Nugaros skausmų specialistas į pagalbą kenčiantiems nuo skausmo - Anglija.lt
 

Nugaros skausmų specialistas į pagalbą kenčiantiems nuo skausmo (2010-06-21)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Kiekvieną dieną daugybė žmonių varginami ūmaus raumenų, sąnarių, nugaros, kaklo srities skausmo kreipiasi į gydytojus, ieško pagalbos vaistinėje ar gydosi patys. Dažniausiai dėl šių negalavimų yra kalti patys ligoniai, negalvojantys, kad po žiemos aptingę raumenys greičiau pavargsta, jie greičiau pertempiami, padidėjęs fizinis krūvis pažadina lėtines judamojo aparato ligas. Tokio pobūdžio skausmai, ypač nugaros skausmas, dažniau kamuoja darbingo amžiaus žmones, kurie negailėdami jėgų triūsia savo namuose ir darbe, neteisingai lanksto nugarą ar kelia didelius krūvius, daug laiko praleidžia netinkamoje padėtyje.

Kas yra nugaros skausmas?
Nugaros skausmas – tai viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi į gydytoją. Dauguma žmonių per savo gyvenimą patiria bent vieną nugaros skausmo epizodą. Šios rūšies skausmo paplitimas svyruoja nuo 49 iki 70 proc.!
Nugaros apatinės dalies skausmas apibūdinamas kaip skausmas, raumenų tempimo pojūtis ir sustingimas žemiau šonkaulių krašto iki sėdmens raumenų. Dažnai kartu gali pasireikšti ir sėdimojo nervo neuralgija (šaudančio pobūdžio skausmai į koją). Labiausiai varginantys simptomai – tai nepakeliamas ar ilgai trunkantis skausmas ,kartais plintantis į koją, prasidedanti kojos nejautra ir iš to sekantis nedarbingumas.

Dažniausios priežastys
Nugaros skausmą gali sukelti stuburo diskų išvarža, infekcija, uždegimas, reumatoidinis artritas, lūžis ar auglys – tai specifinis nugaros skausmas. Tačiau net apie 90 proc. visų, nugaros skausmu besiskundžiančių pacientų, dažnai diagnozuojamas taip vadinamas nespecifinis nugaros skausmas, kurio atsiradimo tikslios priežasties pradžioje kartais nepavyksta nustatyti, bet tai gali būti ir sunkaus susirgimo pradžia .

Ūmus ir lėtinis skausmas
Nugaros skausmas sąlygiškai skirstomas pagal nusiskundimų trukmę:
* ūmus, jei trunka mažiau nei šešias savaites,
* poūmis – nuo šešių savaičių iki trijų mėnesių,
* lėtinis – jei trunka ilgiau nei tris mėnesius.

Nugaros skausmas gali kartotis
Pirmojo nugaros skausmo epizodo eiga dažnai yra palanki. Dažniausiai skausmo sukelti negalavimai praeina per kelias savaites. Nors didelė dalis pacientų, besiskundusių nugaros skausmu, nustoja lankytis pas gydytoją, tačiau tikimybė, kad skausmas pasikartos per 12 mėnesių, siekia daugiau nei 70 proc.

Ką reikia aptarti su gydytoju?
Rizikos veiksniai. Viršsvoris, sėslus gyvenimo būdas, rūkymas, sunkus fizinis darbas, pasikartojantis kėlimas, nugaros sukimas, ilgai trunkantis stovėjimas nepatogioje padėtyje didina nugaros skausmų riziką.

Simptomai
Su gydytoju aptarkite galimas skausmo priežastis. Paprašykite, kad gydytojas parodytų juosmeninės stuburo dalies modelį su slanksteliais, diskais ir nervų šaknelėmis. Gydytojas paaiškins, kodėl skausmas kojoje atsirado dėl nervų šaknų sudirginimo, parodys galimą pažeidimo vietą ir, ištyręs, paskirs gydymą bei skausmą malšinančius vaistus.

