Kaip atpažinti sukčių? - Anglija.lt
 

Kaip atpažinti sukčių? (2007-05-30)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Egzistuoja galybė sukčiavimo būdų – suklastotos loterijos ir iš piršto laužtų prizų dalybos, neįtikėtini variantai, kaip staigiai pralobti, fiktyvių investicijų projektai, darbo iš namų pasiūlymai ir taip toliau. Sukčiavimu besiverčiantys asmenys yra protingi, išprusę ir puikiai žino, kaip išvilioti iš žmonių pinigus. Sukčiavimo būdai turi nemažai panašumų – tad keletas patarimų, kaip atpažinti sukčius.

Jie atsiranda iš niekur:
-užklumpa netyčia, kreipiasi telefonu, paprastu arba elektroniniu paštu;
-kalba maloniai, įtaigiai ir geraširdiškai, tarsi būtų geriausi draugai;
-turi sklandžiai surašytus, profesionaliai parengtus lankstinukus arba laiškus;
-yra atkaklūs ir sugeba įtikinti;
-skubina priimti sprendimą.

Jie siūlo:
- laimėtą prizą, net jeigu nedalyvavote loterijoje;
- išskirtinę galimybę būti įtrauktam į projektą, garantuojantį greitą ir lengvą pelną;
- būdą lengvai užsidirbti padedant kažkam atgauti milijonus iš užsienio.

Jie būtinai paprašys:
- iš anksto atsiųsti pinigų administravimo išlaidoms ar mokesčiams;
-jūsų banko arba asmens duomenų;
-ką nors užsisakyti, kad gautumėte laimėtą prizą.

Ir dar:
-jie prašo pinigus išsiųsti nedelsiant;
-kaip adresatą nurodo pašto dėžutės adresą;
- prašo niekam neprasitarti apie sandėrį.

Sustok ir pagalvok. Paklausk savęs – nejaugi gali egzistuoti daugybė nepažįstamųjų, kurie susirado jus tik todėl, kad pasiūlytų kažką labai gero be jokio atlygio?

Kaip jie dirba?
Sukčiai darosi vis išradingesni ir nusiteikę visus mus apgauti. Apgaulingos lažybos ir loterijos, greito praturtėjimo projektai, stebuklingi gydymo kursai ir preparatai – tai tik keli būdai, kaip iš patiklių asmenų ištraukti pinigus. Dažnai jie siūlo darbą spausdindami skelbimus vietos laikraščiuose, žurnaluose, iškabindami juos parduotuvių vitrinose, ant stulpų arba įdėdami skelbimus į internetą ir žadėdami, kad galima uždirbti daug pinigų neišeinant iš namų ir tam nereikia jokio išsilavinimo, įgūdžių ar patirties. Pavyzdžiui, jie rašo:
Įsivaizduokite, kad turite savo verslą, esate pats sau ponas, dirbate tik kelias valandas per savaitę, niekada jūsų nekelia žadintuvas, įsivaizduokite verslą, kuris yra lengvas ir malonus. Jokių bendradarbių, jokių viršininkų, jokių atsiskaitymų ar pardavimų, viską galima daryti neišeinant iš namų. Garantuotos metinės pajamos – 30 tūkst. svarų.
Vėliau paaiškėja, kad reikia sumokėti tam tikrą sumą pinigų, kad gautumėte pasiūlytą darbą. Tai pateikiama kaip registracijos mokestis. Jį sumokėjus, daugiau nebelieka kas veikti, arba jeigu ir pasiūlomas koks darbelis, pinigų už tai niekas nesumoka. Šiuo metu Jungtinėje Karalystėje suskaičiuojama maždaug 300 sukčių, kurie siūlo darbą iš namų. Pirminė jų prašoma įmoka svyruoja nuo 10 iki 60 svarų.

Dažniausiai siūlomi darbai.
Laiškų adresavimas arba užpildymas. Šis sukčiavimo būdas ragina jus sumokėti registracijos mokestį ir po to duoda išplatinti panašaus pobūdžio skelbimus, kad kuo daugiau žmonių būtų įviliota į pinkles.
Namų cecho įranga. Šie sukčiai išvilioja jūsų pinigus siūlydami už tam tikrą mokestį įrangą, reikalingą namuose gaminti įvairaus pobūdžio produkcijai – pradedant vaikiškais batais ir baigiant prijuostėmis ar žaislais. Įranga dažniausiai netinka numatytiems daiktams gaminti. Sukčius gali pažadėti supirkti pagamintą produkciją, bet paskui randa gausybę priežasčių to nepadaryti.
Darbo iš namų direktorijos. Jie siūlo įvairiausių rūšių darbą namuose už palyginti nedidelį – 10–25 svarų mokestį, tačiau jūs gaunate tik nuorodas į kitų kompanijų direktorijas, kurios turi savo registracijos mokesčius. Papildomai jums atsiunčia prekių katalogų sąrašą.

Kaip pažinti sukčių?
- Pinigų jis prašo iš anksto.
- Siūlo didelį uždarbį už paprastą darbą.
- Naudojasi pašto dėžutės adresu arba duoda mobiliojo telefono numerį – supratę, kad tai sukčius, niekada jo nesurasite.
- Skelbimuose niekada nenurodoma, ką tiksliai reikės dirbti.
Kaip apsisaugoti?
- Nemokėti iš anksto – tikri darbdaviai niekada neprašo sumokėti prieš pradedant dirbti.
- Būti skeptiškiems ir paklausti savęs – ar tai nėra perdaug gerai, kad būtų tiesa.
- Būti apdairiems, jei ketinama įsigyti jūsų pagamintas prekes – prie sutarties pridėtos sąlygos gali būti tiesiog neįmanomos įgyvendinti.
- Pasidomėkite kompanija, kuri siūlo darbą – jei jie legalūs, bus patenkinti galėdami suteikti jums daugiau informacijos.

