Valstybės pagalba šeimoms su vaikais (II) (atnaujinta 2015-05-11) (2008-03-04)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Pagalba šeimoms, auginančioms neįgalius vaikus

Jei esate už neįgalų vaiką atsakingas suaugęs asmuo, tikriausiai galite gauti neįgalumo pragyvenimo pašalpą (ang. disability living allowance). Tai priklauso nuo kiekvienos situacijos, bet paprastai finansinių sunkumų turinčioms šeimoms su neįgaliais vaikais dažnai skiriamos ir socialinio būsto bei savivaldybės mokesčio pašalpos. Taip pat vaikų mokesčio kreditas mokama didesne suma dėl vaiko neįgalumo.

Neįgalumo pragyvenimo pašalpa (ang. disability living allowance)

Ši finansinė pagalba paprastai skiriama dėl tokio vaiko, kuriam reikalinga speciali priežiūra ar kuris turi judėjimo problemų. Turima omenyje tokia speciali priežiūra kaip pagalba nusiprausti, apsirengti ir panašiai. O judėjimo problemos – nesugebėjimas vaikščioti būnant tokio amžiaus, kai paprastai vaikai tai daro savarankiškai. Kadangi vaikai iki 16 metų amžiaus patys negali prašyti neįgalumo pašalpos, už juos tai gali padaryti tėvai ar paskirti globėjai.

Kita pagalba

Jeigu esate šeima su neįgaliu vaiku, verta pasitikslinti, ar gaunate visas priklausančias valstybės pašalpas. Pavyzdžiui, vietinė savivaldybė kartais gali padėti su tokio vaiko priežiūra. Taip pat yra transporto ir automobilių stovėjimo nuolaidos. Be to, neįgaliam vaikui turi būti skirta pagalba dėl mokymosi. Daugiau apie tai galima sužinoti gyventojų konsultacijos centruose (ang. citizens advice bureau - CAB) arba jų internetinėje sveitainėje: www.adviceguide.org.uk.

Vaiko ir dirbančių asmenų mokesčių kreditai
Tai nėra mokesčių nuolaida, bet išmoka daugeliui šeimų ar vienišų tėvų, auginančių bent vieną vaiką, nepriklausomai ar jie dirba, ar ne. Tačiau HMRC (HM Revenue and Customs) mokamos pašalpos dydis priklauso nuo suaugusių šeimos narių pajamų dydžio ir kitų elementų (pavyzdžiui, vaiko neįgalumo).

Kas gali gauti šią pašalpą?

Kiekvienas vyresnis nei 16 metų asmuo, atsakingas už bent vieną vaiką iki 16 metų amžiaus arba jaunuolį iki 19 metų, kuris vis dar mokosi vidurinėje mokykloje („A Levels“ ar jį atitinkančiu lygiu) arba lanko tam tikrus kursus. Taip pat galima gauti vaiko mokesčių kreditus už paauglį iki 18 metų, jei jis jau paliko mokyklą, bet per 20 savaičių užsiregistravo karjeros tarnyboje (ang. career service).

Koks šios pašalpos dydis?

Paprastai pašalpos suma apskaičiuojama pagal kiekvieno žmogaus individualias aplinkybes. Skaičiavimams naudojama bruto (ang. gross), t.y. prieš visus mokesčius uždarbio suma. Prie pajamų priskiriamas ne tik atlyginimas, bet ir nuosavo verslo ir kitoks pelnas (išskyrus gaunamas kitas pašalpas – jos nepriskaičiuojamos). Jei gyvenate kaip pora – abiejų pajamos bus sudedamos kartu.

Maksimali pašalpos suma yra sudaryta iš keleto elementų. Pirmasis – „šeimos elementas“ mokamas visoms šeimoms, turinčioms vaikų. Kitas – „kūdikio elementas“ mokamas papildomai šeimoms, auginančioms vaiką iki vienerių metų amžiaus. Kai jam sukaks vieneri, bus mokamas „vaiko elementas“, kurio suma jau nepriklauso nuo vaiko amžiaus. Papildomi priedai mokami šeimoms, turinčioms neįgalų arba sunkiai neįgalų vaiką. Kadangi pašalpų apskaičiavimo procesas yra gan sudėtingas, sunku pateikti tikslias sumas. Tačiau apačioje pavaizduotoje lentelėje galima matyti maksimalias sumas už kiekvieną pašalpos „elementą“:

Kas svarbu prašant vaiko mokesčio kredito

Užsisakyti paraiškos formą Vaiko ir Dirbančių asmenų mokesčių kreditams galima užpildžius šį klausimyną internetu: https://www.gov.uk/qualify-tax-credits-quick-questionnaire, arba paskambinus telefonu 0345 300 3900. Forma bus atsiųsta paštu per 2 savaites. Ta pati forma naudojama prašant ir vaiko, ir dirbančiųjų mokesčio kreditų (ang. child tax credits ir working tax credits).

