Galimybė gyventi pigiau ir patogiau – socialinis būstas (atnaujinta 2013-10-22) - Anglija.lt
 

Galimybė gyventi pigiau ir patogiau – socialinis būstas (atnaujinta 2013-10-22) (2012-08-20)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Socialinis būstas Anglijoje vilioja tuos, kurių netenkina esamos gyvenimo sąlygos ir kuriems nepakanka pajamų susimokėti už nuomą. Anglija.lt informuoja, kaip gauti socialinį būstą, kur kreiptis ir pagal kokius kriterijus jis yra skiriamas. Taip pat pateikiame dar vieną variantą, kaip sumažinti savo išlaidas už būstą, net neprašant valstybės pagalbos.

Nuoma – daug pigesnė
Socialinis būstas Anglijoje, tautiečių tarpe dažnai vadinamas „konsuliniu“, – vienų peikiamas, kitų giriamas, tačiau mažai uždirbantiems ir negalintiems susimokėti už patogų būstą, yra puiki galimybė geriau gyventi. Tačiau tam, kad jį gautų, šeimos turi laukti ne vienerius metus. 2012 metų sausio mėn. duomenimis, apie 1,8 mln. šeimų yra laukiančiųjų sąrašuose (šaltinis: www.communities.gov.uk).

Kokie tokio būsto privalumai? Už socialinio būsto nuomą reikia mokėti vidutiniškai 80–100 £ per savaitę, tik Londone kainos yra aukštesnės už šalies vidurkį. Be to, socialinį būstą įmanoma išsipirkti pigiau nei rinkos kainomis.

Savivaldybės (angl. „councils“) yra įpareigotos pirmiausia aprūpinti būstais tuos, kurie turi pirmumo teisę. Pagal taškų sistemą (angl. „points based system“), pirmumo teisę gauti būstą turi labiausiai pažeidžiami visuomenės nariai: benamiai, daugiavaikės šeimos bei šeimos su mažamečiais vaikais, neįgalieji ir žmonės su specialiaisiais poreikiais. Taškų prideda ir tai, jei žmonės gyvena antisanitarinėmis sąlygomis, perpildytuose būstuose ir neturi jokių galimybių susirasti geresnę gyvenamąją vietą. Skirtingose savivaldybėse šie kriterijai gali būti kiek kitokie, tačiau nežymiai.

Paraiška – vietos savivaldybėje
Kaip pateikti paraišką? Paraiškos socialiniam būstui gauti formą galima gauti iš savo savivaldybės aprūpinimo būstu tarnybos (angl. „housing department“). Taip pat daugelis savivaldybių formas turi interneto tinklalapiuose. Savo savivaldybės duomenis ir kontaktus galima rasti įvedus pašto kodą čia: https://www.gov.uk/find-your-local-council. Verta prisiminti, jog iškilus sunkumams pildant šią formą, savivaldybės darbuotojai privalo padėti. Ta pati sąlyga galioja, jei asmuo nepakankamai gerai supranta ir skaito anglų kalba.

Kokios informacijos ir dokumentų reikės? Nors kiekviena savivaldybė turi savo paraiškos formą, tačiau didžioji dalis informacijos, kurią turi pateikti pareiškėjas, yra ta pati. Norint užsiregistruoti į eilę socialiniam būstui gauti, prireiks pateikti šiuos duomenis:
• šeimos narių, gyvenančių kartu, vardus, amžių, lytį;
• savo ir kitų pareiškėjų pajamas;
• dabartinį adresą ir adresus, kuriais gyveno per pastaruosius 5 metus;
• dabartines sąlygas gyvenamajame būste;
• kaip pareiškėjai susiję su ta savivaldybe, t. y. ten gyvena, dirba ar mokosi;
• priežastis dėl kurių norima keisti gyvenamąją vietą, pavyzdžiui, dėl vietos trūkumo, sveikatos problemų, smurto ar priekabiavimo, priežastis, kodėl negalite susirasti būsto pats arba už jį mokėti.

Taip pat pildant paraišką reikia apibūdinti, kokio būsto šeimai reikia: nurodyti kambarių skaičių, vietą, patogumus ir pateikti specialiuosius reikalavimus, pavyzdžiui, jei šeimoje yra neįgaliųjų. Kartais savivaldybės darbuotojai paprašo pateikti dokumentų iš gydytojų, advokatų ar socialinių darbuotojų.

