Mokesčių kreditai – kaip gauti ir atnaujinti šias išmokas (atnaujinta 2015-02-20) - Anglija.lt
 

Mokesčių kreditai – kaip gauti ir atnaujinti šias išmokas (atnaujinta 2015-02-20) (2011-08-18)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Mokesčių kreditais vadinamos pašalpos yra skiriamos asmenims arba šeimoms, uždirbantiems nepakankamai arba turintiems vaikų. Gaunant mokesčių kreditus, svarbu nepamiršti laiku atnaujinti paraiškos. Dar nežinantys, kas tie mokesčių kreditai ir kaip juos įmanoma gauti – visą informaciją ras čia.

Mokesčių kreditų sistema grindžiama “lanksčiomis” išmokomis, t.y., šios pašalpos suteikiamos tada, kai šeimai arba asmeniui to reikia, atsižvelgiant į konkrečias finansines aplinkybes. Ši sistema vadinama lanksčia todėl, kad stengiamasi reaguoti greitai – vos tik finansinė padėtis pasikeičia (į gerąją ar blogąją pusę), iškart reikia pranešti apie tai šias pašalpas administruojančiai tarnybai.

Devynioms iš dešimties šeimų

Šios pašalpos yra dviejų tipų: Dirbančiųjų asmenų mokesčių kreditai (angl. Working Tax Credit - WTC) ir Vaiko mokesčių kreditai (angl. Child Tax Credit - CTC). Šias pašalpas galima gauti ir abi, ir vieną iš jų. Tai priklauso nuo konkrečios situacijos. Be abejonės, į Vaikų mokesčių kreditą gali pretenduoti tik jei turi vaikų, tačiau tai nepriklauso nuo to, dirbi ar ne. JK Mokesčių inspekcija teigia, jog galimybę gauti mokesčių kreditus turi 9 iš 10 šeimų, auginančių vaikus. WTC gali gauti tik tada, jei esi įdarbintas arba savarankiškai dirbantis, bet gauni mažas pajamas.

Jei esi susituokęs, arba gyveni su partneriu, būtina teikti jungtinę paraišką. Tai reiškia, jog bus skaičiuojamos ir tavo, ir partnerio pajamos. Kuriam iš jūsų pašalpa bus mokama – turite nuspręsti patys. Jei šeima gauna ir Vaiko mokesčių kreditą, ši išmoka pervedama tam, kuris yra pagrindinis vaiko globėjas.

Sudėtinga skaičiavimo sistema

Nežinai, kaip apskaičiuojami Mokesčių kreditai ir kas gali juos gauti? Sudedamos tavo pajamos, ir atsižvelgiant į situaciją, skaičiuojama kiek mokesčių kredito tau turėtų būti skiriama.

Bazinė Vaiko mokesčių kredito suma yra iki 545 £ per metus. Tai vadinama „šeimos elementu“. Priklausomai nuo šeimos finansinių aplinkybių, galima gauti priedų už kitus elementus. Didžiausia suma, kurią galima gauti už vieną vaiką per metus yra iki 2 750 £. Jei vaikas yra neįgalus, galima būti skiriama papildoma suma iki3 100 £. Jei vaiko neįgalumas itin sunkus, dar papildomai skiriama iki 1 255 £.

Bazinė Dirbančių asmenų mokesčių kredito išmoka yra 1 940 £ per metus – ši suma gali būti didesnė arba mažesnė, priklausomai nuo asmens finansinės ir šeiminės padėties.

Jei Dirbančių asmenų mokesčio kredito prašo pora, suma, kurią jie gali gauti yra iki 1 990 £ per metus virš bazinės išmokos. Vienišas tėvas (motina) gali papildomai gauti iki 1 990 £ per metus.

Jei asmuo dirba 30 val. per savaitę ir daugiau – išmoka bus bazinė plius 800 £ per metus.

Jei asmuo yra neįgalus, kredito išmoka per metus gali siekti iki 2 935 £ (mokama papildomai prie bazinės išmokos).

Kiek valandų reikia dirbti?

- 25-59 metų asmenys, prašantys Dirbančiųjų mokesčių kredito, turi dirbti bent 30 valandų per savaitę.
- Vyresni kaip 60 metų ir neįgalieji – bent 16 val. per savaitę.
- Vieniši tėvai su vienu ir daugiau vaikų – bent 16 val. per savaitę
- Poros su vienu ir daugiau vaikų – bent 24 val. per abu (vienas tėvas turi dirbti bent 16 val.).

Tam, kad asmuo galėtų gauti Dirbančiųjų mokesčių kreditą, jis turi būti dirbęs bent 4 savaites apmokamoje darbo vietoje.