Prašyme teks nurodyti nemažai informacijos, todėl visada verta nepamesti senų „P60“, „P45“ išduotų formų iš darboviečių, kuriose galima rasti atlyginimų, sumokėtų mokesčių dydžius už tam tikrą laikotarpį. Be to, reikia turėti nuolatinį socialinio draudimo (national insurance) numerį. Vietinis gyventojų konsultacijos skyrius (CAB) pasiruošęs padėti užpildyti tokias formas, jei atsirastų keblumų.

Taip pat gali naudotis internetinėmis skaičiuoklėmis, kuriose suvedęs savo duomenis, sužinosi, ar verta teikti paraišką dėl mokesčių kreditų. Skaičiuoklę rasi čia: https://www.gov.uk/tax-credits-calculator.

Svarbu yra tai, kad Europos Sąjungos piliečiai, kurie atvyko į JK vėliau nei 2014 m. liepos 1 d., ir nepradėjo dirbti, turi laukti 3 mėnesius, kol galės prašyti Vaiko mokesčių kredito.

Jeigu pateiksite neteisingus duomenis ir dėl to Jums bus priskaičiuota per daug pašalpų išmokų, vėliau jas gali tekti grąžinti. Mat „HMRC“ ofisas gali patikrinti Jūsų duomenis bet kuriuo momentu ir iškilus neaiškumų – paprašyti pateikti įrodymus (pvz., banko sąskaitos išklotines) ar pasikviesti į pokalbį. Jeigu bus pastebėta tyčinė apgaulė - tai bus laikoma kriminaliniu nusikaltimu ir atitinkamai baudžiama.

Ši pašalpa skiriama už pilnus mokestinius metus (nuo vienų metų balandžio iki kitų metų balandžio mėn.). Todėl, jei per tą laikotarpį pasikeistų Jūsų aplinkybės, reikėtų iškart apie tai pranešti „HMRC“ aukščiau nurodytu telefonu. Mat jei Jums mokama per mažai – pagal aplinkybes bus pridėta, o jei per daug - teks skirtumą grąžinti.

Kasmet turite gauti mokesčių kreditų atnaujinimo formas (angl. tax credits renewal pack). Šį dokumentą siunčiamas nuo balandžio mėnesio iki birželio 30 dienos. Gavus Metinę deklaracijos formą (angl. Annual Declaration) - TC603D arba TC603D2, ją reikia užpildyti ir grąžinti Mokesčių kreditų biurui iki liepos 31 dienos. Nuo 2015 metų mokesčių kreditus galima atnaujinti internetu: https://www.gov.uk/renewtaxcredits.

Kita parama

Tai, kad gaunate vaiko mokesčių kreditą, dar nereiškia, kad negalite gauti kitų pašalpų. Pavyzdžiui, jei mokate už nuomą, jums gali priklausyti apgyvendinimo pašalpa (ang. housing benefit) ir savivaldybės mokesčio nuolaida (ang. council tax benefit).

Naujai tapusioms mamoms paprastai priklauso nemokami vaistų receptai, ir nemokamas dantų gydymas (kol vaikui sueis vieneri). Nepasiturinčioms šeimoms gali būti skiriami nemokami vitaminai, specialūs pieno ir kitų maisto produktų čekiai, nemokami pietūs vaikams mokykloje ir pinigai uniformos išlaidoms padengti. Tačiau visa tai priklauso nuo Jūsų pajamų ir ar gaunate dirbančiųjų mokesčių kreditą (working tax credit) bei kitokias pašalpas.

