Piktybiškiems pašalpų kaulytojams ateina galas? - Anglija.lt
 

Piktybiškiems pašalpų kaulytojams ateina galas? (2014-01-29)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Tas galas – universalusis kreditas, kurio įdiegimas Jungtinės Karalystės savivaldybėse jau prasidėjo. Anglija.lt konsultavosi su pašalpų specialiste ir domėjosi, kokios įtakos šie pokyčiai turės Anglijos lietuviams.

Viena vietoj šešių

Britanijos pašalpų sistemos reforma jau prasidėjo – balandžio 29 dieną keliose Mančesterio ir Češiro dalyse buvo įvestas universalusis kreditas (angl. „Universal Credit“). Tai nauja pašalpa, pakeisianti šešias šiuo metu egzistuojančias valstybines išmokas: bedarbio pašalpą (angl. „Income-based Jobseeker’s Allowance“), darbo ir paramos pašalpą (angl. „Income-related Employment and Support Allowance“), pajamų pašalpą (angl. Income Support), dirbančių asmenų mokesčių kreditą (angl. „Working Tax Credit“), vaiko mokesčių kreditą (angl. Child Tax Credit) ir nuomos pašalpą (angl. „Housing Benefit“).

Netrukus šią pašalpą ims taikyti ir kiti JK regionai – vos už keturių mėnesių, nuo 2013-ųjų spalio, universalusis kreditas bus įtvirtinamas visoje šalyje. Planuojama pašalpų sistemos keitimo darbus baigti iki 2017-ųjų.

Išmoka – kas mėnesį

Kas dar pasikeis? Ši pašalpa bus mokama kitaip, negu dabartinės pašalpos. Tai bus viena mėnesinė išmoka, pervedama tiesiai į gavėjo banko sąskaitą. Pasikeis ir tvarka dėl nuomos pašalpos (angl. „Housing benefit“) mokėjimo. Šiuo metu ši pašalpa mokama tiesiai nuomotojui (angl. „ladlord“). Įvedus universalųjį kreditą, nuomos pašalpa bus įskaičiuota į vieną mėnesinę išmoką. Ją gavęs asmuo, kuriam priklauso nuomos pašalpa, turės pats pervesti nuomotojui.

Ekonomistai, vertindami šiuos pasikeitimus pašalpų sistemoje, teigia, kad geroji šios pašalpos pusė yra ta, kad žmogus galės gauti pašalpą netgi pradėjęs dirbti ilgesnes valandas. Dabartinė Pajamų parama (angl. „Income Support“) yra nutraukiama, kai tik asmuo pradeda dirbti daugiau nei nustatytą valandų skaičių. Tačiau kartais tai reiškia, jog žmogus, dirbdamas daugiau, pajamų gauna mažiau, nei dirbdamas mažiau ir gaudamas pašalpą. Teigiama, kad universaliojo kredito įvedimas skatins Britanijos gyventojus dirbti daugiau, nes vien dėl to, kad jie dirba daugiau viena ar kita valanda, pašalpa nebus atimama, tik atitinkamai sumažinama.

Paraišką dėl šios pašalpos reikės pateikti internetu ir tuomet ateiti į paskirtą pokalbį. Neturintiems prieigos prie interneto, reikėtų kreiptis į vietos savivaldybę arba Darbo centrą, kur bus galima pasinaudoti internetu. Kaip ir šiuo metu gaunant pašalpas, taip ir įvedus universalųjį kreditą, pašalpos gavėjas privalės nedelsdamas pranešti apie pasikeitusią asmeninę ar finansinę padėtį.

Piktybiškiems ir nesąžiningiems – sudėtingiau

Londone įsikūrusios konsultacinės įmonės „Word Consulting Ltd“ direktorė Eglė Kaušakytė portalui Anglija.lt aiškino, jog įvedus universalųjį kreditą, pašalpų sistema turėtų tapti paprastesnė ir aiškesnė. „Supaprastės pati kreipimosi sistema: anksčiau norint kreiptis dėl, pavyzdžiui, bedarbio pašalpos ir dirbančių asmenų bei vaiko kreditų, reikėjo pildyti dvi skirtingas formas. O jei dar ir nuomos pašalpa priklauso? Žodžiu, išvada tokia – paprasčiau kreiptis“, – vertino E. Kaušakytė.

