Kur kreiptis pirmosios pagalbos? (atnaujinta 2012-08-16) - Anglija.lt
 

Kur kreiptis pirmosios pagalbos? (atnaujinta 2012-08-16) (2008-06-23)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Klausimas, atrodo, paprastas. Juk daugelis gerai žino, kad bet kuriuo ekstremalios situacijos atveju Jungtinėje Karalystėje renkamas telefono numeris 999.
Tačiau už kito šio telefono laido dirbantys žmonės skundžiasi, kad gauna labai daug neteisingų skambučių. Tai yra, žmonės dažnai skambina su įvairiais klausimais ir bėdomis, kurias turėtų spręsti visai kitos įstaigos.

Tokie „pasiklydę“ skambučiai apsunkina ir sulėtina specialiųjų tarnybų darbą tikrai skubiais atvejais. Be to, britų spaudoje buvo neseniai rašyta, kad kaip tik nemažai tokių skambučių sulaukiama iš Rytų Europos šalių imigrantų. Reiškia, ir iš Lietuvos. Todėl pamanėme, kad būtų svarbu apie tai parašyti mūsų laikraštyje. Tuo labiau, kad sumodernėjusi Nacionalinė sveikatos apsaugos sistema (NHS) siūlo gana didelį įstaigų pasirinkimą. Taigi kur pirmiausia reikėtų kreiptis sunegalavus?

Pirmoji pagalba – iš nuosavos vaistinėlės
Medikai pataria visada namuose laikyti bent pagrindinių medikamentų vaistinėlę. Susirgus paprasčiausiomis „buitinėmis“ ligomis – peršalimu, įsibrėžus ar panašiai, pirmiausia ja ir reikėtų pasinaudoti. Vaistininkas ar bendrosios praktikos gydytojas (GP) gali patarti, kokius vaistus ir medikamentus vertėtų turėti namuose. Dažnai galima nusipirkti jau tvarkingai supakuotą „namų“ ar „šeimos“ vaistinėlę. Žinoma, reikia visada patikrinti vaistų galiojimo datą. Suprantama, jei vaistinėlė nepadeda, reikia neatidėliotinai kreiptis rimtesnės medicininės pagalbos.

Geras pagalbininkas – vaistininkas
Vaistininkais paprastai dirba aukštos medicininės kvalifikacijos žmonės, kurie ne tik prekiauja vaistais, bet ir teikia nemokamą konsultaciją vaistinės (angl. pharmacy arba chemist shop) darbo metu. Ir be jokios išankstinės registracijos! NHS teigia, kad jų vaistininkai be vargo gali patarti, ką daryti sergant peršalimu, kosuliu, esant kokiems nors skausmams, įsipjovus ar nusibrozdinus. Jie teikia informaciją tiek apie receptinius vaistus, tiek apie vaistus be receptų. Vaistininkai gali netgi patarti, kaip sveikai maitintis, kaip kovoti su nutukimu ar rūkymo įpročiu. Kai kuriose vaistinėse yra pusiau privačios patalpos, kuriose galima kalbėtis su vaistininku konfidencialiai (pavyzdžiui, apie tokius asmeninius dalykus kaip kontracepcija ar pan.). Tačiau pastebėjęs kokių rimtesnių simptomų, vaistininkas jus nukreips pas bendrosios praktikos gydytoją.

Pagalba telefonu visą parą – „NHS Direct“
„NHS Direct“ yra medicininės pagalbos linija, veikianti visą parą (tel.: 08454647). Paskambinus šiuo numeriu, galima pasikalbėti su medicinos seserimi, kuri patars, kaip elgtis toliau. Lengvai sunegalavus ar tiesiog ieškant informacijos apie vieną ar kitą ligą, taip pat su klausimais, kur surasti artimiausią bendrosios praktikos gydytoją, vaistinę ar stomatologą, patariama skambinti būtent šiuo telefono numeriu, o ne 999. Tiems, kas nepasitiki savo anglų kalba, „NHS Direct“ linija siūlo nemokamas konfidencialias vertėjo paslaugas. Daugiau informacijos:

„NHS Direct“ internete
Jeigu ieškote informacijos, kaip gydyti vieną ar kitą „buitinę“ ligą ar su sveikatos saugojimu bei gydymu susijusių žinių, visa tai galite lengvai rasti „NHS Direct“ internetinėje svetainėje adresu: http://www.nhsdirect.nhs.uk . Tai tarsi didžiulė sveikatos enciklopedija visai šeimai. Be to, čia galima vykdyti artimiausių gydytojų, vaistinių, ligoninių ir sveikatos centrų paiešką.