Skaičiuojant atsižvelgiama į daug veiksnių, tokių kaip šeima, vieniša tėvystė, kiek vaikų turi, ar moki už jų priežiūrą, tai pat pajamos, amžius, neįgalumas, kitos pašalpos. Tai sudėtingas procesas, todėl geriausia naudotis internetinėmis skaičiuoklėmis, kuriose suvedęs savo duomenis, sužinosi, ar verta teikti paraišką dėl mokesčių kreditų. Skaičiuoklę rasi čia: https://www.gov.uk/tax-credits-calculator.

Svarbu yra tai, kad Europos Sąjungos piliečiai, kurie atvyko į JK vėliau nei 2014 m. liepos 1 d., ir nepradėjo dirbti, turi laukti 3 mėnesius, kol galės prašyti Vaiko mokesčių kredito.

Kur gauti formą?

Jei tau atrodo, kad gali gauti mokesčių kreditus, vienintelis būdas – užpildyti paraiškos formą. Užsisakyti paraiškos formą Vaiko ir Dirbančių asmenų mokesčių kreditams galima užpildžius šį klausimyną internetu: https://www.gov.uk/qualify-tax-credits-quick-questionnaire, arba paskambinus telefonu 0345 300 3900. Forma bus atsiųsta paštu per 2 savaites.

Paskambinęs turėsi suteikti nemažai informacijos apie save ir savo pajamas, todėl po ranka būtinai turėk nacionalinio draudimo numerį (angl. National Insurance Number), savo pajamas už praeitus metus (jei esi samdomas darbuotojas – šį skaičių rasi ant P60 formos, jei savarankiškai dirbantis – pagal savo sąskaitas). Tai pat tavęs gali klausti apie kitas gaunamas valstybines pašalpas.

Kai gausi formą, ją gali užpildyti pats ir išsiųsti atgal paštu. Jei gauni kitas pašalpas, užpildytą formą dėl mokesčių kreditų gali nunešti į Darbo biržą (angl. Jobcentre Plus)

Tau reikės šių dokumentų, kad gautum mokesčių kreditus: paso kopijos, nacionalinio draudimo numerio, banko sąskaitos duomenų, P60 formos arba paskutinių algalapių, jei esi samdomas darbuotojas (angl. employed) ir Mokesčių deklaracijos (angl. Tax Return), jei esi savarankiškai dirbantis. Kreipiantis dėl Vaiko mokesčių kredito reikia turėti vaiko gimimo liudijimą.

Svarbu atnaujinti laiku

Mokesčių kreditai skiriami vieniems metams. Apie pasikeitusias gyvenimo sąlygas reikia informuoti Mokesčių kreditų biurą (angl. Tax Credit Office) nedelsiant. Antraip metų pabaigoje, kai Mokesčių inspekcija “suves visus galus”, t.y., kiek uždirbai, ir kiek pašalpų buvo išmokėta, jie gali pareikalauti grąžinti pašalpų permoką. Jei finansinė padėtis nepagerėja, po metų šios išmokos pratęsiamos.

Kasmet turi gauti mokesčių kreditų atnaujinimo formas (angl. tax credits renewal pack). Šį dokumentą turėtum gauti nuo balandžio mėnesio iki birželio 30 dienos. Gavęs Metinę deklaracijos formą (angl. Annual Declaration) - TC603D arba TC603D2, užpildyk ir grąžink formą su atnaujinta informacija Mokesčių kreditų biurui iki liepos 31 dienos. Nuo 2015 metų mokesčių kreditus bus galima atnaujinti internetu: https://www.gov.uk/renewtaxcredits.

Kai kuriais atvejais mokesčių kreditai yra atnaujinami automatiškai. Tokiu atveju gauti tik Metinės apžvalginį pranešimą (angl. Annual Review notice) - TC603R. Tačiau ir šiuo atveju, jei pasikeitė tavo finansinė padėtis, turi pranešti Mokesčių kreditų biurui.

Daugiau informacijos, kai gauti mokesčių kreditus, rasi čia: http://www.anglija.lt/aktualijos/pasalpos_pensijos/dirbanciu_asmenu_ir_vaiko_mokesciu_kreditai.html

Mokesčių kreditų biuro kontaktai
- Adresas: Tax Credit Office, Preston, PR1 0SB
- Telefono numeris: 0845 300 3900

Jolanta Terminaitė

   

Susiję raktiniai žodžiai: Mokesčių kreditai

Susijusios įmonės

Profesionalios buhalterijos paslaugos įmonėms ir fiziniams asmenims Rytų Londone. Rezidento leidimas, pašalpos, mokesčių grąžinimas, pajamų deklaravimas, dokumentų tvarkymas ir...

Buhalterinės apsakaitos paslaugos juridiniams ir fiziniams asmenims, pagalba mokesčių, pašalpų bei dokumentų tvarkymo klausimais visoje JK.

...