Pasak E. Kaušakytės, dėl naujųjų pokyčių, finansinė parama bus skiriama tiems, kam iš tiesų jos reikia. „Bendrai tariant, šeimos, kurioms reikalinga finansinė pagalba, neturėtų labai nukentėti. Visi labai purtosi naujosios sistemos, dažniausiai tie, kurie tiesiog tingi dirbti, pripratę iš pašalpų gyventi, išsigąsta, jog valstybė įves daugiau kontrolės – nebeužteks tik popierius užpildyti, reikės ir į susitikimus vaikščioti, parodyti, jog ieškaisi darbo ir panašiai. Labiausiai tokie pokyčiai palies tuos, kurie piktybiškai naudojasi padėtimi ir pana. Besikreipiant dėl universaliojo kredito, paraišką reikės pildyti internetu, tada atvykti į tam tikru laiku paskirtą susitikimą, panašiai, kaip dabar kreipiantis dėl bedarbio pašalpos“, – konsultavo E. Kaušakytė.

„Beje, reikėtų priminti, jog šis kreditas vienodai priklausys ir tiems, kurie prarado darbą, ir tiems, kurie turi mažas pajamas. Dėl kredito užteks kreiptis internetu ir užpildyti tam tikras formas. Manau, jog tai atsakinga sistema, kuri skatins žmones dirbti bent jau trumpą periodą. Keičiant darbus ir kurį laiką negalint save išlaikyti, asmuo nebus paliekamas be nuolatinės paramos. Dar vienas teigiamas dalykas, kad nebus nustatyto limito, kiek besikreipiantis privalo dirbti valandų: tiesiog atitinkamai nuo aplinkybių didės ar mažės pašalpos suma“, – naująją sistemą apibūdino E. Kaušakytė.

Lietuviams – tokios pat sąlygos

Anglija.lt pasidomėjo, ar šie pokyčiai turės įtakos lietuviams, gyvenantiems JK. „Konkretaus atsakymo, kokios įtakos ši sistema turės lietuviams, – nėra. Mūsų tautiečiai, palyginti su kitomis tautybėmis, stengiasi pernelyg pašalpomis nesinaudoti. Taigi ryškaus pasikeitimo, šiuo atveju, nemanau, kad bus. Galbūt, kaip minėjau anksčiau, tai pakenks tiems, kurie nesąžiningai tvarkosi pašalpas. Dabar atsiranda tokių nesąžiningų sutuoktinių, kurie partnerei nežinant sugeba susitvarkyti vaiko pašalpą, dirbančių asmenų ir vaiko kreditus, gauna pinigus į sąskaitą, ir tik skyrybų atveju paaiškėja, kokias aferas rezgė. Lietuvius tai palies vienodai, kaip ir visus kitus pašalpų gavėjus, apribojimų dėl tautybės nebus keliama “, – paaiškino „Word Consulting Ltd“ atstovė.

Pasak E. Kaušakytės, vieni lietuviai apie pašalpas, į kurias gali pretenduoti, žino nemažai, tačiau dauguma prašo tam tikrų pašalpų, o apie kitas informacijos neturi. „Turime labai įvairių klientų – vieni jau žino, kokia pašalpa jiems priklauso, prašo tik padėti užpildyti formas, išversti sudėtingesnius sakinius. Nemažai lietuvių skambina tik pasikeitus finansinei situacijai, atsižvelgiant į aplinkybes, informuojame kokios pašalpos jiems priklauso. Dauguma tvarkosi taip „mėgstamus“ dirbančių asmenų ir vaiko kreditus, tačiau labai mažai žino, jog gali gauti ir nuomos pašalpą, kad bent šiek tiek padengtų nuomos išlaidas. Palyginus dabartinę sistemą su būsimuoju universaliuoju kreditu, tai pastarasis tikrai bus paprastesnis. Iškilus klausimams, lietuviai gali drąsiai mums skambinti ir klausti dėl šiuo metu vykstančių pasikeitimų“, – ragino Anglija.lt pašnekovė.

Jolanta Terminaitė


   

Susijusios įmonės

Profesionalios buhalterijos paslaugos įmonėms ir fiziniams asmenims Rytų Londone. Rezidento leidimas, pašalpos, mokesčių grąžinimas, pajamų deklaravimas, dokumentų tvarkymas ir...

Buhalterinės apsakaitos paslaugos juridiniams ir fiziniams asmenims, pagalba mokesčių, pašalpų bei dokumentų tvarkymo klausimais visoje JK.

...