Saugok savo vardą ir pavardę! (atnaujinta 2014-11-17) - Anglija.lt
 

Saugok savo vardą ir pavardę! (atnaujinta 2014-11-17) (2011-08-19)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Tavo tapatybė – didelė vertybė ir lengvai gali tapti vagių taikiniu. Kad reikia saugoti savo pasą – visi gerai žino, tačiau kartais sukčiams užtenka turėti tau adresuotą laišką. Anglija.lt pataria, kaip apsaugoti savo tapatybę. Na ir laikai atėjo – pavogti gali netgi vardą ir pavardę!

Duomenys - iš šiukšliadėžių

Prieš kurį laiką pasirodė pranešimai, kad šiaurės vakarų Londono rajono Harrowo savivaldybė sulaukė skambučių iš susirūpinusių piliečių. Pasirodo, su jais neva susisiekė savivaldybės mokesčių (angl. council tax) departamento darbuotojai ir gyventojams pranešė, kad jie yra permokėję mokesčių ir gali gauti pinigus atgal, jei tik pasakys savo sąskaitos duomenis.

Departamento “atstovai” žinojo gyventojų vardus, pavardes, ardesus ir net savivaldybės mokesčių vartotojo nuorodos numerius (angl. customer reference number). Savivaldybė suskubo išplatinti pranešimą, kad niekas jokių mokesčių permokų grąžinti nežada ir įspėjo žmones neduoti savo sąskaitos duomenų. Paaiškėjo, kad asmeninius duomenis sukčiai galėjo rasti tarp popierinių atliekų iš šiukšlių dėžių.

Pasinaudoti svetimu vardu - nesunku

Čia tik vienas iš daugybės pavyzdžių, kaip nesaugant savo asmeninių duomenų, galima pakliūti į aferistų pinkles.Turėdami tavo duomenis, nusikaltėliai gali juos panaudoti ir atsidaryti banko sąskaitas, kredito korteles, pasiimti paskolas, prašyti pašalpų. Tu to gali net nepastebėti, kol nesusidursi su problemomis, norėdamas pats gauti paskolą ar kredito kortelę.

Apie tai, kai lietuviai atvyksta čia, bet niekaip negali atsidaryti asmeninės ar verslo sąskaitos, nes visi bankai atmeta jų paraiškas, teko girdėti ne kartą. Pradėję kapstytis, kodėl, prisimena, kad kažkada buvo pametę asmens dokumentą. Jį radę, sukčiai netrunka pasinaudoti.

Dar blogiau, kad kartais aferistams užtenka tik laiško su vardu ir adresu, pavyzdžiui, komunalinių mokesčių sąskaitos. Anglijoje visus reikalus gali susitvarkyti telefonu ar paštu, todėl tai tik palengvina sukčiams darbą. Ir čia visai nesunku užregistruoti automobilį ar komunalinių mokesčių sąskaitą svetimu vardu.

Kaip apsisaugoti?

Apsisaugoti nuo tapatybės vagystės įmanoma. Svarbiausia laikytis kelių tasyklių – taip rizika, kad tavo asmeniniais duomenimis pasinaudos vagys, sumažės. Viena iš palankiausių terpių sukčiams – internetas. Todėl reikia imtis atsargos priemonių juo naudojantis.

Dabar itin populiaru turėti savo profilį kuriame nors iš socialinių tinklalapių – „Facebook”, “Twitter”, „Instagram“ ir pan. Tačiau skelbti savo asmeninius duomenis visiems socialiniuose puslapiuose – labai nesaugu. Tokie dalykai, kaip adresas, tiksli gimimo data neturėtų būti skelbiami. Gali pasirinkti, kad šie duomenis būtų rodomi tik esantiems tavo draugų sąraše. Tačiau jei “į draugus” priimi bet ką, tai irgi tavęs nepasaugos – tuomet geriau tos informacijos nerodyk niekam.

Taip pat neatsakinėk (išvis neatidarinėk) jokių elektroninių laiškų, kuriuos siunčia tau nežinomi ir neaiškūs siuntėjai. Būk protingas, ir nesiųsk savo asmeninių duomenų, jei jų prašo elektroniniu paštu. Savo sąskaitos numerius, slaptažodžius ir panašius duomenis įvesk tik į apsaugotą tinklalapį. Tokie tinklalapiai prasideda “https://” ir savo naršyklės lange turi matyti užrakintos spynelės simbolį.

Svarbu saugoti ir savo korespondenciją. Apsukrūs ir pasipelnyti nedorais būdais siekiantys žmonės moka pasinaudoti netgi laiškais. Jei persikraustai, užsisakyk peradresavimo paslaugą pašte, kol visiems pranešį apie pasikeitųsį adresą ir būsi tikras, kad visi laiškai ateina į tavo naujuosius namus. Taip pat svarbu suplėšyti visus laiškus ir dokumentus, kuriuos meti į šiukšlių dėžę.

