Būsto nuomos pašalpa – išeitis mažai uždirbantiems? (atnaujinta 2015-01-29) (2006-03-09)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Pašalpos. Pensijos Dėl vienų ar kitų priežasčių dalis lietuvių Didžiojoje Britanijoje gauna nedidelį atlyginimą. Sumokėjus būsto nuomą, jau ir taip maža alga apskritai ištirpsta. Ar įmanoma sumažinti savo išlaidas už būsto nuomą, jei finansinė padėtis nėra ypač gera? Šiame straipsnyje aptarsime Jungtinėje Karalystėje suteikiamos būsto nuomos pašalpos (Housing Benefit) gavimo sąlygas.

Kas gali gauti būsto nuomos pašalpą?

Jungtinės Karalystės Darbo ir pensijų departamento teigimu, pašalpą būstui gali gauti visi mažai uždirbantys ir mokantys būsto nuomą asmenys. Pašalpą išmoka rajonų savivaldybės (angl. Council). Iš pirmo žvilgsnio viskas atrodo labai paprasta – reikia ateiti į savo savivaldybės socialinės rūpybos skyrių (angl. Social Security Office) ir pranešti apie savo pajamas ir gyvenamąją vietą. Tačiau, norint gauti būsto nuomos pašalpą, iš tikrųjų reikia pristatyti daug dokumentų, kurie parodys asmens statusą Jungtinėje Karalystėje, jo materialinę padėtį ir pan.

Viena iš pagrindinių sąlygų aptariamai pašalpai gauti – asmuo turi turėti teisę gyventi Didžiojoje Britanijoje (angl. Right to reside) ir nuolatos joje gyventi (angl. Habitual residence). Socialinio skyriaus darbuotojas, į kurį žmogus kreipiasi dėl būsto nuomos pašalpos, turi nustatyti, ar prašančiojo statusas atitinka keliamus reikalavimus. Lietuvos piliečiams dėl to problemų neturėtų kilti – Europos Sąjungos narių piliečiai turi teisę gyventi Didžiojoje Britanijoje. Nuolatinį gyvenimą šioje šalyje patvirtins įrodymas, kad asmuo yra neseniai įsidarbinęs (angl. employed) arba pradėjęs savo individualią veiklą (angl. self-employed). Socialinio skyriaus darbuotojas, kuriam reikia įrodyti, kad pastoviai gyvenate Didžiojoje Britanijoje (DB), gali klausinėti apie:

- jūsų darbą DB;
- kiek laiko jūs pragyvenote DB;
- kodėl atvykote į DB;
- kaip žadate save išlaikyti DB ateityje;
- kiek ilgai planuojate pasilikti DB.

Socialinio skyriaus darbuotojo sprendimui dėl būsto nuomos pašalpos suteikimo gali daryti įtakos didesnės nei 3000 svarų santaupos prašančiojo sąskaitoje, prašančiojo amžius (tiksliau, jei jam yra mažiau nei 25 metai). Pašalpos negali gauti dieninio skyriaus studentai (išskyrus neįgalius ir turinčius vaikų) bei asmenys, gyvenantys pas artimus giminaičius. Būsto nuomos pašalpą gali gauti tik vienas iš sutuoktinių arba partnerių (nesusituokusių, bet gyvenančių kaip sutuoktiniai).

Nuo 2014-ųjų balandžio mėnesio įvesti apribojimai sumažino galimybes ES piliečiams gauti būsto pašalpą. Bedarbiai iš Europos Sąjungos šalių, gaunantys bedarbio pašalpą, negali gauti būsto pašalpos (angl. „Housing Benefit“).

Ar verta dėl socialinių garantijų sunerimti lietuviams, gyvenantiems ir dirbantiems JK? Šios naujos taisyklės galioja ką tik į šalį atvykusiems ES piliečiams, kurie nėra dirbę Britanijoje. Būsto ir bedarbio pašalpas gali gauti bedarbiai ES piliečiai, kurie JK yra dirbę, neteko darbo neseniai ir ne savo noru, pavyzdžiui, buvo atleisti. Darbą turintys ir savarankiškai dirbantys (angl. „self – employed“) ES piliečiai toliau gali gauti būsto pašalpą.

Kaip prašyti pašalpos?

Dėl būsto nuomos pašalpos į socialinės rūpybos skyrių galima kreiptis dar prieš įsikraustant į naują būstą (prašymai priimami net prieš 13 savaičių iki pašalpos mokėjimo pradžios). Tačiau pašalpa nebus mokama, kol asmuo nepradės gyventi būste, už kurio nuomą gaus kompensaciją.