Ligos istorija
Reikia atkreipti dėmesį į:
* Bet kokią neseniai įvykusią traumą.
* „Raudonas vėliavėles“ – pavojaus – simptomus.
* „Geltonas vėliavėles“ simptomus, kurie susiję su lėtine negalia.

„Raudonos vėliavėlės“ simptomai leidžiantys įtarti sunkią stuburo patologiją:
* Krūtinės skausmas
* Karščiavimas ir nepaaiškinamas svorio netekimas
* Šlapimo pūslės ar žarnyno sutrikimai
* Pacientas yra sirgęs vėžiu
* Prasta sveikata ar yra kitokių susirgimų
* Sutrikusi eisena, apatinės nugaros dalies ir kojų nejautra
* Jei skausmas prasidėjo iki 20 arba virš 55 metų

„Geltonos vėliavėlės“ simptomai nurodo įsisenėjusią negalią:
* Neigiamas nusistatymas - nugaros skausmas yra labai pavojingas ar gali padaryti neįgaliu.
* Pakitęs elgesys, sumažėjęs fizinis aktyvumas
* Tikėjimas, kad pasyvus gydymas bus naudingesnis negu aktyvus
* Polinkis depresijai, prastai nuotaikai ir socialiniai atskirčiai
* Socialinės ar finansinės problemos

Apžiūra
Gydytojas ieško sumažėjusio nugaros lankstumo, sumažėjusių tiesios kojos pakėlimo ribų, teigiamo nervų tempimo testo, neurologinių simptomų, padidėjusio odos jautrumo, pakitusių refleksų. Esant reikalui gydytojas skiria tyrimus (echoskopija, rentgenogramos, kompiuterinė tomografija ir kt., laboratorinius tyrimus).

Skausmo intensyvumo vertinimas
Jį įsivertinti gali kiekvienas pacientas pagal žemiau pateiktas skausmo vertinimo skales. Gydytojas pagal tai gali skirti adekvatų gydymą ir vertinti jo efektyvumą.

Kaip malšinamas skausmas?
Skausmo gydymo tikslas turi būti ne tik sumažinti skausmą ar visiškai jį numalšinti, bet ir nustatyti jo priežastis.

Gydymo metodai:
* vietinis gydymas (fizioterapija, elektrostimuliacija, šilumos ar šalčio procedūros, tepalai, kremai, pleistrai ir pan.);
* farmakologinis (skausmą malšinantys vaistai, priešuždegiminiai vaistai, relaksantai ir pan.);
* intervencinis gydymas (blokados, steroidų injekcijos ir pan.)
* elgesio modifikavimas (kinezioterapija, relaksacija, psichoterapija), paciento mokymas;
* operacinis gydymas (ortopedinės, neurochirurginės, minimaliai invazinės operacijos);

Skausmui malšinti vartojamos priemonės priklauso nuo skausmo intensyvumo. Lengvus simptomus efektyviai galima valdyti vietinėmis priemonėmis (tepalai, pleistrai su analgetikais) ar kitais vaistais nuo skausmo (nesteroidiniais priešuždegiminiais vaistais). Gydytojas įvertins, ar nėra kontraindikacijų, patars kokius vaistus ir kokias jų dozes vartoti.
Gydytojas vėliau gali paskirti fizioterapiją, pratimus, manualinę terapiją ar kitas procedūras. Esant vidutinio intensyvumo skausmui, taikomas kompleksinis gydymas tiek vietinėmis priemonėmis, tiek vaistais. O dėl nepakeliamo skausmo pacientams kartais yra reikalingas stacionarus gydymas, gydymas stipriais vaistais (kartais net narkotiniais analgetikais), ypač jei skausmas pasireiškė pirmą kartą gyvenime, ar net operacija.

Nemedikamentinės priemonės
Nemedikamentinėms priemonėms priskiriami fiziniai ir emociniai gydymo būdai. Nemedikamentinės priemonės efektyviausios tuomet, kai derinamos su medikamentinėmis kaip papildomas gydymas ir atliekamos tinkamu metu, t. y. praėjus ūmiam skausmui. Tinkamiausios nemedikamentinės priemonės parinkimas priklauso nuo paciento būklės, patiriamo skausmo ypatumų, gretutinių ligų. Rekomenduotina gydymą pradėti nuo vietinių priemonių, nes nėra vaistų šalutinių poveikių pavojaus, galima pritaikyti tiesiogiai skaudamoje vietoje, naudoti ir namuose.

