Konsuliniai skaitytojų klausimai  (2008-01-17)

Redakcija gauna išties daug klausimų susijusių su dokumentų tvarkymu ir LR ambasados konsulinis skyrius mielai atsako į visus jums rūpimus klausimus. Tačiau gauname ir nemažai klausimų, kurie nepriklauso Konsulinio skyriaus kompetencijai ir yra susiję su įviriomis gyvenimo sritimis Didžiojoje Britanijoje. Į pastaruosius klausimus atsakymus pateikia su mumis bendradarbiaujantys specialistai bei mūsų žurnalistai.

Klausimai susiję su konsulinėmis paslaugomis.
Atsako LR ambasaros skeretorė Rasma Ramoškaitė


Klausimas: Ar galima gauti JK pasą vaikui, gimusiam JK. Abu tėvai susituokę, Lietuvos piliečiai. Jei taip, tai kokių dokumentų reikia ir kur kreiptis?Jei ne, ar galima gauti laikiną išvykimo dokumentą vaikui, nevykstant į Lietuvos ambasadą?

Jeigu vaikas gimė JK, tėvai turi Lietuvos pilietybę, kokią pilietybę ar pasą gauna vaikas?


Tai, kad tam tikrą laiką gyvenate Jungtinėje Karalystėje, jums automatiškai nesuteikia teisės kreiptis dėl britiško paso ir gauti JK pilietybę. Leidimas gyventi šalyje neribotą laiką (Indefinite leave to remain in the UK) arba rezidento dokumentai yra tik Jūsų teisinį statusą patvirtinantys dokumentai, o ne pagrindas JK pilietybei įgyti. Jei Jūsų vaikas gimė JK, tai taip pat nėra pagrindas automatiškai įgyti teisę pretenduoti į britišką pasą. Jei norite sužinoti daugiau informacijos apie JK pilietybės įgijimo tvarką, skaitykite informaciją anglų kalba internete: http://www.passport.gov.uk/general_rules_ami.asp#subjects. Taip pat galite kreiptis į Imigracijos ir pilietybės informacijos biurą telefonu (kalbėti angliškai): 0870 606 7766 arba 0870 521 0410.

Klausimas: Ar vykstant vienam iš tėvų su nepilnamečiu vaiku reikalingas kito iš tėvų sutikimas?

Vaikui keliaujant iš Lietuvos Respublikos su vienu iš tėvų, kito tėvelio sutikimas nereikalingas. Toks sutikimas būtinas tik tais atvejais, kai vaikas keliauja vienas arba su lydinčiu asmeniu. Sutikimą gali patvirtinti vienas iš tėvų - arba Lietuvoje pas notarą, arba Londone LR ambasadoje. Tereikia atvykti su savo pasu nustatytomis darbo valandomis ir užpildyti nustatytą formą. Parašą patvirtiname per keliolika minučių, iš anksto registruotis ambasadoje priėmimui šiais klausimais nereikia.

Klausimas: Kokių reikia dokumentų, kad aš galėčiau išsikviesti žmogų iš Baltarusijos respublikos?

Jei jūsų klausimas yra apie tai, kaip pakviesti Baltarusijos pilietį į JK ir gauti jam vizą, kreipiatės neteisingu adresu. LR ambasada vizų į JK neišduoda ir apie reikalingus joms gauti dokumentus nekonsultuoja. Reikėtų kreiptis į Home Office ir susižinoti, kokia yra kreipimosi tvarka. Visą informaciją galite rasti ir internete: http://www.ukvisas.gov.uk/.

Klausimas: Esu atsidūrusi keblioje situacijoje. Čia, šitoje šalyje laukiuosi antrojo vaikelio. Vaikelių tėvelis yra žmogus, neturintis leidimo dirbti ir gyventi šioje šalyje. Ar būtų galima, kad LR ambasada duotų leidimą mums susituokti Lietuvoje? Mano proproseneliai yra grynakraujai Lietuviai. Mano visos gyvenimo šaknys yra Lietuvoje. Prašau jūsų pagalbos ir norėčiau, kad ir mano vaikai turintys lietuviško kraujo būtų arčiau Lietuvos.

Apgailestaujame, kad atsidūrėte keblioje situacijoje, deja, pagelbėti joje Lietuvos Respublikos ambasada neturi teisinių galių. Jei jūsų vaiko tėvas yra užsienio šalies pilietis, kuriam vykti į Lietuvą reikalinga Lietuvos Respublikos viza, jis negalės kreiptis dėl vizos Londone, jei Jungtinėje Karalystėje gyvena nelegaliai – taip numato vizų išdavimą reglamentuojantys teisės aktai. Parašykite laišką į consular@lithuanianembassy.co.uk, jei norite gauti išsamesnį paaiškinimą.