Nukentėjai nuo užpuolikų? Prašyk kompensacijos! (2011-08-19)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Ar žinojai, kad Jungtinės Karalystės Teisingumo ministerijos institucija CICA siūlo finansinę paramą atsigauti po patirto smurto, jei buvai sužalotas nusikaltimų metu? Anglija.lt paaiškins, kas gali pretenduoti į kompensaciją ir kaip ją gauti.

Kompensacija – iki ketvirčio milijono
Ne taip retai Jungtinėje Karalystėje lietuviai įsivelia į įvairius nusikaltimus. Tačiau tautiečių yra ir kitoje barikadų pusėje – nukentėjusių nuo užpuolikų, smurtinių nusikaltimų aukų. Tačiau ar daug jų žino, kad gali kreiptis dėl kompensacijos? Vienas kitas yra girdėjęs, kad Aglijoje už sužalojimus moka. Bet kas ir iš kieno kišenės – neaišku. Jei dabar ši informacija tau atrodo visai nenaudinga, pasidomėti verta, niekada negali žinoti, kada tau arba vienam iš tavo pažįstamų gali prireikti tokios informacijos. Kompensacijų už kriminalinius sužalojimus institucija – CICA (angl. Criminal Injuries Compensation Authority) teigia, kad smurtinių nusikaltimų aukoms, patyrusioms fizinių ar psichinių sužalojimų, gali išmokėti kompensaciją nuo 1000 iki ketvirčio milijono svarų.
Atrodo, kad tik geriau teisinę sistemą Jungtinėje Karalystėje išmanantys arba turintys pažįstamų, jau susidūrusių su tokiais dalykais, sužino, kad gali gauti finansinę paramą dėl patirtų sužalojimų. Pavyzdžiui, lietuvis, užpultas grupės agresyvių jaunuolių bare, apie kompensacijų instituciją sužinojo atsistiktinai iš vieno advokato, praėjus beveik metams po užpuolimo. Nei policijos pareigūnai, nei ligoninės darbuotojai šios informacijos nesuteikė, o kadangi nė vienam iš jo pažįstamų rato nebuvo tekę atsidurti tokioje situacijoje, nebuvo kas pataria. Užpildęs paraišką internetu, nepraėjus nė metams, jaunuolis gavo 1500£ kompensaciją. Lietuvaičio sužalojimai – prakirsta kakta virš antakio ir likęs randas, atrodo visiškai mažas sužeidimas lyginant su traumomis, kurias savo standartinių tarifų lentelėje aprašo CICA. Didžiausios kompensacijos – iki 250 tūkstančių svarų, skiriamos patyrusiems sunkias smegenų traumas. Kitas tautietis į redakciją pagalbos kreipėsi kaip tik baigiant rengti šį straipsnį. Jį taip pat užpuolė bare – buteliu trenkė per galvą. Mūsų patarimas – kreiptis į CICĄ.

Sąlygos kompensacijai gauti
Yra keli svarbūs punktai, kad galėtum pildyti kompensacijos prašymą. Visų pirma, apie užpuolimą kaip įmanoma greičiau turėjai pranešti policijai. Policijos pareigūnai užregistruoja įvykį ir tu turėtum duoti savo parodymus apie tai, kas įvyko. Su policijos pareigūnais turėtum bendradarbiauti per visą įvykio tyrimą, nesvarbu, ar jis pasiektų teismą, ar ne. Tam, kad galėtum pretenduoti į kompensaciją, kriminalinis nusikaltimas turėtų būti registruotas Anglijoje, Škotijoje arba Velse. Taip pat dėl patirtų sužalojimų turėtum kreiptis į medikus, kurie apžiūrėtų, įvertintų ir paskirtų gydymą. CICAI svarbūs medicininiai įrašai – taip jie galės įvertinti tavo sužeidimų rimtumą.
Ir paskutinė sąlyga, kurią turi atitikti pretendentai į kompensacijas – laiko limitas. Į CICĄ turėtum kreiptis per dvejus metus nuo įvykio, kai patyrei sužalojimų. Išskirtiniais atvejais šis laiko limitas būna pratęsiamas, jei galimybės kreiptis nebuvo dėl svarbių priežasčių.
Kompensacijos skyrimas nepriklauso nuo bylos ir tyrimo eigos – ją gali gauti net jei užpuolikas nebus pagautas. Taip pat tam, kad gautum kompensaciją, įtariamasis nebūtinai turi būti pripažintas kaltu per teismą. Jei atitiksi kitas sąlygas, kompensaciją gausi nepriklausomai nuo teismo sprendimo.
Kadangi mažiausia kompensacijos suma – 1000 svarų, tavo sužalojimai turėtų būti pakankamai rimti. Už įbrėžimą kompensacija vargu, ar bus išmokėta.

