Gyvenimas mieste ar priemiestyje? - Anglija.lt
 

Gyvenimas mieste ar priemiestyje? (2006-06-02)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Pirmą kartą man atvykus į Londoną ir aikčiojant dėl įspūdingų pastatų ir kitų grožybių, pažįstamas anglas pareiškė:
- Man nepatinka Londonas. Nenorėčiau čia gyventi.
Truputį sutrikau, bet vis dėlto paklausiau:
- Bet kodėl?! Juk Londonas – ne tik Anglijos, bet ir visos Britanijos sostinė, vienas įtakingiausių pasaulio miestų, turėtų būti jūsų pasididžiavimas...
Deividas atsakė:
- Per daug triukšmo, netvarkos ir žmonių maišalynės... Londonas – ne angliškas miestas.

Tačiau praėjus penkeriems metams, supratau, ką tada turėjo galvoje Deividas. Pati „pabėgau“ gyventi į užmiestį...

Žinoma, negalima garantuoti, kad ramiame angliškame užmiestyje ar kaime tikrai rasite savo rojų. Tai priklauso nuo individualių žmogaus pomėgių ir poreikių. Čia trumpai apžvelgsime daugumai žmonių bendrus teigiamus ir neigiamus gyvenimo dideliame mieste ir už jo niuansus.

Miestas už:
- Didesnis darbo vietų pasirinkimas.
Viena iš didesnių įdarbinimo agentūrų skelbia turinti apie 40 tūkst. laisvų darbo vietų Londone, kita – beveik 90 tūkstančių. Tikriausiai nė viename priemiestyje nėra tokios didelės pasiūlos.
- Mažesnis atstumas iki darbo (jei jis mieste).
Daug žmonių, net ir gyvenančių Londono priemiesčiuose, dirba miesto centre ar bent jo pakraščiuose. Dažniausiai pigiau ir greičiau nukeliauti į darbo vietą naudojantis miesto visuomeniniu transportu.
- Didesni atlyginimai.
Kiekvienas žino, kad daugiausia galimybių užsidirbti Didžiojoje Britanijoje yra Londone. Atlyginimai už tą patį darbą gali skirtis net apie 50 procentų. Kai kurios įmonės prie atlyginimo netgi moka specialius priedus, vadinamus „London allowance” arba „London weighting“. Taip padengiamos su brangesniu pragyvenimu Londone susijusios darbuotojų išlaidos.
- Lengvai pasiekiami kultūriniai ir laisvalaikio renginiai.
Nors nemažai gyvenančiųjų užmiestyje tikina, kad labai lengva pasiekti miestą, jei norisi nuvykti į kokį nors kultūrinį renginį ar tiesiog aplankyti muziejų, iš tikrųjų nedaugelis žmonių tai daro. Tad šį niuansą verta apmąstyti, jei galvojate apie gyvenimą priemiestyje.
- Perkant namą mieste, galima pasirinkti iš daugybės architektūrinių stilių.
Tokiame didelių kontrastų mieste, kaip Londonas, nekilnojamojo turto pasiūla yra labai įvairi. Nuo prabangių, senovinių, pilis primenančių namų, butų su vaizdais į Temzę iki apšepusių bakūžių kokiame nors Dievo užmirštame kampelyje.
- Lengvai pasiekiamas visuomeninis transportas.
Nors ir kaip stipriai visų kritikuojamas ir kartais peikiamas Londono transportas siūlo įvairias keleivių pervežimo priemonių rūšis: autobusus, traukinius ir metro. Vidutiniškai autobuso laukti reikia apie 6–10 minučių, metro traukinių – apie 5 minutes.
- Arti esančios mokyklos, prekybos centrai, gydymo įstaigos.
Kadangi daugiausia žmonių koncentruojasi miesto centre, atitinkamai išdėstytos ir viešosios bei komercinės įstaigos. Kita priežastis – iš tolimesnių rajonų į centrą atkeliauti lengviau nei į kitą miesto pakraštį.

Miestas prieš:
- Būsto kainos mieste gerokai didesnės.
Jei galvojate apie nuosavo būsto įsigijimą, tikriausiai jau pastebėjote kainų skirtumus tarp miesto ir provincijos. Kaip anglai sako: „Location, location, location...“ (liet. gyvenamoji vieta) Tai daro didžiausią įtaką nekilnojamojo turto kainoms. Be to, butai ir namai Londone, palyginti su priemiesčiais, yra mažesni. Net mažas sodelis (kad ir 4m2 ) mieste yra laikomas didele privilegija.
- Labiau užterštas oras ir aplinka.
Tikriausiai komentarų čia nereikia, jei bent kartą atvykote į Londono centrą tiesiai iš užmiesčio. Gerai, jeigu tik šiek tiek pajutote suodžių tvaiką. Kitiems užterštas miesto oras (smogas) sukelia įvairias alergijas ar net rimtus plaučių ir kitų organų susirgimus.
- Vaikams sunkiau patekti į geras mokyklas.
Nors minėjome, kad gyvenant Londone mokyklos ir darželiai yra arčiau, tačiau patekti į gerą mokymo įstaigą nėra lengva. Kai kurie tėvai užregistruoja savo vaikus į norimą mokyklą, kai jiems sukanka vos 3–4 metukai. Gerų mokyklų paklausa Londone vis dar smarkiai viršija pasiūlą.
- Grūstys viešajame transporte.
Vargu ar yra žmonių, kuriems patinka uostyti kitų visuomeninio transporto keleivių prakaitą ir stovėti įsispraudus „kaip silkei statinėje“. Deja, tai neišvengiama keliaujant visuomeniniu transportu, o ypač piko valandomis ir karštomis vasaros dienomis.
- Blogesnė kriminalinė situacija.
Paprastai didžiuosiuose miestuose įvykdoma daug daugiau nusikaltimų, nei mažuose miesteliuose ar kaimuose. Londonas – toli gražu ne išimtis.

