Valstybės pagalba šeimoms, turinčioms vaikų (III) (atnaujinta 2015-05-11) - Anglija.lt
 

Valstybės pagalba šeimoms, turinčioms vaikų (III) (atnaujinta 2015-05-11) (2008-03-19)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Jungtinėje Karalystėje Europos Sąjungos (ES) piliečiai gali gauti įvairių pašalpų, skirtų vaikų auginimui. Pirmiausia finansinė pagalba suteikiama nėščioms moterims. Vėliau – motinoms ir tėvams, turintiems naujagimį. Taip pat – šeimoms, įsivaikinusioms vaiką. Trumpai tariant, įvairi parama gali būti skiriama visiems suaugusiesiems, atsakingiems bent už vieną vaiką ar jaunuolį.

Motinystės / nėštumo pašalpos

Kai laukiatės vaiko, galima tikėtis šių pašalpų:

Įstatymo nustatytos motinystės pašalpos (angl. Statutory Maternity Pay – SMP).
Jei neatitikote SMP reikalavimų – motinystės pašalpos ekvivalento (angl. Maternity Allowance).

Mažų pajamų arba neįgalumo pašalpos, jei tai atitinka jūsų situaciją.
Pirmiausia pašalpų dydis priklausys nuo to, ar dirbate. Jei taip, tai kiek uždirbate ir kaip ilgai išdirbote pas tą patį darbdavį. Apskaičiuoti motinystės pašalpą galima čia: https://www.gov.uk/pay-leave-for-parents.

Motinystės pašalpa, kurią moka darbdavys – “Statutory Maternity Pay” (SMP)

1.„Maternity Pay“ išmoką galima gauti tuomet, jei dirbote pas tą patį darbdavį bent 26 savaites iki tos dienos, kai iki gimdymo datos liko 15 savaičių. Tai reiškia, kad pradėjote dirbti bent vieną savaitę iki savo nėštumo pradžios.

2.Kita sąlyga – vidutinis atlyginimas turi siekti vadinamąją žemesniąją uždarbio ribą (angl. lower earnings limit), kuri šiuo metu yra 112 svarai per savaitę. Jeigu atlyginimas mažesnis, tuomet reikia kreiptis į vietinį „Jobcentre Plus“ skyrių dėl „Maternity Allowance“ pašalpos mokėjimo, nes darbdavys gali mokėti tik „Maternity Pay“. Apie šią situaciją turėtų pranešti ir pats darbdavys arba jo įgalioti asmenys (pavyzdžiui, buhalteris ar personalo skyriaus darbuotojas).

3.Šiuo metu visoms būsimoms mamoms motinystės atostogos apmokamos iki 39 savaičių.

4.Pirmas šešias savaites „Maternity Pay“ pašalpa sieks 90 proc. vidutinio jūsų atlyginimo. Likusias 33 savaites – mažesnė suma iš vidutinio savaitinio atlyginimo arba kasmet valstybės nustatomos sumos, kuri šiuo metu yra 139,58 svaro per savaitę.

5.Įstatymai reikalauja, kad moteris raštu praneštų savo darbdaviui apie nėštumą ir planuojamų motinystės atostogų pradžią ir pabaigą. Vėliausiai tai galima padaryti, kai iki nustatytos gimdymo datos liko 15 savaičių. Jeigu moteris raštu nepraneš, ji rizikuoja netekti teisės į motinystės atostogas, pašalpas ir kitas privilegijas (pavyzdžiui, teisę gauti kasmetinę premiją, jeigu tokia mokama kitiems darbuotojams).

Motinystės pašalpa, kurią moka socialinis skyrius – “Maternity Allowance” (MA)

1.Ši pašalpa skirta toms nėščioms moterims, kurios pradėjo dirbti visai neseniai arba išėjo iš darbo, kad galėtų gimdyti ir auginti kūdikį. Tačiau ir šiai pašalpai gauti reikalaujama būti išdirbus tam tikrą laikotarpį – bent 26 savaites per 66 savaičių periodą ir iki numatytos gimdymo datos. Šiuo atveju nesvarbu, ar tos 26 savaitės buvo dirbtos paeiliui ar ne. Ir nesvarbu, ar tai buvo pas vieną darbdavį, ar kelis.

2.Dažniausiai dėl MA kreipiasi tos moterys, kurios negali gauti MP.