Užpildyti prašymą – visai nesunku
Nežinai, kaip pateikti prašymą kompensacijai gauti? Tai visai nesunku. Yra du būdai: telefonu ir internetu. Patogiausias būdas – užpildyti paraišką institucijos svetainėje http://www.cica.gov.uk, pasirinkus punktą “Apply online”. Žemiau, po paaiškinimais, rasi nuorodą “start my application”. Prieš pradėdamas pildyti, turėtum turėti šiuos duomenis: gydytojo ar ligoninės, kurioje tau buvo suteikta pirmoji pagalba ar gydymas, kontaktus, nusikaltimo nuorodos numerį iš policijos (angl. unique police reference number arba Crime Reference Number), kurį rasi bet kokiame laiške iš policijos, susijusiame su tavo pareiškimu), teismo posėdžio data, byla pateko į teismą, ir įtariamojo vardą, jei jį žinai.
Jei nežinai nusikaltimo numerio policijoje, pasiskambink numeriu 101 ir paprašyk operatorės sujungti su policijos stotimi, kurioje parašei pareiškimą. Pasikalbėjęs su policijos pareigūnu, gausi reikalingą “unique police reference number”.
Pildant internetinę formą, tau reikės suvesti visus žinomus duomenis apie nusikaltimą, taip pat trumpai aprašyti įvykio eigą, kada po įvykio kreipeisi į policiją ir į medikus.
Užpildęs viską tinkamai, per keletą darbo dienų turėtum gauti laišką, patvirtinantį, kad prašymas gautas ir nuorodos (angl.reference) numerį, kuris bus reikalingas, jei norėsi susisiekti su CICA.
Prašymo tikrinimas gali užtrukti ir nuo kelių mėnesių iki poros metų. Per tą laiką CICA tikrina duomenis apie įvykį policijoje ir ligoninėje, taip pat gali paprašyti atsiųsti nuotraukų, kuriose matytųsi tavo sužeidimai (pavyzdžiui, randai), arba įrodymai, kad kiek pinigų išleidai gydymui. Todėl itin svarbu saugoti kiekvieną dokumentą ir čekį.
Kai viskas bus patikrinta, gausi laišką su sprendimu. Jei nutarta tau kompensaciją suteikti, ten bus parašyta tau skirta suma, ir tai, kaip ji buvo apskaičiuota. Jei manai, kad skirta per mažai, arba kompensacija nesuteikta, gali apeliuoti – siųsti laišką ir detaliai išaiškinti, kodėl nesutinki su sprendimu. Jei siūloma suma tave tenkina, tereikia pasirašyti ir su savo banko sąskaitos numeriu išsiųsti CICAI. Kompensacija bus pervesta į sąskaitą per 10 dienų.


Dėl ko paraiška gali būti atmesta?

Kompensacija už patirtus sužalojimus gali būti sumažinta arba visiškai nemokama dėl šių priežasčių:
- tavo elgesio prieš, per ir po incidento, per kurį buvai sužalotas. Jei buvai agresyvus, nesielgei tinkamai ir atsargiai, sprendimas gali būti ne tavo naudai.
- tavo kriminalinės praeities. Tai yra, jei esi turėjęs kriminalinių įrašų dėl muštynių, ir vėl įsivėlei į jas, gali būti, kad CICA abejos, verta skirti kompensaciją. Tačiau tai nėra taisyklė, kad kriminalinę praeitį turintis žmogus negali būti kito nusikaltimo auka.
- atsisakymo bendradarbiauti su policijos pareigūnais arba CICA
- delsimo pranešti policijai apie incidentą. Jei buvo rimtos priežastys, kodėl neiškvietei policijos arba neužregistravai savo pareiškimo apie įvykį nedelsiant, gali tai išdėstyti pildydamas prašymą dėl kompensacijos


Per sunku paraišką užpildyti pačiam? Kreipkis pagalbos!

- Parama aukoms – (angl. Victim Support):
http://www.victimsupport.org.uk/
contact@victimsupport.org.uk
Telefonu 0845 30 30 900
- Piliečių konsultavimo biuras (angl. Citizen Advice Bureau):
http://www.adviceguide.org.uk
Telefonu: 08444 111 444
- Padėti tau gali ir advokatas, tačiau už kokią paslaugą reikės mokėti.
Advokato ieškoti gali čia: http://www.lawsociety.org.uk

Yra keturi CICA kompensacijų tipai:
- Vienas jų, jau aptartas – dėl fizinių ir psichinių sužalojimų, įskaitant ir seksualinius užpuolimus.
- Tačiau kompensacijos gali prašyti, jei smurto prieš save ir nepatyrei. Kitas kompensacijų tipas -jei dėl smurtinio nusikaltimo mirė tavo artimasis: tėvai, vaikai, vyras ar žmona. Šiuo metu kompensacija už tai yra 11 000 £, jei kompensacijos prašo vienas asmuo, ir 5500£, jei paraiškas dėl to pačio asmens mirties teikia daugiau žmonių. CICA taip pat gali padengti laidojimo išlaidas.
- Dar viena kompensacijų rūšis – jei dėl sužalojimų buvai nedarbingas ilgiau nei 28 savaites. Nuo 29 savaitės CICA gali mokėti kompensaciją už pajamų praradimą. Dėl šios formos turi susisiekti su CICA ir paprašyti ją atsiųsti.
- Kompensacija dėl specialiųjų išlaidų – gydymo, kurio negali suteikti NHS, jei tenka mokėti už nuolatinę slaugą arba įrengti specialius prietaisus dėl gydymo tavo namuose.

Jolanta Terminaitė

   

Susijusios įmonės

Profesionalios teisinės paslaugos Londone, klientų poreikius bei lūkesčius patenkinantis aptarnavimas.

...

Advokatų kontora, dirbanti JK nuo 2004 metų, teikia plataus spektro teisines paslaugas. Dirbame be tarpininkų!

...