Nuosavas namas nuosavoje žemėje. Ar realu? (2 dalis) (atnaujinta 2013-10-31) - Anglija.lt
 

Nuosavas namas nuosavoje žemėje. Ar realu? (2 dalis) (atnaujinta 2013-10-31) (2005-10-26)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Pirmojoje straipsnio dalyje rašėme, kaip ir kur ieškoti žemės sklypo privataus namo statybai. Šiame straipsnyje aptarsime, kokie yra leidimai statyboms ir kaip juos gauti.

Žemės sklypai, kurie jau turi suteiktus leidimus privataus namo statyboms, yra brangesni. Sklypas be leidimo ir lieka sklypu, kuriame jūs nieko negalite statyti. Neapsigaukite ir neskubėkite pirkti pigaus sklypo gražioje vietoje be leidimo statybai! Jeigu žmogus parduoda žemės plotą be leidimo, dažniausiai jį gauti yra neįmanoma arba itin sudėtinga.

Leidimai statyboms

Leidimas statyboms reiškia, kad vietinė savivaldybė (angl. „local council“) oficialiai suteikia teisę statyti privatų namą tame žemės sklype. Leidimai statyboms yra dvejopi: bendrinis (angl. „outline planning permission“ – OPP) ir detalusis (angl. „detailed planning permission“ – DPP).

Bendrinis leidimas statyboms reiškia, kad leidimų departamentas suteikia teisę statyti vienokį ar kitokį statinį. Tai nėra apibrėžtas statinys, todėl norint statyti konkretų namą, reikia gauti antrąjį leidimą – detalųjį (DPP).

Dažniausiai parduodami žemės sklypai jau turi jiems suteiktus bendrinius leidimus (OPP) ir jūs, sutaupę nemažai laiko, galite iš karto kreiptis dėl detaliojo leidimo. Gali kilti klausimas, ar norint gauti detalųjį leidimą (DPP), iš viso verta gauti bendrinį? Vis dėlto, jei žemės sklypas neturi jokio leidimo, visuomet patartina pradėti nuo bendrinio (nors tai nėra privaloma).

Įsivaizduokite, kaip jaustumėtės, jeigu įsigiję brangų žemės sklypą, sumokėję už namo projekto brėžinius ir išsiuntę prašymą detaliajam leidimui gauti, galiausiai sulauktumėte atsakymo, kad šiame sklype iš viso negalima nieko statyti. Taigi išvada paprasta – nors ir neprivaloma, bet labai rekomenduojama iš pradžių gauti bendrinį leidimą statyboms. Įdomu, kad jūs neprivalote būti žemės savininkas, jei norite gauti bendrinį leidimą. Be to, jūs galite pateikti tiek prašymų dėl bendrinio leidimo, kiek širdis geidžia. Svarbu nepamiršti, kad šis leidimas galioja tris metus.

Detalusis leidimas suteikia teisę statyti namą pagal parengtą projektą. Bėda ta, kad gauti detalųjį leidimą nėra lengva, net jeigu jau turite bendrinį. Ar gausite detalųjį leidimą, priklauso nuo daugelio faktorių, kuriuos nustato savivaldybė: ar tinka siūloma plytų spalva, stogo danga ar net langų dydis. Taip pat žiūrima, ar statinys neužstos kaimynams šviesos, ar nereikės stipriai žaloti aplinkos, ar nebus statomi elektros stulpai, pažeisti kanalizacijos vamzdynai ir t. t. Gavus detalųjį leidimą, statybas reikia pradėti per penkerius metus.

Kaip gauti leidimus?

Be abejonės, pirmiausia reikia užpildyti ir išsiųsti tam skirtas formas ir paraiškas. Teoriškai tai nėra sudėtinga, tačiau iš tikrųjų šis procesas užtrunka ilgokai, nes iš pirmo karto nedaug kam pavyksta teisingai užpildyti visas formas. Prieš pildydami formas, susisiekite su savo savivaldybe ir paprašykite, kad jums atsiųstų tos vietovės planą, kuriame būtų nurodyti naujoms statyboms skirti sklypai. Idealu, jeigu jūs perkate kaip tik vieną iš tų sklypų.