Jei jūs negaunate kitokių pašalpų, artimiausiame socialinės rūpybos skyriuje arba pačioje savivaldybėje paprašykite specialių prašymo formų. Prašant pašalpos, reikės įrodyti savo tapatybę. Taip pat būsto pašalpos formą galima parsisiųsti iš šios interneto svetainės: https://www.gov.uk/government/publications/housing-benefit-claim-form.

Kokio dydžio būsto nuomos pašalpos tikėtis ir nuo ko priklauso jos dydis?

Savivaldybė nustatys būsto pašalpos dydį atsižvelgdama į
- jūsų ir jūsų partnerio pajamas, įskaitant algas, pašalpas, pensijas ir pan.,
- jūsų ir jūsų partnerio santaupas,
- jūsų amžių, šeimos dydį, šeimos narių amžių, ar kas nors iš šeimos yra neįgalus, ar kas nors, gyvenantis su jumis, gali pagelbėti, mokant už būsto nuomą.

Be abejo, savivaldybės darbuotojai bandys nustatyti, ar jūs nepermokate už būstą, t. y. ar už nuomą mokami pinigai atitinka būsto dydį ir vietovės, kurioje jis yra, kainas. Didžiausia pašalpos suma, kurios galite tikėtis, bus apskaičiuota pagal realų jūsų būsto nuomos dydį, o ne pagal tai, kiek jūs mokate už būstą. Kitaip tariant, savivaldybė nėra nusiteikusi mokėti didesnės pašalpos, jei jūs permokate už gyvenamąją vietą.

Ką daryti, jei prašymas atmetamas?

Jei savivaldybės atstovai mano, kad neturėtumėte gauti pašalpos būsto nuomai, nenuleiskite rankų. Galite paprašyti persvarstyti jūsų prašymą ir raštu paaiškinti, kodėl jis buvo atmestas. Nepalankų savivaldybės sprendimą galite apeliuoti nepriklausomam teismui, kurį administruoja Apeliacinė tarnyba (angl. Apeal Service).

Daugiau informacijos apie būsto nuomos pašalpą galite rasti straipsnyje SOS - trūksta pinigų nuomai. Būsto pašalpos formą galite parsisiųsti iš čia:
https://www.gov.uk/government/publications/housing-benefit-claim-form.

   

Susiję raktiniai žodžiai: Būsto pašalpa, Pašalpos Anglijoje, Pašalpos UK

Susijusios įmonės

Tai viena seniausiai veikiančių ir didžiausią skaičių tautiečių aptarnavusių lietuviškos kilmės kompanijų, teikianti profesionalias paslaugas tiek individualiems asmenims, tiek...

Mūsų kompanija gina žmogaus teises ir laisves. Didelė advokatų komanda dirba jums, tiek Lietuvoje, tiek Anglijoje. Didžiuojamės ir džiaugiamės pasiekę pačių geriausių rezultatų...

Tvarkome ir sprendžiame visus klausimus, susijusius su socialinėmis pašalpomis JK, padedame gauti visus dokumentus, reikalingus gyvenimui ir darbui Jungtinėje Karalystėje, teikiame...

Kodel rinktis mus? – Paslaugos už kompetetingą kainą – Visuomet atstovaujame kliento intersams ir teikiame jiems pirmenybę prieš vyriausybės – Ieškome būdų...

Teikiame visas buhalterines paslaugas ir daug daugiau! Padedame spręsti kompanijų ir individualių asmenų buhalterinius, imigracinius bei kitus iškilusius klausimus.

...

Teikiame profesionalias paslaugas įmonėms ir fiziniams asmenims. Rezidento leidimas, pašalpos, mokesčių grąžinimas, NIN, CIS, UTR - čia tik kelios mūsų siūlomų paslaugų sritys!...

Esame specializuota buhalterinės apskaitos įmonė, įsikūrusi Dagenham Heathway rajone, Rytų Londone. Mūsų įmonė teikia paslaugas smulkaus ir vidutinio dydžio verslo įmonėms, bei...

Įkūrėte kompaniją, o galbūt jau ne vienerius metus plėtojate savą verslą JK, arba esate samdomas darbuotojas ir norite susigrąžinti mokesčius? Jei ieškote kokybiškų ir...

Naudinga informacija