SOS – trūksta pinigų nuomai! (atnaujinta 2014-09-24) (2011-08-17)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Būstas: Paskolos (Mortgage), nuoma, priežiūra Naudingi patarimai susidūrusiems su finansiniais sunkumais mokant nuomą ir jau gaunantiems būsto pašalpą – sužinok apie naujausius pokyčius būsto pašalpų srityje.

Nuomos kainos Londone – itin didelės. Netekus pragyvenimo šaltinio arba sumažėjus pajamos, kebliausia rasti pinigų nuomai. Tačiau neignoruok šių mokėjimų – visų pirma pamėgink susitarti su būsto savininku, kad jis sumažintų nuomą, bent jau kol atsistosi ant kojų. Aišku, savininkas gali būti tuo nepatenkintas ir nesutikti, bet tokiu atveju jam sunkiau bus jus iškeldinti, negu tuo atveju, jei tylėtume ir nemokėtum nuomos visai.

Naujausi pasikeitimai

Jei trūksta pinigų, nes beveik visos įplaukos išgaruoja vos sumokėjus už nuomą – prašyk valstybės pagalbos. Apie būsto pašalpą (angl. Housing benefit) ir savivaldybės mokesčio nuolaidą (angl. Council Tax benefit) informacijos internete gali rasti ir lietuviškai (http://www.anglija.lt/aktualijos/pasalpos_pensijos, ir angliškai (https://www.gov.uk/housing-benefit arba tiesiog paieškos sistemoje įvedus “housing benefit”), todėl priminsime svarbiausius punktus ir įsigaliojusius pasikeitimus.

Nuo 2014 metų balandžio mėnesio įvestas apribojimas sumažins galimybes ES piliečiams gauti būsto pašalpą. Bedarbiai iš Europos Sąjungos šalių, gaunantys bedarbio pašalpą, negali gauti būsto pašalpos (angl. „Housing Benefit“).

Tačiau šios naujos taisyklės galioja ką tik į šalį atvykusiems ES piliečiams, kurie nėra dirbę Britanijoje. Būsto ir bedarbio pašalpas galės gauti bedarbiai ES piliečiai, kurie JK yra dirbę, neteko darbo neseniai ir ne savo noru, pavyzdžiui, buvo atleisti. Darbą turintys ir savarankiškai dirbantys (angl. „self – employed“) ES piliečiai toliau galės gauti būsto pašalpą.

Pasikeitimų tiek būsto pašalpos, tiek kitų soc. išmokų srityje sulaukia tie, kurių gyvenamajame regione įvedamas universalusis kreditas (angl. Universal Credit). Ši, viena soc. išmoka, palaipsniui iki 2017 metų visoje JK pakeis šešias šiuo metu egzistuojančias valstybines išmokas.

Įvedus universalųjį kreditą, pasikeis tvarka dėl nuomos pašalpos mokėjimo. Pašalpa bus įskaičiuota į vieną mėnesinę išmoką, o ne mokama tiesiai nuomotojui (angl. „ladlord“). Tuomet ją gavęs asmuo, kuriam priklauso nuomos pašalpa, turės pats pervesti nuomotojui.

Daugiau apie šią naujovę Anglija.lt rašė straipsnyje „Piktybiškiems pašalpų kaulytojams ateina galas?“.

Kaip gauti būsto pašalpą?

Būsto pašalpos suma priklauso nuo asmeninių ir finansinių aplinkybių. Turėsi pateikti duomenis apie savo arba partnerio gaunamas pajamas ir santaupas, gaunamas pašalpas ar mokesčių kreditus, savo gyvenimo sąlygas, savo amžių, savo šeimos narius, kaip pašalpa padėtų kartu gyvenantiems žmonėms. Savivaldybė, skaičiuodama pašalpą, atsižvelgia į vietinį būsto pašalpų tarifo dydį ir į tai, ar nuomos suma yra tinkama pagal tavo būstą ir to rajono kainų lygį, ir ar būsto dydis yra tinkamas jūsų šeimai. Jei esi vienišas ir jaunesnis nei 25 metų, gali pretenduoti į pašalpą vadinamajam \"studio\" butui, o jei gyveni su partneriu, būsto pašalpą gali gauti tik vienas iš jūsų.

Tau atrodo, kad galėtum gauti būsto pašalpą? Tuomet kreipkis į savo savivaldybę (angl. Council) ir paprašyk formos paraiškai užpildyti. Ta pati forma tinka ir būsto ir savivaldybės mokesčio pašalpoms gauti. Pašalpos paraišką gali pateikti prieš įsikraustant į būstą, tačiau pašalpa nebus mokama, kol nepradėsi gyventi tame būste, už kurio nuomą gausi kompensaciją.