„Walk-in“ centre – gydytojas be išankstinės registracijos
Jeigu norite skubiai pasikalbėti apie savo sveikatos būklę su gydytoju ir negalite laukti, kol gausite paskyrimą pas savo bendrosios praktikos gydytoją, geriausia būtų susirasti artimiausią „Walk-in“ sveikatos centrą. Ten dirba gydytojai ir medicinos seserys, kurie priima pacientus iškart, iš anksto nesusitarus. Kartais, žinoma, gali tekti palaukti eilėje už gydytojo durų. Šiuose centruose galima gauti pirmąją pagalbą nedidelių sužeidimų ar nesunkių sveikatos sutrikimų atvejais. Pavyzdžiui, įsipjovus, esant įvairiems uždegimams, pasitempus raumenis ar turint odos problemų. Paprastai šie centrai veikia septynias dienas per savaitę nuo ankstyvo ryto iki vėlaus vakaro. Paskambinus „NHS Direct“ tel.: 08454647 galima sužinoti, kur yra artimiausias „NHS Walk-in Centre“ skyrius.

Bendrosios praktikos gydytojo kabinetas (angl. „GP‘s Surgery“)
Prisiregistravusiems pacientams bendrosios praktikos gydytojas taip pat suteikia reikalingą medicininę pagalbą ir įvairią informaciją sveikatos klausimais. Jis gali nukreipti atlikti tolesnius tyrimus (pvz., kraujo), kai kuriuos tyrimus gali atlikti pats arba paskirti tai padaryti medicinos seseriai vietoje. Bendrosios praktikos gydytojas gali nukreipti gydymui į ligoninę ar pas kurios nors srities specialistą. Tačiau norint patekti pas bendrosios praktikos gydytoją reikia būti ne tik iš anksto prisiregistravus, bet ir visada iš anksto susitarti dėl priėmimo, tariant angliškai „to get an appointment“. Su šia sistema susidūrę asmenys, ko gero, patvirtins, kad kartais vizito pas gydytoją tenka laukti ištisas savaites. Tai priklauso nuo vietinio gydytojo užimtumo ir panašių dalykų.
Verta prisiminti, kad ne darbo valandomis kiekvienas GP kabinetas teikia informaciją specialiu „out-of-hours“ telefonu, kurį galima sužinoti pasiteiravus gydytojo kabinete arba paskambinus „NHS Direct“ numeriu.

„999“ arba „A&E“ centrai – tik būtiniausiu atveju
Jeigu jūs arba kas nors kitas turite sunkių kvėpavimo sutrikimų, netekote kraujo ar įtariate kaulų lūžius – nedelsdami vykite į artimiausią „Accident and Emergency“ (trump. „A&E”) skyrių arba skambinkite telefonu „999“ ir kvieskite greitąją pagalbą (angl. emergency ambulance). Čia bus suteikta visa reikalinga pagalba būtent tokiais – sunkiausių sveikatos sutrikimų ir nelaimingų atsitikimų – atvejais. „A&E” skyriai ir „999“ linija dirba kiekvieną dieną 24 valandas per parą. Artimiausią "A&E" skyrių galima rašti pagal pašto kodą internete adresu http://www.nhs.uk/NHSEngland/AboutNHSservices/Emergencyandurgentcareservices/Pages/AE.aspx.

Pagal NHS informaciją parengė Rima Zavickaitė-McMahon

   

Susijusios įmonės

Plataus spektro medicinos ir stomatologijos paslaugos. Gydytojai su ilgalaike darbo patirtimi padeda Londone ir aplink jį.

 

...

Didelis odontologijos paslaugų pasirinkimas, ilgametė patirtis, naujausios technologijos, laboratorija, protezavimas ir rentgenas - viskas po vienu stogu Rytų Londone!

...

Jaunas, profesionalus, keliomis kalbomis bendraujantis personalas, aukščiausia paslaugų kokybė, modernūs gydymo metodai Londone.

...