Kas leistina ir kas ne: apie alkoholio vartojimą Jungtinėje Karalystėje - Anglija.lt
 

Kas leistina ir kas ne: apie alkoholio vartojimą Jungtinėje Karalystėje (2008-06-23)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Vienas bendradarbis kartą girdamasis pasakojo, kaip su draugais niekieno nekliudomi nuo ryto iki vakaro lėbavo karališkuosiuose Londono parkuose. Negalėjau tuo patikėti. Todėl įsikišusi į pokalbį, nejučia susiginčijau. Buvau įsitikinusi, kad bent jau šiuose visuomenės gerovei sukurtuose gamtos kampeliuose tikrai negalima taip lengvabūdiškai elgtis. Tad susilažinau „iš teisybės“ ir nutariau šiuo reikalu pasidomėti rimčiau.

Nuo 2008 birželio 1 dienos DRAUDŽIAMA vartoti alkoholį visose Londono viešojo transporto priemonėse!

Tai pats naujausias priimtas įstatymas, susijęs su alkoholio vartojimu. Jį inicijavęs Londono meras Borisas Johnsonas teigia: „Aš esu įsitikinęs – jei sustabdysime vadinamąjį smulkųjį nusikalstamumą, paskui galėsime griebtis ir didesnių nusikaltimų“. B.Johnsonas mano, kad alkoholis yra viena iš svarbiausių nesocialaus elgesio priežasčių, dėl kurio taip kenčia sostinė. Tad šis jo žingsnis yra ilgalaikės kovos su tokiu elgesiu ir kartu priešrinkiminių pažadų vykdymo pradžia.

Pagal naująjį įstatymą, draudžiama vartoti alkoholį visuose Londono metro, autobusuose, tramvajuose ir DLR (angl. dockland) traukiniuose. Be žiniasklaidos priemonių, apie tai įspėja ir specialiai iškabinti plakatai.

Piktnaudžiavimo alkoholiu problema Anglijoje – opi
Nacionalinė sveikatos apsaugos organizacija (NHS) praneša, kad 2006–2007 metais į ligonines patekusių pacientų dėl įvairių su alkoholio vartojimu susijusių priežasčių skaičius išaugo dvigubai, jei lyginsime situaciją su 1995 metais. Dabar priskaičiuojama apie 208 tūkst. tokių ligonių per metus. Kartu žymiai padaugėjo gydytojų išrašytų receptų priklausomybei nuo alkoholio gydyti.

Labiausiai neramina tai, kad į alkoholizmo liūną klimpsta vis daugiau jaunimo. Iš minėtų pacientų dabar kas dešimtas nėra sulaukęs aštuoniolikos metų. Beje, pastaruoju metu vis dažniau minima ne tik berniukų, bet ir besaikiai girtuokliaujančių nepilnamečių mergaičių problema. Baugūs ir suvartojamo alkoholio kiekiai – šiais metais užregistruotas 11,4 alkoholio vienetų per savaitę vidurkis (ką reiškia šie vienetai – toliau).

Kovos su jaunimo alkoholizmu strategija
Ministrai jau seniai suka galvas, kaip geriausia kovoti su nepilnamečių girtavimu. Naujausi jų svarstomi pasiūlymai yra suteikti policininkams daugiau teisių įtartino elgesio jaunimo atžvilgiu. Pavyzdžiui, kad policininkas galėtų išsklaidyti lauke besibūriuojančius paauglius. O jei aštuoniolikos neturintis asmuo bus sugautas vartojantis alkoholį kelis kartus, jam teks pasirašyti ASBO (angl. anti social behaviour order) – nesocialaus elgesio susitarimą. Be to, teisėtvarkininkai atsigręžė į bendrajai tvarkai nepaklūstančių paauglių tėvus ir pagrasino, kad jei šie nesusitvarkys su savo atžalomis, privalės lankyti tėvystės ar motinystės kursus. O už vaikų padarytas dideles pražangas tėvai gali būti netgi teisiami.