Priemiestis už:
- Mažesnės būsto kainos.
Nekilnojamojo turto agentūros kaip susitarusios teigia, kad kuo toliau nuo didelio miesto, tuo didesnį namą, butą ar net sodybą galėsite nusipirkti už tą pačią sumą, kurią išleistumėte mažam butui miesto centre.
-Daugiau vietos, didesni žalieji plotai, gamta.
Kaip minėta, priemiestyje galima įsigyti didesnį namą ar sodą už mažesnę kainą. Taigi viskas pigiau ir, be to, daugiau erdvės. Dėl šios priežasties daug porų nusprendžia keltis į užmiestį, kai laukia šeimos pagausėjimo arba kai tiesiog pasiilgsta erdvės. Be to, automobilių stovėjimo vietos dažniausiai yra nemokamos.
-Mažame miestelyje ar kaime ramiau, nei didmiestyje.
Kriminalinė padėtis nedideliame miestelyje dažnai yra geresnė. Taip pat mažesnis eismo šurmulys, o kartu – ir mažiau teršalų.
-Lengviau patekti į geras mokyklas.
Kadangi priemiesčiuose yra daugiau mokyklų, skirtų tam tikram gyventojų skaičiui, didesnė tikimybė, kad vaikas pateks į gerą mokyklą. Konkurencija nėra tokia didelė, kaip mieste.
-Mažesnės eilės poliklinikose ir kitose įstaigose.
Mažiau žmonių – mažiau eilių. Tokia paprasta provincijos taisyklė.

Priemiestis prieš:
- Prastesnė visuomeninio transporto sistema, todėl reikia labiau pasikliauti privačiu transportu.
Transportas nėra toks sausakimšas kaip mieste, tačiau užmiestyje jo nėra tiek daug, todėl jis važiuoja gerokai rečiau. Gyvenant tolėliau nuo traukinių stoties, tiesiog būtina turėti nuosavą automobilį (ar bent jau dviratį). Dar galima priminti „congestion“ mokestį už įvažiavimą į miesto centrą ir sunkumus, norint pasistatyti automobilį net ir brangioje stovėjimo aikštelėje.
Tačiau visos taisyklės turi išimčių. Pvz., keletas Londono priemiesčių Esexo ir Kento grafystėse gali didžiuotis puikiomis traukinių paslaugomis: grafikai pritaikyti pervežti keleivius į darbą ir iš jo Londone piko valandomis. Traukiniai – greitaeigiai, todėl iš Esexo galite nukeliauti į Londono City rajoną greičiau (per 30–40 minučių), nei iš tolimesnio pačiame mieste esančio rajono, nors atstumas bus ir didesnis.
-Mažiau kultūrinių ir pramoginių renginių.
Mažiau gyventojų – mažiau organizuojama visuotinių renginių, beveik nėra naktinių klubų ir kitų pramogų. Todėl priemiesčiuose paprastai mėgsta gyventi subrendusios poros, šeimos ar pagyvenę žmonės, kuriems šis faktas – labiau pliusas nei minusas.
-Izoliuotas gyvenimas.
Manoma, kad užmiestyje sunkiau susirasti draugų. Viena vertus, tai tiesa. Tačiau antra vertus, daug labiau tikėtina, kad pardavėjai jus vadins vardu ar būsite bent iš matymo pažįstami su visais aplinkiniais gyventojais.
Visi žino tokius stereotipus: „didmiesčių centrai – nusikaltėlių pilnos asfalto džiunglės“, „provincijos izoliuoja žmones ir „pririša” juos prie automobilių” ir t. t. Tačiau jų negalima taikyti kiekvienam miestui, miesteliui ar kaimui. Situacija priklauso nuo konkrečios vietos. Londono priemiesčiai yra tokie pat skirtingi, kaip ir jo rajonai. Prieš apsisprendžiant, kur labiau vertėtų gyventi, reikėtų atsižvelgti į tokius faktorius:
- savo gyvenimo būdą,
- šeimos situaciją,
- atstumą iki darbo vietos,
- turimas ar prieinamas transporto priemones (nuosavas ir visuomenines),
- poilsio ir pasilinksminimo galimybes.


Rima Zavickaitė–McMahon

(Naudoti šaltiniai: http://www.nbc.ca, Jenn Knudsen „City Versus Suburb. Which is the Best Place to Raise Baby?“ Dec, 2004, http://www.myboot.com, Mara Sacks „Confessions of a Suburbian Girl“ Feb, 2006)



   

Susijusios įmonės

Būsto paskolos, draudimas UK, konsultacijos visais būsto įsigijimo klausimais Anglijoje.

...