Savas būstas Anglijoje – svajonė ar realybė? (II dalis) - Anglija.lt
 

Savas būstas Anglijoje – svajonė ar realybė? (II dalis) (2007-09-14)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Apie tai, kad apsigyvenus Anglijoje ilgesniam laikui, verta pamąstyti apie nuosavo būsto įsigijimą, ir kur kreiptis, apsisprendus pirkti namą, kalbėjome praeitame “Infozonos” numeryje. Jau minėta, kad pirmasis žingsnis – išsiaiškinti, kokio dydžio paskolą jums gali suteikti bankas. Tai padarysite padedami finansų konsultanto.

Būsto paieška
Jeigu konsultantas, įvertinęs jūsų galimybes, pateikė konkrečius paskolų pasiūlymus – metas pradėti pageidaujamo būsto paieškas. Neretai tai būna sudėtingiausia proceso dalis. Juk visi turime svajones, kokiame rajone ir kokio tipo namuose norėtume gyventi. Pirmiausia reikėtų apsiskaičiuoti savo finansines galimybes ir realiai nustatyti ribas, kokio dydžio mėnesinę įmoką galite sau leisti. Būtent tai nulems maksimalią jums įmanomą namo kainą.
Po to prisiregistruokite visose žinomose nekilnojamojo turto agentūrose (angl. estate agents) pasirinktame rajone. Patartina savo pageidavimus agentūroms nurodyti kiek įmanoma smulkiau (kokio tipo, kiek miegamųjų ir už kokią kainą namai ar butai jus domina). Taip pat nereikėtų pamiršti interneto portalų, tokių kaip: http://www.rightmove.co.uk , http://www.yourmove.co.uk ir kt. Šiuolaikinės technologijos leidžia labai smulkiai rūšiuoti paieškas, informacija portaluose atnaujinama kelis kartus per dieną.

Būsto apžiūra
Suradę jums įdomų variantą, sutarkite su agentu namo ar buto apžiūrėjimo datą ir laiką. Pasistenkite į susitikimą atvykti bent pusvalandžiu anksčiau, kad galėtumėte apsižvalgyti vietovėje. Rekomenduoju nepasidrovėti ir pakalbinti kaimynus. Juk iš tiesų labai svarbu, kokie žmonės gyvens jums iš kairės ar dešinės. Apžiūros metu, net jei būstas labai patiks, pasistenkite susilaikyti nuo teigiamų emocijų. Būtinai turėkite užrašus ir pasistenkite užfiksuoti kuo daugiau trūkumų. Jie gali labai pasitarnauti kaip argumentas derintis dėl galutinės kainos. Nebijokite agentui užduoti kuo daugiau klausimų.
Atkreipkite dėmesį į tai, ar jums atvykus į apžiūrą, name dar gyvena jo šeimininkai. Jei taip – greičiausiai jie šį namą parduoda, kad nusipirktų kitą. Tuo atveju, jei jų pirkimo sandoris neįvyktų, jūs negalėsite užbaigti pirkimo proceso tol, kol jie galų gale nusipirks kitą būstą ir išsikraustys. Todėl nekilnojamojo turto skelbimuose dažnai pastebimas prierašas „chain free“, kuris ir reiškia, kad parduodamas namas jau yra be gyventojų arba jie nepriklausomi nuo kito būsto pirkimo.
Dar viena svarbi detalė – nuomininkai. Jei apžiūrint būstą, jame dar gyvena nuomininkai, kyla šioks toks pavojus, kad jie gali nepaklusti šeimininko reikalavimui išsikraustyti nustatytu laiku. Tokiu atveju juos iškeldinti gali tik teismo pareigūnai, kas dažnai gali užtrukti iki pusės metų.

Būsto kaina ir vertė
Jei nusprendėte apžiūrėtąjį namą pirkti – siūlykite savo kainą. Kaina visuomet yra derybų objektas, todėl siūlykite maždaug 20 tūkst. svarų mažiau nei nurodyta pradinė kaina. Dažniausiai toks žodinis derybų rezultatas ir yra laikomas oficialiu pirkimo pasiūlymu (angl. offer). Gavę oficialų agentūros patvirtinimą, kad namo savininkas (angl. vendor) sutinka su jūsų siūloma kaina, apie tai nedelsdami informuokite savo konsultantą.
Šioje stadijoje ypač svarbu kuo greičiau konsultantui pristatyti visus reikalingus dokumentus, kad šis galėtų nedelsdamas išsiųsti jūsų paskolos prašymą skolintojui ir užsakyti namo įvertinimą (angl. survey). Juk gali būti, kad dėl jūsų perkamo būsto varžosi dar keletas pirkėjų. Tokiu atveju nekilnojamojo turto agentūros rezervuoja namą tam pirkėjui, kurio skolintojas pirmasis atliko namo įvertinimą.
Jeigu nesate statinių specialistas, rekomenduotina užsisakyti visapusišką struktūrinį įvertinimą (angl. full structural survey), kuris kainuos 200–300 svarų brangiau. Tačiau tuomet būsite tikras, kad nenusipirksite namo kiauru stogu, supuvusiais perdengimais, pelėsio židiniais ar sugedusiu vandentiekiu.
Apie šį savo pageidavimą būtina informuoti konsultantą pildant anketą. Priešingu atveju jis užsakys standartinį įvertinimą, būtiną skolintojui, kad šis galėtų įsitikinti, jog faktinė statinio vertė atitinka rinkos kainą.

Advokato atsakomybė ir pareigos
Kadangi namo pirkimas susijęs su dviejų labai svarbių dokumentų – paskolos sutarties su skolintoju ir pirkimo – pardavimo sutarties su pardavėju – pasirašymu, reikšmingą vaidmenį šiame procese atlieka advokatas (angl. conveyancing solicitor). Siekiant apginti pirkėjo teises, jo dalyvavimas yra privalomas ir reglamentuojamas įvairiais teisės aktais. Advokato pareiga užtikrinti, kad jūs (pirkėjas) nepasirašytumėte nenaudingos jums sutarties, taip pat, kad į jūsų nuosavybę pereinantis būstas ir su tuo susiję dokumentai būtų tvarkingi. Jeigu buvo atlikti statinio modernizavimo darbai, pastatyti priestatai, labai svarbu įsitikinti, kad viskas buvo atlikta laikantis atitinkamų statybos normų reikalavimų ir gavus vietinės valdžios sutikimą (jei jis reikalingas).
Kiekvieno pirkėjo noras kuo greičiau užbaigti nuobodų sutarčių pasirašymo procesą ir įsikelti į naujus namus yra suprantamas. Tačiau skubinti advokatą ir reikalauti, kad jis ignoruotų vieną ar kitą potencialią problemą, yra rizikinga ir nepatartina. Anksčiau ar vėliau laiku neišspręstos problemos gali turėti nepageidautinų padarinių. Tarkim, įsigijus namus su nelegaliai pastatytu priestatu, gali tekti jį nugriauti. Arba teks sugaišti laiką ir išleisti pinigus, kai jums parduodant namą, pirkėjo advokatas pareikalaus statinio legalumą patvirtinančių dokumentų.

Saulius Budinas, Budinas Consultants


   

Susijusios įmonės

Būsto paskolos, draudimas UK, konsultacijos visais būsto įsigijimo klausimais Anglijoje.

...