3.Šiuo atveju reikia uždirbti vidutiniškai bent 30 svarų per savaitę. Pajamos gali būti iš darbovietės arba iš savo verslo (angl. self-employed).

4.MA pašalpos dydis – mažesnė suma iš dviejų: 139,58 svaro per savaitę arba vidutinis savaitinis atlyginimas.

5.Įmanoma gauti papildomą išmoką už savo vyrą, partnerį ar kitą žmogų, prižiūrintį jūsų vaiką, jei tas žmogus gauna labai mažas pajamas.

6.Norint gauti šią pašalpą, reikia užpildyti specialų blanką MA1, kurį galima gauti iš vietinio „Jobcentre Plus“, internetu: https://www.gov.uk/government/publications/maternity-allowance-claim-form) arba iš socialinių pašalpų skyriaus. Blanke reikalaujama nėštumą patvirtinančio dokumento, paprastai tai – MATB1 sertifikatas, kurį išduoda prižiūrinti akušerė. Jei pašalpos prašoma jau vaikui gimus, tuomet tiks gimimo liudijimas. Jeigu esate kažkur įdarbinta, teks pateikti SMP1 pažymą iš darbdavio, kuri patvirtina, kad jums nepriklauso SMP išmokos. Taip pat reikės jūsų ir vyro/partnerio socialinio draudimo numerio (angl. National Insurance Number).

7. MA pašalpos galima prašyti nuo 26-os nėštumo savaitės. Jei prašysite vėliau, atgaline data šią pašalpą galima gauti iki 3 mėnesių.

8. MA, kaip ir MP, bus mokama iki 39 savaičių. Anksčiausia išmoka galima nuo tada, kai iki numatytos vaiko gimimo datos bus likusios 11 savaičių. Vėliausiai mokėjimas turi prasidėti netrukus po vaiko gimimo.

Galimos problemos

Jeigu jūsų prašymas gauti MA buvo atmestas arba gaunate mažiau išmokų, nei manote, kad priklauso, galima prašyti, kad toks sprendimas būtų peržiūrėtas. Tačiau to reikalauti reikia per mėnesį nuo sprendimo paskelbimo.

Jeigu jūsų netenkina pašalpų biuro aptarnavimas arba įtariate diskriminaciją dėl tautybės ar kitų dalykų, tai galima oficialiai apskųsti. Parašyti skundus ir peržiūros prašymus gali padėti vietinis gyventojų konsultacijos biuras (angl. Citizens Advice Bureau – CAB).

Ką daryti, jei jums nepriklauso nei MP, nei MA pašalpa

Jeigu susiklosto tokia situacija (ko gero, dėl to, kad pastaruoju metu nedirbote), irgi yra išeitis. Tokiu atveju galima gauti kitokią paramą:

- Jei esate nėščia ar ką tik pagimdėte kūdikį, gali būti, kad galėsite prašyti neįgalumo pašalpos (angl. Incapacity Benefit). Tai priklausys nuo nėštumo stadijos ir nuo to, ar rizikuotumėte savo ar vaiko sveikata, jei dirbtumėte. Ši pašalpa susijusi su įmokomis į socialinio draudimo fondą.

- Jei negalite gauti ir neįgalumo pašalpos, galbūt bus įmanoma prašyti „pajamų paramos“ (angl. Income Support). Ji skiriama mažas pajamas gaunantiems žmonėms. Pašalpos prašyti reikėtų nuo 29-os nėštumo savaitės ar anksčiau, jei dėl nėštumo negalite dirbti. Tačiau jei tuo metu esate darbinga, galima prašyti ir bedarbio paramos (angl. Jobseeker‘s Allowance).

- Kadangi pašalpų gavimo taisyklės yra gan painios, geriausia būtų kreiptis į vietos CAB, kurio darbuotojai paaiškintų, kas įmanoma pagal konkrečią jūsų situaciją.

Pagal HMRC informaciją parengė Rima Zavickaitė-McMahon

   

Susiję raktiniai žodžiai: Pašalpos Anglijoje, Pašalpos UK

Susijusios įmonės

Profesionalios buhalterijos paslaugos įmonėms ir fiziniams asmenims Rytų Londone. Rezidento leidimas, pašalpos, mokesčių grąžinimas, pajamų deklaravimas, dokumentų tvarkymas ir...

Buhalterinės apsakaitos paslaugos juridiniams ir fiziniams asmenims, pagalba mokesčių, pašalpų bei dokumentų tvarkymo klausimais visoje JK.

...