Būsto nuomos sutartys (1 dalis) (atnaujinta 2013-10-25) - Anglija.lt
 

Būsto nuomos sutartys (1 dalis) (atnaujinta 2013-10-25) (2006-08-15)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Statistika rodo, kad daug namų ir butų savininkų bei pačių nuomininkų praranda tūkstančius svarų, bandydami priversti kitą pusę laikytis susitarimų, kurie, jei netinkamai surašyti, neturi jokios teisinės galios. Dėl to labai svarbu ne tik pasirinkti tinkamą advokatą ar agentūrą, kuri padėtų deramai išdėstyti sutarties punktus, bet ir patiems žinoti svarbiausius dalykus. Nuomos sutarties turinys privalo atitikti Registruotų savininkų asociacijos (angl. Registered Landlord Association) standartus.

Kreipiantis į specialistus, žinoma, teks pakloti tam tikrą pinigų sumą, kuri svyruoja nuo 10 svarų, jei naudositės profesionalių internetinių firmų (pvz., http://www.tenant-agreement.co.uk) paslaugomis, iki 150 svarų ir net daugiau, jei kreipsitės į aukštos reputacijos advokatų kontorą Londono centre.

Kam reikalinga nuomos sutartis?
- Nuomos sutartis (angl. tenancy agreement) – tai teisinis susitarimas tarp nuomotojo ir nuomininko.
- Sutartyje nustatomos abiejų pusių teisės ir pareigos nuomos periodo metu.
- Teisiškai patvirtintas kontraktas bus Jūsų garantas, iškilus nesusipratimams.
- Nuomos sutartyje išdėstomos visos sąlygos, dėl kurių iš anksto susitariama žodžiu.

Renkantis būstą ir pasirašant nuomos sutartį, svarbu atkreipti dėmesį į šiuos dalykus:
1. Rajoną. Tai vienas iš svarbiausių dalykų, ieškant būsto. Svarbu sužinoti ne tik atstumą nuo būsimos gyvenamosios vietos iki darbo, bet ir gauti informacijos apie vietinį transportą, kriminalinę padėtį, patogumus, kaimynus. Reikalingą informaciją galima rasti šiuose internetiniuose tinklalapiuose: http://www.upmystreet.co.uk ir http://www.homecheck.co.uk .

2. Nuomos tipą. Galite pasirinkti, ar nuomositės visą namą / butą vienas (angl. sole tenancy), ar dalysitės su kitais nuomininkais (angl. flat / house share). Svarbūs angliški terminai: studio flat – dažniausiai vieno kambario butas, kur tame pačiame kambaryje ir miegama, ir valgoma (jo kampe įrengta virtuvė). Tačiau kartais „studio flat“ supainiojamas su „one-bedroom flat“ (lietuviškai tai butas iš dviejų kambarių, vienas iš kurių – miegamasis + virtuvė ir vonios kambarys) arba „bedsit“ (dažnai tai reiškia lovą kambaryje, kuriame gyvena kitų žmonių, vonia ir virtuvė gali būti bendri visam aukštui; tai maždaug atitinka mūsų bendrabutį) – būkite atsargūs. Angliškas žodis „lodging“ [lodžing] reiškia kambario nuomą iš buto šeimininko, gyvenančio tame pačiame bute. „Council housing“ – savivaldybių skiriami butai / namai socialiai remtiniems asmenims.

3. Nuomos sąlygas. Su baldais ar be baldų? Verta palyginti kainas ir nuspręsti, ar geriau mokėti daugiau, bet gauti pilnai įrengtą butą, ar geriau už tą skirtumą nusipirkti pigių baldų. Atminkite – jei sugadinsite savininko baldus, galite prarasti užstatą (angl. deposit). Kitas dalykas – Jums tiesiog gali nepatikti savininko skonis. Higienos sumetimais verta investuoti į naują čiužinį, patalynę ir rankšluosčius. Galite to pareikalauti ir iš savininko.

4. Savo biudžetą ir išlaidas. Apskaičiuokite, kiek galite išleisti per savaitę ar mėnesį nuomai ir ieškokite būsto būtent už tokią kainą. Agentai bandys siūlyti gražesnius, tačiau truputį brangesnius rajonus. Vis dėlto verta atlaikyti tokį jų „spaudimą“ ir laikytis savo plano. Atminkite, kad nekilnojamojo turto agentūros dažnai reklamuoja savaitinę, o ne mėnesio nuomos kainą. Tačiau, sakykim, jei kaina yra £150 už savaitę, tai nelygu £600 per mėnesį. Kadangi metuose yra 52 savaitės, £150 reikia dauginti iš 4,33 = £649,50 per mėnesį. Atminkite, kad dažnai nuomininkai privalo patys mokėti visus mokesčius: savivaldybės mokestį (angl. council tax), mokestį už komunalines paslaugas (dujas, elektrą, vandenį), jei nuomininkas gyvena daugiabučiame name, jam dažnai reikia mokėti paslaugų mokestį (už bendrų patalpų – koridorių, sodų ir kt. priežiūrą; angl. service charge), kartais – draudimą nuo vagysčių.

Agentūra ar savininkas? Sakykime, jau suradote tinkamą būstą, kur norėtumėte gyventi bent šešis mėnesius (dažniausiai toks yra minimalus nuomos sutarties laikotarpis). Su kuo pasirašysite sutartį? Tai priklauso nuo to, ar butas nuomojamas tiesiogiai iš savininko (pigesnis variantas, tačiau mažiau teisinių garantijų – privatūs asmenys negali būti jokių profesinių sąjungų ar asociacijų nariai), ar naudojantis agentūros paslaugomis. Kaip bebūtų, reikia nuodugniai išsiklausinėti apie visas sąlygas ir kitus aukščiau minėtus niuansus, prieš pasirašant ant įpareigojančio dokumento.

Rima Zavickaitė-McMahon
(informacija iš http://www.tenant-agreement.co.uk, http://www.rightmove.co.uk)

Naujausią informaciją būsto nuomos klausimais rasi Anglija.lt straipsnyje „Būsto nuoma - be galvos skausmo“.

   

Susijusios įmonės

Būsto paskolos, draudimas UK, konsultacijos visais būsto įsigijimo klausimais Anglijoje.

...