento prašome atsivežti vaikelį į ambasadą.

Konsulinis mokestis už AGP išdavimą yra 3,50 Didžiosios Britanijos svarų.

2 Ar galėtumėt patarti, kur ir kaip kreiptis gimus vaikeliui Anglijoje,ir nesantuokoje.Tėvystę pripažįstant, bet nesusituokus. Vaikelio sulauksiu kitą savaitę, esu išsiskyrusi mamytė, o šitas vaikelis nuo mano draugo--tad mes abu norim suteikti tėvelio pavardę. Numanau, kad į ambasadą reikia važiuoti, bet aš gyvenu tikrai toli nuo Londono... O gal įmanoma gauti anglišką pasą ?

Apie Jungtinės Karalystės pilietybės įgijimo sąlygas sužinosite kreipęsi į Home Office, LR ambasada tokios informacijos neteikia, nes skatina piliečius išlaikyti savo šalies pilietybę.

Dėl gimimo įregistravimo (t.y. pirmojo vaiko gimimo liudijimo gavimo) į ambasadą važiuoti nereikia. Gimusį vaiką registruoja JK Centrinės registracijos įstaigos skyriai, kurie ir išduoda gimimo liudijimus. Į juos galite įrašyti vaiko tėvo pavardę nepriklausomai, ar jūs su vaiko tėvu esate susituokę, ar ne.

Registruojant vaiką, svarbu žinoti tai, kad JK gimimo liudijimai vertinami kaip istorinės reikšmės įrašai ir todėl vėliau, pasikeitus aplinkybėms, įrašai juose nekeičiami. Tai reiškia, kad jei sugalvosite kreiptis dėl LR paso, būsite užregistravusi naujagimį tėvo pavarde, tačiau kreipdamasi į LR institucijas dėl vaiko gimimo apskaitymo ir paso išdavimo negalėsite pateikti tėvo asmens tapatybės dokumentų ar nustatyta tvarka patvirtintų jų kopijų (teigdama, kad su vaiko tėvu nebendraujate/praradote kontaktą su juo ir pan.), jūsų vaiko gimimą registruoti Lietuvoje ir išduoti jam pasą bus atsisakyta.

3 Esu Londone, 16-mete dukra Lietuvoje. Ar galima padaryti mano sutikima –leidimą dukrai vienai be palydovo keliauti į visas pasaulio šalis. Ji sportininkė.

Tokį sutikimą vienas iš tėvelių atvykęs į ambasadą su savo pasu ir vaiko duomenimis gali patvirtinti per keletą minučių. Kreiptis į LR ambasadą šiais klausimais galite bet kurią darbo dieną nuo 9-12.30 val. Išankstinė registracija NEREIKALINGA. Ambasada nedirba savaitgaliais ir švenčių dienomis. Šio veiksmo kaina – 3,5 svaro.

4 Girdėjau, kad nuo kitų metų bus sugriežtintos taisyklės atvykstantiems į Angliją. Ar tai tiesa? Jei taip, kokie bus sugriežtinimai?

Tikriausiai, turite galvoje plačiai spaudoje ir televizijoje aptarinėjamą naująją Jungtinės Karalystės migracijos programą, pagrįstą taškų skaičiavimu, kurią planuojama taikyti nuo 2008 m. Ji bus aktuali tik migrantams iš ne Europos Sąjungos šalių (t.y. lietuviams, kaip ir kitų ES valstybių piliečiams) ji nebus taikoma. Sistemos esmė - palengvinti aukštos kvalifikacijos darbuotojų migraciją į JK, tuo pat metu ribojant nekvalifikuotos darbo jėgos srautus.