Laukimo laikas – pagal grupę
Kai paraiška bus užregistruota, papulsi į vieną iš grupių pagal surinktus taškus (t. y., kuo dabartinės gyvenimo sąlygos blogesnės, tuo daugiau taškų skiriama). Į A grupę (angl. „Band A“) pakliūna tie, kuriuos aprūpinti gyvenamuoju būstu reikia skubiausiai. Dažnai tai būna asmenys, netekę namų dėl gaisro ar užliejimo, turintys didelių sveikatos problemų, taip pat tie, kuriems jų dabartinės gyvenimo sąlygos yra pavojingos sveikatai. B grupėje atsiduria tie, kuriems būstas būtinas, pavyzdžiui, jei didelė šeima gyvena per mažame bute. Į C ir D grupes patenka tie, kurių aprūpinti būstu nereikia taip skubiai kaip pirmųjų dviejų grupių. Būsto prašytojai gali būti suskirstyti į tris, keturias ar daugiau grupių, atsižvelgiant į savivaldybes.

Užsiregistravus paraišką į eilę, savivaldybės darbuotojai turėtų suteikti informaciją, kiek gali tekti laukti būsto pasiūlymo. Laukimo laikas priklauso nuo savivaldybės, kurioje pateikta paraiška, būsto tipo ir dabartinių gyvenimo sąlygų. Įprastai ilgiau laukti tenka populiariuose rajonuose bei norint gauti didesnį – trijų, keturių ar penkių miegamųjų kambarių būstą.

Esamoms sąlygoms pasikeitus, ypač pablogėjus, verta atnaujinti paraišką – galbūt laukti teks mažiau.

Kai kurios savivaldybės suteikia galimybę būstą rinktis pagal „statymų sistemą“. Kai atsiranda laisvų socialinių būstų, savivaldybės apie tai paskelbia spaudoje. Tuomet laukiančiųjų sąraše registruoti gyventojai gali „statyti“ (angl. „bid“) už tuos būstus, kurie jiems patinka. Laimi tas „statytojas“, kuris turi daugiausiai taškų ir kuriam tas būstas tinka pagal reikalavimus. Daugiau informacijos galima gauti kiekvienos savivaldybės aprūpinimo būstu tarnyboje bei čia: https://www.gov.uk/browse/housing/council-housing-association.

Laikinas, bet pigus būstas
O ką daryti, jei tenka laukti ilgoje eilėje ar tavo šeima neatitinka kriterijų gauti socialinį būstą, tačiau nuoma vis tiek yra per brangi? Ar esi girdėjęs apie galimybę laikinai, bet pigiai, gyventi ir saugoti gyvenamąsias arba komercines patalpas? Tai tinka ieškantiems pigaus būsto geruose rajonuose. Būstų savininkai išnuomoja tokias patalpas itin pigiai vadinamiesiems „sargams“ (angl. „guardians“), kad būstas nebūtų tuščias ir jame neapsigyventų „skvoteriai“. Taip pat savininkai tokiu atveju neturi mokėti papildomų draudimo įmokų, kurios būtų mokamos, jei patalpos būtų tuščios. Įleisti nuomininką-sargą savininkui apsimoka labiau nei samdyti apsaugos darbuotoją, kuriam turėtų mokėti bent jau minimalų valandinį užmokestį.

Vidutinė nuomos kaina tokiuose būstuose – 80 £ per savaitę, į kurią įskaičiuoti visi mokesčiai. Kaina gali būti didesnė ar mažesnė, atsižvelgiant į tai, kokio dydžio patalpos.

Kokie kriterijai taikomi nuomininkams-sargams? Prieš užsiregistruojant agentūroje, reikia turėti rekomendacinį laišką iš darbdavio arba kliento, jei esi savarankiškai dirbantis. Taip pat reikalaujama parodyti savo 3 mėnesių banko sąskaitos išklotines, pasą bei adreso patvirtinimą. Dažniausiai nuomininkams neleidžiama turėti naminių gyvūnų bei vaikų iki 16 metų.

Vienintelė bėda – tai išties laikinas būstas. Savininkui grįžus ar sugalvojus nuosavybę parduoti / išnuomoti, teks išsikraustyti. Tačiau ir tokiomis sąlygomis šeimininkai nuomininką privalo informuoti prieš 28 dienas.

Populiariausios „sargų-nuomininkų“ agentūros:
http://www.vpspecialists.co.uk
http://www.adhoc.eu/AdHocGuardians.aspx
http://www.ambikaproperty.com
http://www.guardiansoflondon.com

Jolanta Terminaitė


   

Susijusios įmonės

Būsto paskolos, draudimas UK, konsultacijos visais būsto įsigijimo klausimais Anglijoje.

...