Apie mediciną Didžiojoje Britanijoje - Anglija.lt
 

Apie mediciną Didžiojoje Britanijoje (2007-11-08)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Šį straipsnį mane paskatino rašyti asmeninė darbo patirtis tiek Anglijos sveikatos apsaugos sistemoje – National Health Service (NHS), tiek ir privačioje praktikoje. Noriu jums trumpai papasakoti apie pagrindinius sveikatos sistemos principus, kurie, tikiuosi, padės jums susirgus Anglijoje. Šios šalies sveikatos apsaugos sistema labai panaši į Lietuvos. Čia egzistuoja ir valstybinė nemokama, ir privati medicina.

Pirmiausia – apie valstybinę mediciną, kurią vadiname NHS. Pimoji pakopa yra šeimos gydytojas, pas kurį reikia užsiregistruoti tuoj pat atvažiavus. Jūs rasite šeimos gydytoją, angliškai vadinamą „general practitioner“ (GP), kiekviename rajone vadinamuosiuose „surgery“ arba „health“ centruose. Šeimos gydytojų sąrašą jums pateiks vietinė biblioteka (angl. library). Norint užsiregistruoti pas GP, reikia turėti savo pasą ir gyvenamąją vietą įrodantį dokumentą (elektros, telefono ar kitą sąskaitą). Turiu pastebėti, kad ne visada pavyksta užsiregistruoti pas norimą gydytoją, nes jie labai užimti ir, be to, negali turėti savo sąrašuose daugiau negu 2500 pacientų.

Jums būtinai reikia prisiregistruoti, nes atsitikus nelaimei ar susirgus, ligoninėje jūsų paklaus vardo ir adreso. Jeigu šios informacijos neturėsite, pagalbos reikės laukti žymiai ilgiau, nes apie jus NHS sistemoje nebus jokios informacijos. Atsitikus nelaimei ar rimtai susirgus, eikite į ligoninę, jus priims ir suteiks pirmąją medicininę pagalbą. Užsiregistravus pas šeimos gydytoją, jums atsiųs NHS kortelę - tai jūsų medicininė kortelė, kurios numeris naudojamas ir ligoninėse.
Šeimos gydytojų yra visokių – ir labai gerų, ir blogų. Pirmą kartą rinkdamiesi, beveik visada dalyvaujate loterijoje. GP galima pakeisti kiek norite kartų, tik pas gerus gydytojus sunku užsiregistruoti, nes jie labiausiai užimti. Tačiau kas ieško - tas randa. Jūsų GP turi teisę išrašyti jums receptus, kurie šioje šalyje yra subsidijuojami. Jūs mokėsite vaistinėje tik 6,85 svaro už vieną vaistą. Nemokami vaistai skiriami vaikams iki 16 metų, nėščioms moterims ir iki 1 metų po gimdymo, invalidams, gaunantiems socialines pašalpas, ir kitiems asmenims, kurių sąrašą rasite kiekvienoje vaistinėje.

GP yra visų ligų specialistai, tad nenustebkite, jeigu jie pasiūlys jums patikrinti kraujo spaudimą, atlikti ginekologinę apžiūrą, paskiepyti jūsų vaikus arba atlikti nesudėtingą operaciją. GP taip pat gali paimti kraujo tyrimą, atlikti šlapimo analizę ir kitus tyrimus, kuriuos dažniausiai siunčia į ligoninės laboratorijas. Rezultatų reikia laukti nuo vienos dienos iki dviejų savaičių, priklausomai nuo atliekamo tyrimo svarbos. Į šeimos gydytoją galite kreiptis visų susirgimų atvejais. Konsultacijos reikės laukti nuo vienos dienos iki dviejų savaičių. Jeigu rimtai sergate, jus gali priimti ir tą pačią dieną, nes GP visada turi būtinajai pagalbai skirtų priėmimų (angl. emergency appointments). Taip pat galite kreiptis į ligoninės priimamąjį „Accidents and Emergency Department A&E“.

Esant rimtam susirgimui, GP siunčia pacientus konsultacijai į ligoninę. Neurologo, chirurgo, kardiologo ar kito specialisto konsultacijos reikia laukti 3-9 mėnesius. Kai kurių sudėtingų ir brangių tyrimų, pvz., magnetinio rezonanso arba echoskopijos, reikia laukti 3-6 mėnesius. Operacijos gali reikėti laukti dar 3-9 mėnesius. Klausimas, kaip visi žmonės čia neišmiršta?

Gyvybei gresiančios ligos yra prioritetas, todėl piktybiniai augliai, atviri lūžiai ir apendicito priepuoliai gydomi skubos tvarka. Tačiau jeigu jums inkstuose atsirado akmenys arba trūko kelio sąnario kremzlė, operacijos gali reikėti ir palaukti. Didžiosios Britanijos ligoninės yra labai skirtingos savo paslaugų teikimo kokybe. Ligoninės gali būti pačios naujausios su modernia aparatūra ir geriausiais pasaulio specialistais, bet gali būti ir prastesnės negu trečiojo pasaulio valstybėse, ypač švaros atžvilgiu. Jeigu jūs gyvenate prie geros universitetinės ligoninės, jums suteiks pasaulinės klasės paslaugas, bet ligoninėje už 5 km gali būti visai kitas vaizdas. Rinkdamiesi gyvenamąją vietą, jūs dalyvaujate “pašto kodo loterijoje“.

Jeigu įvyko nelaimingas atsitikimas, skambinkite 999. Jūs išsikviesite greitąją medicininę pagalbą. Jeigu rimtai susirgote GP nedarbo valandomis, galite skambinti NHS patarimo telefonu: 08454647. Su jumis pašnekės medicinos seselė, kuri patars, ar kreiptis į ligoninę ar laukti iki ryto, kol jus priims GP.


Auris Seibutis
UK Registered Physiotherapist
Stuburo ir bendrosios medicinos klinika


   

Susijusios įmonės

Boulevard Dental Care yra Lietuviška odontologijos klinika, įkurta Centriniame Crawley (prie pat Gatwick oro uosto). Itin patogus susisiekimas atvykstant...

Plataus spektro medicinos ir stomatologijos paslaugos. Gydytojai su ilgalaike darbo patirtimi padeda Londone ir aplink jį.

 

...

IrmaDent klinika vadovaujama gyd. Irmos Kripaitės įsikūrusi strategiškai patogioje vietoje Rytų Londone, Stratforde.

...

Didelis odontologijos paslaugų pasirinkimas, ilgametė patirtis, naujausios technologijos, laboratorija, protezavimas ir rentgenas - viskas po vienu stogu Rytų Londone!

...

Jaunas, profesionalus, keliomis kalbomis bendraujantis personalas, aukščiausia paslaugų kokybė, modernūs gydymo metodai Londone.

...

Didžiausio odontologijos klinikų tinklo Lietuvoje filialas Londone siūlo visas šiuolaikinės burnos priežiūros, protezavimo bei chirurgines paslaugas.

...

Siūlome platų medicinos paslaugų bei gydytojų pasirinkimą Londone ir Lietuvoje.

...

Visos odontologijos paslaugos Londone: nuo konsultacijos ir rentgeno nuotraukų iki dantų protezavimo bei implantų! Gydytojai su ilgamete patirtimi.

...

Pietryčių Londone veikiančioje odontologinėje klinikoje teikiamos visos dantų gydymo paslaugos suaugusiems ir vaikams.

...