Ką apie nepilnamečius ir alkoholį sako įstatymai?
Ko gero, tai yra patys griežčiausi su alkoholio vartojimu susiję įstatymai. Todėl juos privalu žinoti ir suaugusiesiems.

Jaunesni nei 5 metų vaikai. Įstatymas draudžia tokio amžiaus vaikams duoti gerti alkoholinių gėrimų, išskyrus tik skubos atvejus su medikų priežiūra.

Iki 16 metų vaikai. Tokio amžiaus vaikai gali įeiti į aludes (išskyrus tik kai kuriuos pavienius atvejus, kai savininkai tą draudžia), bet tik su suaugusiojo priežiūra. Jokio alkoholio vartoti jiems negalima.

16–17 metų vaikai. Tokių metų sulaukę vaikai gali gerti alų, vyną arba sidrą prie valgio bare, restorane ar aludėje. Tačiau tik tuo atveju, jei alkoholį užsako suaugęs asmuo, kuris juos lydi. Degtinę ir kitus stipriuosius svaigalus (net ir su maistu) vartoti tokiems paaugliams įstatymai draudžia.

Paaugliai iki 18 metų. Jiems neleidžiama pirkti alkoholio aludėse, svaigalų parduotuvėse, prekybos centruose ir kitose vietose. Taip pat ir vyresni asmenys negali pirkti alkoholio jaunuoliams, nesulaukusiems aštuoniolikos.

Kiek kainuos nepaklusimas?
Jei neturintis 18 metų jaunuolis bandys pirkti arba pirks alkoholinius gėrimus, policija gali pareikalauti sumokėti 80£ baudą vietoje. Jie taip pat gali konfiskuoti alkoholinius gėrimus ir susisiekti su nusižengusio paauglio tėvais.

Jei 18 metų ar vyresnis asmuo pirks gėrimus jaunesniam nei 18 metų jaunuoliui, policija gali pareikalauti sumokėti 80£ baudą vietoje. Tačiau didžiausia galima bauda šiuo atveju yra net 5000£.

Jei parduotuvės ar aludės darbuotojas bandys parduoti alkoholinių gėrimų jaunesniam nei 18 metų asmeniui.

Pirmą kartą jie užsitrauks 80£ baudą, mokamą vietoje. O jei nepaklus dar kartą – tuomet gali tekti eiti į teismą, sumokėti iki 5000£ baudą ir prarasti leidimą prekiauti alkoholiu.

Kita didelė problema – vairavimas išgėrus
Deja, vis dar didelė dalis Britanijos vairuotojų nesupranta galimų vairavimo išgėrus padarinių rimtumo ir to, kad bet koks alkoholio kiekis neigiamai paveikia žmogaus vairavimo įgūdžius.

Bendras patarimas – geriau išvis negerti nei bandyti apskaičiuoti leistiną ribą. Silpnumo momentas gali kainuoti laisvės atėmimą ilgiems metams. Be to, galimi ir kiti vairavimo išgėrus nemalonūs padariniai:
-kriminalinis įrašas;
-teisės vairuoti atėmimas mažiausiai dvejiem metams;
-darbo praradimas;
-automobilio ir kitas draudimo polisas jūsų vardu gali žymiai pabrangti;
-galite gauti baudą iki 5000 svarų vertės;
-gali tekti praleisti iki 6 mėnesių už grotų.

Didžiausia nelaimė, vairuojant neblaiviems, gali ištikti tada, jei avarijos metu žus ar bus sužeistas žmogus. Tokiu atveju gresia kalėjimas iki 14 metų ir sąžinės priekaištai visam likusiam gyvenimui.