Nepalikti likimo valiai

Kaip suprasti, kad tavo asmeniniais duomenimis kas nors naudojasi? Yra ženklų, kuriuos pastebėjęs gali įtarti, jog kažkas pavogė tavo tapatybę. Atidžiai tikrink savo banko sąskaitos, kredito kortelės ir kitus finansines ataskaitas. Jei pastebėsi kokių nors neaiškių operacijų – verta sunerimti.

Taip pat atkreipk dėmėsį, jei ataskaitos ar kiti dokumentai, kuriuos gaudavai reguliariai paštu, nebeateina. Jei prašei paskolos, kredito kortelės, bandei atsidaryti banko sąskaitą, mobiliojo ryšio abonentą ar kreipeisi dėl būsto nuomos ir gavai neigiamą atsakymą, išsiaiškink, kodėl. Šie prašymai atmetami dėl blogos kredito istorijos, ir jei tvirtai žinai, jog nieko anksčiau nesi “prisidirbęs”, bankyk išsiaiškinti – gali būti, kad tavo vardus kreditus ėmė sukčiai ir taip sugadino tavo “gerą vardą”.

Jei gauni kokius nors laiškus, reikalaujančius sumokėti sąskaitą ar skolą, apie kurią tu nieko nežinai, nedelsk. Tai savaime nepasinaikins ir gali baigtis tuo, kad anstoliai pasirodys prie tavo namų durų. Nerizikuok, susisiek ir paaiškink suituaciją.Sukčiai tikisi, kad tu laiku nepastebėsi, nesikreipsi į atitinkamas institucijas ir jie gali toliau sėkmingai pelnytis iš savo darbelių. Kuo anksčiau pastebėsi, tuo greičiau tokie atvejai bus išspręsti ir sukels mažiau problemų tau.

Įtarus tapatybės vagystę, svarbiausia veikti greitai. Nedelsiant informuok visas susijusias organizacijas ir jų atstovai turėtų patarti, ar turi pranešti policijai. Taip pat įspėk vieną iš trijų kredito istorijos duomenis kaupiančių agentūrų (Equifax, Callcredit arba Experian), kad susisiektų su visomis organizacijomis, kurios yra įsivėlusios į tą situaciją ir taip pat praneštų kitoms dviems agentūroms. Pranešk ir savo bankui, kad tapai sukčiavimo auka ir pasitark, kaip jie galėtų tikrinti finansines operacijas, atliekamas tavo vardu.

Kas kaupia informaciją apie tave?

- Trys kompanijos turi Sąžiningos prekybos biuro (angl Office of Fair Trading) licenciją pagal Vartotojų kredito aktą (angl. Consumer Credit Act) kaupti informaciją apie gyventojų finansinę praeitį.
- Su jomis gali susisiekti, jei įtari, jog kas nors atlieka finansines operacijas naudodamasis tavo tapatybe.
- Experian Ltd: Consumer Help Service, PO Box 9000, Nottingham, NG80 7WP
- Equifax Ltd: Credit File Advice Centre, PO Box 1140, Bradford, BD1 5US
- Callcredit Ltd: Consumer Services Team, PO Box 491, Leeds, LS3 1WZ

Pametei pasą – pranešk!
- Praradęs lietuvišką pasą ar asmens tapatybės kortelę, iškart keliauk į Lietuvos ambasadą adresu 84 Gloucester Place, Londonas, W1U 6AU darbo dienomis 9.00 iki 13.00 val..
- Paskelbti dokumentą negaliojančiu gali tik asmeniškai.
- Užpildžius Pranešimą apie Lietuvos Respublikos pilietybę patvirtinančio dokumento praradimą, bus paskelbtas negaliojančiu tą pačią dieną.
- Jei dokumentą atrasi - paskelbti jį galiojančiu nebegalėsi.

Kur ieškoti daugiau informacijos?
- Sužinok, kaip naršyti internete saugiau - http://www.getsafeonline.org
- Karališkojo pašto (angl. Royal Mail) portale http://www.royalmail.com gali rasti patarimų, kaip peradresuoti laiškus ir apsaugoti savo korespondenciją nuo sukčių.
- JK Tapatybės ir pasų tarnyba (angl. Identity and Passport Service) teikia informaciją apie asmens dokumentų apsaugą ir naujausius projektus, kaip apsisaugoti nuo sukčiavimo – http://www.ips.gov.uk

Jolanta Terminaitė

   

Susiję raktiniai žodžiai: Kaip saugiai naudotis internetu, Sukčiai Anglijoje, Tapatybės vagystė JK

Susijusios įmonės

Profesionalios teisinės paslaugos Londone, klientų poreikius bei lūkesčius patenkinantis aptarnavimas.

...