Gali būti taikomos įvairios priemonės, bet jas tinkamiausiai gali paskirti gydytojas, nes ir jos kartais gali pakenkti:
* infraraudonieji spinduliai,
* vandens terapija,
* šalčio terapija,
* elektrinė stimuliacija,
* gydomieji pratimai,
* masažas,
* akupunktūra.

Medikamentinės priemonės
Vartojant medikamentines priemones, reikia nepamiršti šalutinių reiškinių, ypač kai naudojami keli vaistai.
Paprastai judamojo aparato skausmų apnikti žmonės yra linkę gydytis savarankiškai. Deja, ne visi žino, kad šiuo atveju reikėtų paisyti tam tikrų taisyklių. Svarbiausia – nepulkite gerti pirmųjų po ranka pasitaikiusių vaistų nuo „visų skausmų“. Taip pat netinka medikamentai, kuriuos nuo panašių negalavimų vartojo kiti žmonės. Uždegimui ir skausmui gydyti plačiausiai yra vartojami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo ,injekcijos į sąnarius, giluminės injekcijos palei stuburą, skausmingų taškų blokados.

Geriausiai situaciją įvertins nugaros skausmų specialistas
Gydytojas ortopedas-traumatologas Benjaminas Čižiūnas, dirbantis Londone esančioje lietuviškoje klinikoje Baltic Medical Centre Ltd, jau 29 m. gilinasi į stuburo, sąnarių ligas ir traumas, skausmo mediciną, atlieka raumenų-sanarių-raiščių echoskopiją.

Intervencines procedūras gyd. B.Čižiūnas atlieka kontroliuojant echoskopu (tai labai svarbu atliekant injekcijas į sąnarius bei gilumines injekcijas palei stuburą, kad nebūtų pažeisti aplinkiniai audiniai bei nervai, o vaistas būtų suleistas tiksliai ten, kur reikia), kaulų – sąnarių ligas gydo neoperaciniu būdu, pritaiko pagalbines priemones (korsetus, įtvarus ir pan.).

Per ilgus praktikos metus sukaupta gydytojo patirtis padėjo ne vienam pacientui, kenčiančiam nuo nugaros, sąnarių ar kitų judėjimo sistemos skausmų. Pasak gyd. B.Čižiūno, daugeliu atvejų ūminio nugaros skausmo prognozė yra palanki, bet dažnai pasitaiko atkryčiai. Tad, atsiradus nugaros skausmams, nedelsiant reikia kreiptis į specialistą, kuris ištirs ir nustatys skausmo priežastį. Ankstyvas ligos nustatymas padės išvengti lėtinės ligos išsivystymo. Svarbu, kad ūminis skausmas būtų nedelsiant ir efektyviai gydomas, kad būtų išvengta skausmo perėjimo į lėtinę stadiją.

Reikia atkreipti dėmesį, kad negalima užsiiminėti savigyda, o kreiptis į kvalifikuotą specialistą, išmanantį raumenų-kaulų-sąnarių ligas bei skausmo valdymą. Gyd. B.Čižiūnas teigia, kad pacientai neturi kentėti nuo skausmo, nes užtrukęs skausmas sukelia nemigą, psichinį nuovargį, darbingumo netekimą, socialinės adaptacijos sutrikimus, socialinę atskirtį, asmenybės pokyčius, skatina konfliktiškumą, apatiją, depresiją, išsekimą. Gydytojas primena, kad lėtinis skausmas – liga, kuri turi būti gydoma, o laisvė nuo skausmo turi būti traktuojama kaip žmogaus teisė.