Jei gauni kitų pašalpų, pavyzdžiui, pajamų pašalpą (angl. Income Support) arba bedarbio pašalpą (angl. Jobseeker’s Allowance), pašalpa už būstą turėtų padengti visą nuomos kainą, o jei negauni paramos iš valstybės, būsto pašalpa gali būti dalinė.

Šioms pašalpoms gauti reikės šių dokumentų: paso, nacionalinio draudimo numerio, nuomos sutarties tavo vardu, savivaldybės mokesčio sąskaitos, 3 paskutinių mėnesių sąskaitos išrašų iš banko, informacijos apie gaunamas pašalpas ir pajamas (jei esi įdarbintas – algalapių, jei laisvai samdomas – buhalterinės ataskaitos), jei turi vaikų – jų gimimo liudijimų.

Pašalpų tarifai

Anglijos Vyriausybė turi planą nurėžti pašalpas už būstą, ir taip sutaupyti 1.8 bilijono svarų iki 2014-2015 metų. Šios ribos labiausiai paveiks tuos, kurie gyvena centrinėse Londono savivaldybėse. Jei savaitės nuomos kaina yra didesnė nei vietinio pašalpos tarifo riba, būsto pašalpa bus sumažinta. Didžiausia išmoka šiuo metu yra už 4 miegamųjų būstą. Pašalpos nebėra skiriamos už 5 miegamųjų namą. Tačiau įmanoma ieškoti ir 5 kambarių būstų, jei jų nuomos kaina neviršyja keturių kambarių ribos.

Pagal savo situaciją paskaičiuoti, ar tau priklauso būsto pašalpa, gali šiame puslapyje: https://www.gov.uk/benefits-adviser.

Būsto pašalpų skaičiavimo taisyklės - labai sudėtingos. Tam, kad procesas būtų paprastesnis, sukurtas vietinis pašalpos tarifas (angl. local housing allowance), kuris pristato standartinę vietinę nuomą, kuri apskaičiuojama pagal kambarių skaičių, kurio jums reikia (atsižvelgiant į žmonių skaičių) ir vidutines nuomos kainas tame rajone. Vietinis būsto pašalpų tarifas yra būsto pašalpų programa, taikoma asmenims nuomojantiems būstą iš privačių asmenų.

Nuo balandžio mėnesio vietiniai pašalpų tarifai per savaitę negali viršyti:
- £ 250 už vieno miegamojo būstą
- £ 290 už dviejų miegamųjų būstą
- £ 340 už trijų miegamųjų būstą
- £ 400 už keturių miegamųjų būstą.

Šie tarifai – maksimalūs, todėl tai nereiškia, kad už vieno miegamojo butą gausi 250 £. Kiekviename rajone yra skirtingi tarifai, juos sužinoti gali čia: http://www.voa.gov.uk/corporate/RentOfficers/LHADirect.html.

Jei nuoma, kurią moki dabar per didelė sumažėjus pašalpai, turėtum pasikalbėti su nuomotoju – galbūt jis sutiks nuleisti kainą. Jei ne – galbūt vertėtų pradėti ieškoti pigesnio būsto.

Kur kreiptis pagalbos nebeišgalint sumokėti už būstą?

- Organizacija “Prieglobstis” – http://www.shelter.org.uk arba nemokamu telefonu 0808 800 4444
- Piliečių patarimų biuras (angl. Citizens advice bureau) – http://www.citizensadvice.org.uk
- https://www.gov.uk/private-renting/rent-arrears - JK vyriausybės informacija apie skolas už nuomą.

Kriterijai, pagal kuriuos yra skiriama būsto pašalpa:

- Mažas pajamas gaunantiems
- Mokantiems nuomos mokestį
- Nuolat gyvenantiems Jungtinėje Karalystėje

Negali gauti būsto pašalpos, jei:

- santaupos ar nuosavybė viršija 16 000 £;
- gyveni artimo giminaičio namuose;
- esi dieninio skyriaus studentas (išskyrus neįgalius/ turinčius vaikų);
- esi prašęs prieglobsčio (angl. asyllum) Jungtinėje Karalystėje


Jolanta Terminaitė

   

Susiję raktiniai žodžiai: Anglijos lietuviai, Būsto pašalpa, Pašalpos Anglijoje, Pašalpos UK, Problemos su nuoma

Susijusios įmonės

Tai viena seniausiai veikiančių ir didžiausią skaičių tautiečių aptarnavusių lietuviškos kilmės kompanijų, teikianti profesionalias paslaugas tiek individualiems asmenims, tiek...

Naudinga informacija