Internetinės pažintys
Internetinių pažinčių sukčiai, vyrai ir moterys, sukuria išgalvotą asmenybės portretą ir susisiekia su jumis internetinių pažinčių puslapiuose ar specializuotose pokalbių svetainėse. Sukčius tikina, kad ieško romantikos ar sielos draugo, o iš tikrųjų siekia pasiglemžti ne jūsų širdį, bet pinigus.
Sukčiai užsiregistruoja internetinėse pažinčių agentūrose ar pokalbių svetainėse kaip bet kuris kitas asmuo. Daugybė internetinių pažinčių puslapių sudaro galimybę prisijungti už dyką, ir paprastai jie netikrina užsiregistravusių narių tapatybės. Sukčiai pasinaudoja proga likti anonimiškais, sukurti patrauklią savo charakteristiką ir suvilioti dominančius asmenis, kuriuos paskui būtų galima apgauti.

Kaip pažinti sukčių?
Sukčius anksčiau ar vėliau paprašys jūsų pinigų! Tai atsitiks ne iš karto – bet per laiką sukčius dėl pačių įvairiausių priežasčių kreipsis į jus finansinės pagalbos. Keletas pavyzdžių, kodėl jiems reikia pinigų:
- noriu susitikti, bet neužtenka pinigų, kad galėčiau atvykti;
- mane apiplėšė, sumušė ir dabar reikalinga operacija arba šeimos narius ištiko nelaimė ir jūs esate tas vienintelis/-ė, kuris gali padėti;
- įstrigau užsienyje ir neturiu pinigų kelionei ar pan.
Kiti požymiai:
- Jūsų naujasis pažįstamas/-a atrodo kaip modelis – tai greičiausiai todėl, kad pristatydamas save panaudojo žurnale rastą nuotrauką.
- Jūsų naujasis pažįstamas/-a prašo rašyti laiškus į paštą arba duoda telefono numerį, kuriuo jis/ji niekada neatsiliepia.
- Pažįstamas/-a daug pasakoja apie save, bet neatsako į jūsų klausimus – taip nutinka todėl, kad tai yra standartiniai laiškai, siuntinėjami daugybei žmonių.
Kaip apsisaugoti?
- Naudokitės tik patikimomis internetinių pažinčių tarnybomis, kurios laikosi pagrindinių saugos taisyklių.
- Būkite skeptiški ir paklauskite savęs, kaip nutiko, kad tapote tuo vieninteliu, galinčiu padėti neseniai sutiktam žmogui.
- Patikrinkite pasirinktąjį/-ą – užduokite daugybę klausimų, bandykite paskambinti, parašyti laišką arba susitikti. Jei šie bandymai žlugs, vadinasi susidūrėte su sukčiumi.
Dar vienas populiarus sukčiavimo būdas, kai elektroniniu paštu jums atsiunčiamas laiškas, siūlantis daug pinigų už tai, kad padėsite pervesti pinigus iš užsienio valstybės.
Ši apgaulė vadinama “Nigerijos apgaviko laišku” arba „419 apgaviku“, nors laiškai lygiai sėkmingai gali būti atsiųsti iš Siera Leonės, Pietų Afrikos ar Dramblio Kaulo kranto.

Kaip tai daroma?
Jums atsiunčiamas laiškas, faksas ar elektroninio pašto žinutė iš kažko, kuris tikina, kad jam reikalinga pagalba persiunčiant pinigus iš užsienio – paprastai kalbama apie 20–30 mln. dolerių. Autorius tikina esąs aukšto rango vyriausybės atstovas, valstybinės įmonės vyr. finansininkas arba mirusio įtakingo politiko giminaitis. Jis prašo leisti pasinaudoti jūsų banko sąskaita ir pervesti pinigus už tai siūlydamas 25 ar 30 procentų atlygį.
Jeigu suteiksite jiems savo banko ir asmeninius duomenis, jums bus atsiųsta fiktyvaus banko ataskaita, kurioje bus nurodyta, kad pinigai yra išsiųsti, tačiau iš tiesų jie niekada neegzistavo ir jokio pavedimo nebuvo padaryta.
Niekada nesakykite svetimiesiems savo banko duomenų.
- Tie duomenys bus panaudoti tam, kad sukčiai ištuštintų jūsų banko sąskaitą.
- Jus gali įtikinti iš anksto nusiųsti jiems grynųjų pinigų – įsivėlę į tokią istoriją galite prarasti ne tik santaupas, bet ir savo turtą.
Gavę tokį elektroninį laišką, neatsakykite siuntėjui, o persiųskite jį adresu: scams@oft.gsi.gov.uk. Tada atsiųstąjį laišką ištrinkite.
Jeigu buvote apgautas arba įtariate, kad galite tapti sukčių auka, skambinkite Britų vyriausybės finansuojamai Vartotojų teisių organizacijai tel.: 08454 04 05 06. Konsultacijos nemokamos.

"Infozona"

   

Susijusios įmonės

Profesionalios teisinės paslaugos Londone, klientų poreikius bei lūkesčius patenkinantis aptarnavimas.

...