Ką pataria gyd.B.Čižiūnas?
Kintant požiūriui į skausmą, kinta ir skausmo gydymas. Pavyzdžiu, gali būti nugaros skausmas, kurio gydymo taktika keičiama nuo lovos režimo iki aktyvaus judėjimo: nustačius, kad skausmo priežastis yra ne tik audinių pažeidimas, bet pakitęs skausmo jutimas, kurio poilsis nesumažina, gydymo pagrindu tampa vaistai nuo skausmo ir judėjimas. Kintantis skausmo priežasčių supratimas ir įvertinimas sąlygoja greitą skausmų varginamo paciento judrumo sugrąžinimą, taip pat įgalina sumažinti susirgimo trukmę.

Gyd. B.Čižiūnas primena, kad nugaros skausmų būtų galima išvengti, jei tausotume savo sveikatą ir adekvačiai vertintume fizines jėgas. Taip pat nereikėtų užmiršti, kad nešti sunkius daiktus reikia ištiesus nugarą, svarbu svorį paskirstyti tolygiai abiem rankoms. Su sunkiu kroviniu rankose reikia vengti pasilenkimų į priekį. Keliant, stumiant daiktus būtina pagrindinį krūvį suteikti kojų raumenims. Jei darbe tenka ilgai sėdėti, patartina kas valandą atsikelti ir padaryti paprastus pasitempimo pratimus (tai svarbu ir vairuotojams).

Keli patarimai, kurie padės greičiau numalšinti nugaros skausmą:
Prie įprastinės veiklos – palaipsniui:
* Pradėjus sveikti po stipriausio nugaros skausmo epizodo, ankstesnę veiklą į dienotvarkę reikia įtraukti atsargiai. Nesunkūs darbai bei paprasti pasivaikščiojimai yra geros, išsijudinti padedančios, priemonės.
* Ant skaudamos vietos rekomenduojama tepti tepalų su nuskausminančiu poveikiu. Taip pat padeda trumpalaikis poilsis patogioje padėtyje.
* Norint palengvinti nugaros dalies skausmą, galima vartoti nereceptinius vaistus nuo uždegimo
* Patariama imtis veiklos, kuri nesunkina simptomų.
* Reikia skirti laiko sau atsipalaiduoti. Įtampa tik pablogins nugaros būklę.

Būtinas vizitas pas gydytoją, jei:
* Gydantis namie būklė negerėja
* Ilgiau nei savaitę trunka stiprus skausmas
* Simptomai išlieka ilgiau negu 3 savaites, stiprėja ar progresuoja.

BALTIC MEDICAL CENTRE LTD


   

Susijusios įmonės

Boulevard Dental Care yra Lietuviška odontologijos klinika, įkurta Centriniame Crawley (prie pat Gatwick oro uosto). Itin patogus susisiekimas atvykstant...

Plataus spektro medicinos ir stomatologijos paslaugos. Gydytojai su ilgalaike darbo patirtimi padeda Londone ir aplink jį.

 

...

IrmaDent klinika vadovaujama gyd. Irmos Kripaitės įsikūrusi strategiškai patogioje vietoje Rytų Londone, Stratforde.

...

Didelis odontologijos paslaugų pasirinkimas, ilgametė patirtis, naujausios technologijos, laboratorija, protezavimas ir rentgenas - viskas po vienu stogu Rytų Londone!

...

Jaunas, profesionalus, keliomis kalbomis bendraujantis personalas, aukščiausia paslaugų kokybė, modernūs gydymo metodai Londone.

...

Didžiausio odontologijos klinikų tinklo Lietuvoje filialas Londone siūlo visas šiuolaikinės burnos priežiūros, protezavimo bei chirurgines paslaugas.

...

Siūlome platų medicinos paslaugų bei gydytojų pasirinkimą Londone ir Lietuvoje.

...

Visos odontologijos paslaugos Londone: nuo konsultacijos ir rentgeno nuotraukų iki dantų protezavimo bei implantų! Gydytojai su ilgamete patirtimi.

...

Pietryčių Londone veikiančioje odontologinėje klinikoje teikiamos visos dantų gydymo paslaugos suaugusiems ir vaikams.

...