Oficiali leistina norma šioje šalyje yra 80mg alkoholio šimte mililitrų kraujo. Tačiau JK transporto ir kelių saugumo departamentas įspėja, kad išgėrus dvi pintas vidutinio stiprumo alaus arba vieną didelę taurę vyno, ši riba jau gali būti viršyta. O jei buvo visą naktį smarkiai švęsta, organizmui visiškai išsivalyti nuo alkoholio poveikio prireiks net dviejų parų. Atsisakymas atlikti bet kokį girtumo testą, policininkui pareikalavus, gali užtraukti įkalinimą iki 6 mėnesių, baudą iki 5000 svarų ir vairuotojo pažymėjimo atėmimą iki 12 mėnesių.

Alkoholio vartojimas viešose vietose
Prieš keletą metų išleisti įstatymai kovoje su vadinamąja “binge drinking” (kai per trumpą laiką išgeriamas didelis kiekis svaigalų) problema ir su tuo susijusiu nesocialiu elgesiu leido miestų ir miestelių savivaldybėms savo nuožiūra nuspręsti ir įsteigti pažymėtas viešas vietas, kuriose alkoholio vartojimas draudžiamas. Tokios vietos dažniausiai yra pažymėtos aiškiais ženklais ar informacijos lentelėmis. Jeigu nepaisysite draudimo ir svaiginsitės alkoholiu tokioje vietoje, galite užsitraukti 50 svarų baudą. O jei dar ir triukšmausite ar kitaip siautėsite, bauda bus 80 svarų bei galimas ASBO.

Taigi alkoholinių gėrimų vartojimas viešose vietose Jungtinėje Karalystėje GALI būti įstatymų draudžiamas dalykas, už kurį gresia atitinkamos nuobaudos. Tačiau tai priklauso nuo to, kas tai daro (pvz., suaugusieji ar nepilnamečiai), kur tai vyksta (pvz., nustatytose “no alcohol” vietose) ir kaip “kaltieji” elgiasi (ar tik šiaip svaiginasi, ar dar ir triukšmauja).

Ką pataria sveikatos apsaugos specialistai?
Oficialiai sveikatos apsaugos departamentas teigia, kad maži retai vartojamo alkoholio kiekiai nedaro didelės įtakos sveikatai. Tačiau vyrams nepatariama gerti daugiau nei 3–4 alkoholio vienetų per dieną, o moterims – 2–3 vienetų per dieną.

Vienas alkoholio vienetas lygus 10ml gryno alkoholio, taigi apytiksliai reiškia, kad:
1 pinta stipraus alaus = 3 vienetai
1 pinta vidutinio stiprumo alaus ar sidro, 175ml (didelė) taurė vyno = 2 vienetai
1 “mažas” stiprusis gėrimas (25ml) = 1 vienetas
1 maža taurė 11–12 proc. stiprumo vyno = 1,5 vieneto

Kur ieškoti pagalbos?
Jeigu pakliuvote į alkoholio priklausomybės liūną, nereikėtų ilgai laukti – verčiau kuo greičiau ieškoti pagalbos. JK yra susikūrusi ne viena organizacija, kuri gali padėti: http://www.downyourdrink.org.uk (NHS programa), „Drinkline“ (tel.: 08009178282), http://www.alcoholconcern.org.uk ir įvairūs anoniminių alkoholikų klubai.

Parengė Rima Zavickaitė-McMahon

   

Susijusios įmonės

Plataus spektro medicinos ir stomatologijos paslaugos. Gydytojai su ilgalaike darbo patirtimi padeda Londone ir aplink jį.

 

...

Didelis odontologijos paslaugų pasirinkimas, ilgametė patirtis, naujausios technologijos, laboratorija, protezavimas ir rentgenas - viskas po vienu stogu Rytų Londone!

...

Jaunas, profesionalus, keliomis kalbomis bendraujantis personalas, aukščiausia paslaugų kokybė, modernūs gydymo metodai Londone.

...
Klinikoje dirbanti Dr D.Pitkauskienė yra vienintelė oficialiai registruota JK gydytoja-endodontologė iš Lietuvos.
 
...