Savas būstas Anglijoje – svajonė ar realybė? (I dalis) - Anglija.lt
 

Savas būstas Anglijoje – svajonė ar realybė? (I dalis) (2007-09-14)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Dažnam, pragyvenusiam Anglijoje bent keletą metų, iškyla klausimas – pirkti nuosavą būstą ar toliau nuomotis. Ką reikia žinoti, kad priimtumėte teisingą sprendimą?

Nereikia būti ekonomistu, kad suprastum, jog už nuomą sumokėti pinigai lieka savininko kišenėje ir niekada jokia forma atgal nebesugrįžta.

Remiantis oficialiais „Halifax“ banko duomenimis, namų kainų augimas 2007 metais Anglijoje vidutiniškai sudaro 7 procentus. Turint galvoje, kad realios palūkanos už būsto kreditą šiuo metu yra apie 5,5 procento, kyla klausimas, ar ne geriau jau tapti nuosavo būsto šeimininku ir mokėti palūkanas bankui, užuot atidavus tuos pinigus savininkui?
Nebūtina remtis vien skaičiais, verta pagalvoti ir apie moralinę šio klausimo pusę. Kas geriau – metų metus gyventi nuomojamame bute, prašyti šeimininko leidimo įkalti į sieną vinį, maldauti pakeisti kilimą ar sutaisyti sukiužusią skalbimo mašiną ar kuo greičiau tapti nuosavo stogo, sienų ir žemės sklypo šeimininku?

Esu tikras, kad kiekvienam iš mūsų, planuojančiam bent trejus metus pasilikti šioje šalyje, atsakymai į šiuos klausimus yra aiškūs. Kodėl tuomet dažną kartą esame tokie vangūs? Kodėl delsiame, užuot ėmęsi ryžtingų veiksmų?

Į ką verta atkreipti dėmesį renkantis konsultantą
Manau, kad pagrindinė delsimo priežastis – informacijos stoka. Vieniems būsto pirkimą sudėtingu ir labai nepatraukliu reiškiniu daro gausybė nežinomų ir sunkiai suprantamų finansinių ir teisinių terminų. Daugeliui mūsų tautiečių vien žodis „bankas“ gali sukelti nemalonias asociacijas, primindamas sunkumus atsidarant pirmąją sąskaitą. Kiti tiesiog vengia finansinių įsipareigojimų. Nors nereikėtų pamiršti, kad paprasčiausia nuomos sutartis taip pat yra finansinis įsipareigojimas. Ir jis, deja, dažnai mums būna daug nuostolingesnis nei būsto kreditas. Tereikia vieną mėnesį nesumokėti nuomos mokesčio arba bent pavėluoti su įmoka, kad pajustume finansinio įsipareigojimo padarinius.
Noriu atkreipti visų dėmesį, kad nežinojimo laikai praėjo. Šiuo metu Jungtinėje Karalystėje jau yra keletas sėkmingai veikiančių lietuviškų kompanijų, teikiančių įvairias su nekilnojamojo turto pirkimu susijusias paslaugas. Kiekvienas savo darbą išmanantis paskolų konsultantas (brokeris) mažiau nei per valandą turėtų paaiškinti visą būsto pirkimo procesą, įvertinti jūsų galimybes, patarti ir gana tiksliai apskaičiuoti išlaidas bei mėnesinių paskolos įmokų dydį. Todėl kiekvienas, galvojantis apie nuosavus namus šioje šalyje, pradėti turėtų būtent nuo to – susitikimo su konsultantu.

Renkantis konsultantą, labai svarbu draugų ar pažįstamų rekomendacijos. Patariu pirmenybę teikti tiems, kurie iš klientų neima jokio išankstinio administracinio mokesčio. Tas, kuris atlygį ima tik už sėkmingą sandorį, visada bus suinteresuotas savo darbą atlikti gerai, negaišins nei jūsų, nei savo laiko ir nesuteiks tuščių vilčių, jei dėl kokios nors priežasties paskolą gauti jums neįmanoma ar itin sudėtinga.
Dauguma konsultantų už savo paslaugas ima atlyginimą, kuris paprastai sudaro 1 procentą nuo paskolos sumos.

Bankų reikalavimai būna skirtingi
Svarbu suprasti, kad bankas ar bet koks kitas skolintojas nėra valstybės institucija. Iš esmės bankas – tai uždara akcinė bendrovė (UAB), t.y. paprasčiausia pelno siekianti organizacija, kurios siūlomas produktas – finansinės paslaugos. Kiekvienas skolintojas nori pritraukti kuo daugiau klientų. Todėl gavę asmens paraišką paskolai, skolintojai pirmiausia ieško galimybių, kaip ją patenkinti, o ne kaip atmesti. Be abejo, siekdami išvengti potencialiai nemokių klientų, bankai kelia savo reikalavimus ir kriterijus klientams.

Iš ne Didžiosios Britanijos piliečių paprastai reikalaujama, kad asmuo čia būtų pragyvenęs ir pradirbęs trejus metus bei turėtų pastovias pajamas. Būtina pateikti šiuos dokumentus: paso kopiją, adreso patvirtinimą, atlyginimą patvirtinančius dokumentus (P60, Tax calculations, algalapiai, atitinkamą kvalifikaciją turinčio buhalterio paruoštos ataskaitos, banko sąskaitos suvestinės).

Kiekvieno skolintojo reikalavimai gali skirtis. Paskolos sąlygos bei palūkanų dydis labai priklauso ir nuo asmens kredito istorijos bei paskolos sumos proporcijos namo kainai. Tarkim, skolinantis 100 ar 95 procentus namo vertės („liaudyje“ vadinama šimtaprocentinė paskola arba su penkių procentų depozitu), reikalavimai bus griežtesni ir palūkanos aukštesnės negu skolinantis 90 procentų (su 10 procentų depozitu).

Konsultantai žino skirtingų skolintojų reikalavimus, todėl atsižvelgdami į kliento turimus dokumentus, nukreips jį teisinga linkme. Konsultantas, įvertinęs jūsų galimybes, pateiks konkrečius paskolų pasiūlymus.


Saulius Budinas, Budinas Consultants

   

Susijusios įmonės

Būsto paskolos, draudimas UK, konsultacijos visais būsto įsigijimo klausimais Anglijoje.

...