Jeigu abejojate savo žiniomis, kreipkitės pagalbos į savo savivaldybę ir architektus, kurie tikrai galėtų jums padėti šiais klausimais. Taip pat prieš išsiųsdami paraiškos formas, galite susisiekti su savivaldybės pagrindiniu architektu (angl. „local planning officer“) ir su juo aptarti paraišką. Savo vietos savivaldybės kontaktus galite rasti čia: http://www.perfectplot.co.uk.

Abu leidimai yra mokami. Bendrinio leidimo kaina priklauso nuo sklypo dydžio, detaliojo – nuo pastatų skaičiaus jame. Kadangi kiekviena savivaldybė turi skirtingus įkainius, norėdami sužinoti tikslias leidimų kainas, kreipkitės į ją.

Siųsdami paraišką leidimui gauti, turite nurodyti, ar esate šio sklypo tikras ar dalinis savininkas, ir ar tas sklypas yra žemės ūkio paskirties. Jeigu nesate sklypo savininkas, privalote informuoti tikrąjį savininką apie savo ketinimus. Taip pat kartu su paraiška turite siųsti vietovės žemėlapį OS 1:2,500 arba OS 1:1,250 ir detalius pastatų brėžinius (jeigu darote paraišką detaliajam leidimui gauti). Jeigu žadate statyti surenkamą namą (pvz., vežate namą iš Lietuvos), tuomet visus reikalingus dokumentus ir brėžinius turi suteikti įmonė.

Kokio atsakymo galite tikėtis

Gavusi paraiškas, savivaldybė informuos kaimynus apie jūsų prašymą gauti statybos leidimą. Šie dažniausiai per 21 dieną turi pareikšti savo nuomonę dėl jūsų numatomų statybų. Jeigu nesulaukia jokių neigiamų atsakymų iš būsimų jūsų kaimynų, savivaldybė pradeda svarstyti prašymą. Atsakymai gali būti ketveriopi: 1. leidimas nesuteiktas, 2. prašymas deleguotas aukštesniam tarnautojui, 3. prašymas atidėtas, 4. leidimas suteiktas.

Neigiamas atsakymas reiškia, kad jūsų paraiška nebuvo patenkinta. Savivaldybės tarnautojai parašys priežastis, kurios lėmė sprendimą nesuteikti leidimo statyboms. Gavę tokį atsakymą, turite keletą galimybių: pasiduoti ir nuleisti rankas, atsižvelgdami į laiške nurodytus faktus, rašyti naują paraišką arba apeliuoti (apeliacijos siunčiamos generaliniam sekretoriui; angl. „Secretary of State“).

Jeigu prašymas deleguotas aukštesniam tarnautojui, reiškia, kad taryba nusprendė nesuteikti leidimo statyboms, tačiau dėl kokios nors priežasties yra linkusi pasitarti su aukštesniu tarnautoju. Jo sprendimas bus lemiamas.

Jeigu prašymas atidėtas, atidėjimo priežastys ir terminai bus nurodyti jums adresuotame laiške (pvz., reikia atlikti naujus tyrimus, trūksta dokumentų ar pan.).
Gavus atsakymą, kad leidimas suteiktas, būtina atkreipti dėmesį į sąlygas, kuriomis jis išduodamas. Jeigu sąlygos jūsų netenkina, galite apeliuoti.

Savaime suprantama, kad visi, siunčiantys paraiškas, tikisi teigiamo atsakymo. Tačiau dažnai atsitinka, kad prašymai yra nepatenkinami. Todėl paraišką reikia ypač gerai paruošti, konsultuotis su kiek galima daugiau specialistų ir žmonių, turinčių tokios praktikos. Neigiamas atsakymas gali ne tik sugriauti visus jūsų planus, bet dėl to galite prarasti nemažai laiko ir pinigų.

Trečioje dalyje skaitykite, kaip gauti finansavimą namo statybai.

Naujausią informaciją apie leidimus statybos rasite čia: http://www.planningportal.gov.uk/permission/responsibilities/planningpermission.

Laurynas Grainys

   

Susiję raktiniai žodžiai: Nuosavo namo statybos

Susijusios įmonės

Būsto paskolos, draudimas UK, konsultacijos visais būsto įsigijimo klausimais Anglijoje.

...