Valstybės parama su vaikų priežiūra

Vaikų mokesčio kreditas (VMK) neturi nieko bendro su išlaidomis vaikų priežiūrai. Tačiau dirbančiųjų MK, jei jis Jums priklauso, turi tokį „elementą“. Todėl prašyme būtinai reikia nurodyti, ar naudojatės registruotos vaiko priežiūros įstaigos ar auklės paslaugomis. Registruotų auklių sąrašas yra čia: https://www.gov.uk/find-ofsted-inspection-report.

Jeigu Jums nepriklauso dirbančiųjų mokesčių kreditai, galima pabandyti gauti kitokios pagalbos. Pavyzdžiui, asmenims iki 18 metų gali būti suteikta parama, jeigu jauniems tėvams reikia sugrįžti į mokymosi įstaigą. Jeigu esate vieniša mama ar tėvas, galite pasinaudoti specialia pagalba, skirta tokiai situacijai – ang. vadinama „New Deal for Lone parents“.

Vaikų priežiūros čekiai (ang. Childcare vouchers)

Jeigu dirbate darbdaviui, darbovietė gali pasiūlyti pasinaudoti vaikų priežiūros čekių programa. Pasirašius tam tikrą prašymą, įpareigotumėte darbdavį Jums mokėti dalį atlyginimo specialiais čekiais, kurie yra neapkrauti valstybiniais mokesčiais. Tokiu būdu tėvas ar mama gali sutaupyti apie 1000 svarų per metus. Per savaitę galima gauti iki 55 £ vaikų priežiūros čekių.

Tačiau verta iš pradžių išsiaiškinti, ar Jūsų vaiką prižiūrinti įstaiga ar auklė priims tokius čekius kaip dalį užmokesčio, ar jie yra registruoti. Be to, taip savanoriškai tarsi sumažinus savo atlyginimą, gali būti sunku jį vėl grąžinti (t.y. tą neapmokestinamų čekių sistemą atversti atgal į pirminę apmokestinamą piniginę užmokesčio dalį).

Daugiau apie tai galima sužinoti: https://www.gov.uk/help-with-childcare-costs/childcare-vouchers.

Iškilus neaiškumų dėl vienų ar kitų pašalpų ir norint sužinoti apie konkretų Jūsų atvejį, geriausiai yra kreiptis į vietinį gyventojų konsultacijos biurą (ang. Citizens Advice Bureau), kurio koordinates galima rasti čia: http://www.citizensadvice.org.uk/index/getadvice.htm. Visa konsultacija yra nemokama.

Pagal HMRC ir kitų valstybinių šaltinių informaciją parengė Rima Zavickaitė – McMahon

Pastaba: pašalpų sistema keičiasi kasmet, norėdami sužinoti apie naujausius pasikeitimus, sekite naujienas Anglija.lt bei apsilankykite https://www.gov.uk/browse/benefits.

Informaciją apie valstybės pagalbą vienišiems tėvams ar mamos rasite šiuose Anglija.lt straipsniuose:

- Vienišos mamos ir tėvai Anglijoje: alimentai ir pašalpos
- Vienišos mamos ir tėvai Anglijoje: darbas ir vaikų priežiūra


   

Susiję raktiniai žodžiai: Būsto pašalpa, Pašalpos Anglijoje, Pašalpos UK

Susijusios įmonės

Buhalterinės apskaitos paslaugas JK teikiame net nuo 2000 metų! Užtikriname duomenų apsaugą, konfidencialumą ir profesionalias paslaugas už prieinamą kainą.

...

Turime 20 m. patirties teikiant buhalterines paslaugas UK. Savo klientams visuomet randame pačius geriausius sprendimus! 

...

Profesionalios buhalterijos paslaugos įmonėms ir fiziniams asmenims Rytų Londone. Rezidento leidimas, pašalpos, mokesčių grąžinimas, pajamų deklaravimas, dokumentų tvarkymas ir...

Advokatų pagalba, visos teisinės paslaugos Londone ir visoje Anglijoje. Individualus požiūris į klientą.

...

Specializuota buhalterinės apskaitos įmonė Rytų Londone, teikianti paslaugas smulkaus ir vidutinio dydžio verslo įmonėms bei individualiems asmenims. 

 

...

Buhalterinės apsakaitos paslaugos juridiniams ir fiziniams asmenims, pagalba mokesčių, pašalpų bei dokumentų tvarkymo klausimais visoje JK.

...