Šeimos gydytojai (GP) Didžiojoje Britanijoje. Kas, kaip, kur? (Atnaujinta 2012-08-16) - Anglija.lt
 

Šeimos gydytojai (GP) Didžiojoje Britanijoje. Kas, kaip, kur? (Atnaujinta 2012-08-16) (2005-11-27)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Didžiojoje Britanijoje, kaip ir daugumoje šalių, sveikatos apsaugos įstaigos yra dviejų rūšių: valstybinės ir privačios. Čia kalbėsime apie valstybines poliklinikas ir su jomis susijusius, dažnai kylančius klausimus. Gydymas valstybinėse įstaigose yra nemokamas, išskyrus stomatologijos (dantų ligų) kabinetų paslaugas ir kai kurias sudėtingas operacijas.

Šeimos gydytojas (dažnai vadinamas tiesiog GP – General Practitioner) teikia šias paslaugas:
- pataria dėl sveikatos problemų;
- skiepija nuo įvairių susirgimų;
- tiria ir gydo;
- išduoda receptus vaistams;
- nukreipia tolesniam gydymui į profesionalias klinikas ar socialinei priežiūrai.

Dauguma šeimos gydytojų taip pat atlieka ir tokias papildomas paslaugas:
- konsultuoja dėl šeimos planavimo – skiria kontraceptines priemones;
- prižiūri nėštumo metu;
- atlieka vaiko sveikatos patikrinimus, imunizaciją;
- patikrina sveikatą (pvz., daro bendros būklės ar vėžio tepinėlių testus – smear test);
- daro nesudėtingas operacijas ir procedūras;
- gydo nedidelius sužeidimus.

Šeimos gydytojas dirba poliklinikoje kartu su medicinos seserimis, akušerėmis, poliklinikos vadybininku, administracijos darbuotojais, kad visi kartu galėtų suteikti profesionalią medicininę pagalbą.
Pačioje poliklinikoje galite daugiau sužinoti apie ten dirbančius gydytojus, jų teikiamas paslaugas, darbo valandas, tvarką dėl gydytojo iškvietimo į namus, receptų išrašymo ir t. t.
Jeigu esate užsiregistravęs/-usi gydytojo apžiūrai, bet negalite atvykti į polikliniką tuo metu, labai svarbu apie tai pranešti. Keletą kartų praleidusiems susitikimą su gydytoju ir nepranešusiems apie tai iš anksto, kitą kartą toks paskyrimas gali būti neduotas.
Valstybinė sveikatos tarnyba (National Health Service – NHS) įspėja, kad ypač svarbu nepamiršti, jog suaugusieji ir vaikai būtų laiku skiepijami, o moterys turėtų reguliariai tikrintis dėl gimdos vėžio (kvietimai atlikti vėžio tepinėlių testą užsiregistravusioms pacientėms išsiunčiami į namus). Jei norite eiti pas ginekologę – moterį, reikia iš anksto to paprašyti.

Kaip pasirinkti polikliniką?
Paprastai užsiregistruoti galima tik poliklinikoje pagal gyvenamąją vietą, t. y. toje, kuri yra arčiausiai Jūsų namų. Jei nežinote, kur yra artimiausia poliklinika, galima ją susirasti internete adresu: http://www.nhs.uk, įvedus savo pašto kodą langelyje "Health services near you" ir paspaudus "Find GP practices". Ten pat galima sužinoti gydytojų darbo laiką, teikiamas paslaugas ir kokiomis kalbomis kalba darbuotojai.
Jei Jums patogiau skambinti nei naršyti internete, informacijos telefonas: 0845 4647 (“NHS Direct”). Galite ir tiesiog užeiti į artimiausią polikliniką – ten jums bus suteikta visa reikalinga informacija. Dažnai galima gauti bukletėlį apie būtent tą polikliniką.

Kaip užsiregistruoti?
Paprasčiausiai užeikite į polikliniką pagal gyvenamąją vietą ir paklauskite, ar galite ten užsiregistruoti. Jei turite anglišką medicininę kortelę – pasiimkite ją su savimi. Jei tokios kortelės neturite – Jūsų bus paprašyta užpildyti specialią formą jai gauti. Taip pat reikia turėti kokį nors asmens tapatybės ir gyvenamąją vietą patvirtinantį dokumentą. Pavyzdžiui, pasą ir telefono paslaugų sąskaitą. Tada bus paskirtas susitikimas su medicinos seserimi. Po pokalbio su ja ir keleto paprastų tyrimų (kraujospūdžio, šlapimo, taip pat ūgio ir svorio pamatavimo) būsite įtrauktas/-a į pacientų sąrašus.
PASTABA: Užsiregistruokite poliklinikoje, nelaukdami, kol susirgsite. Įprastai poliklinikoje priimami tik užsiregistravę pacientai.

Ką daryti, jei poliklinika manęs nepriima?
Pirmiausia pabandykite užeiti į kitą Jūsų rajone esančią polikliniką. Jei vis dar kyla problemų, galite skambinti telefonais: (01962) 876609, 876641 arba siųsti faksą: (01962) 868959 (9–17 val. darbo dienomis) gydytojų ir pacientų paslaugų agentūrai – jie gali padėti Jums surasti šeimos gydytoją.

Ar galima pakeisti polikliniką?
Taip, galite pakeisti polikliniką, kada norite. Nuneškite savo medicininę kortelę į kitą polikliniką ir paprašykite Jus ten priregistruoti. Jūsų ligos istorija ir kiti dokumentai bus automatiškai persiųsti į naująją vietą. Jei kyla problemų – skambinkite aukščiau nurodytais numeriais.

Ar man suteiks pagalbą bet kuri poliklinika, jei nesu ten užsiregistravęs/-usi?
Taip, jeigu būdamas/-a toli nuo namų susirgote ir nesate registruotas/-a artimiausioje poliklinikoje, užeikite ar paskambinkite į ją ir paprašykite pagalbos. Jei esate išvykęs/-usi iki 3 mėnesių laikotarpiui, galite užsiregistruoti vietinėje poliklinikoje kaip laikinas gyventojas. Jei ruošiatės toje vietoje pasilikti ilgesniam nei 3 mėnesių laikotarpiui, reikia registruotis kaip pastoviam gyventojui.

Ar mano šeimos gydytojas gali atvykti į namus?
Paprastai susirgęs/-usi pats/pati turite apsilankyti poliklinikoje. Tačiau jei jaučiatės pernelyg prastai, galite prašyti gydytojo atvykti į namus. Jeigu įmanoma, pasistenkite paskambinti į polikliniką iki 10 val. ryte dieniniam vizitui.

Ką daryti, jei gydytojo pagalba reikalinga po poliklinikos darbo valandų?
Jei susirgote ar sveikata labai pablogėjo ne dienos metu, skambinkite telefonais: 0845 6092244 arba 0845 4647 (“NHS Direct” – Valstybinė sveikatos tarnyba tiesiogiai). Atsilieps specialiai apmokytos medicinos seserys, kurios patars, kokių priemonių imtis ir, jei reikia, iškvies budintį gydytoją atvykti pas Jus į namus.
PASTABA: Ekstremaliu atveju skambinkite 999 ir prašykite gydytojo pagalbos. (Tas pats numeris renkamas ir ypač skubiu atveju kviečiant policiją ar gaisrinę.)

Ką daryti, jei esate nepatenkintas/-a poliklinikos paslaugomis?
Pirmiausia apie tai pakalbėkite su savo šeimos gydytoju ar poliklinikos vadybininku. Jei tai nepadės, skambinkite telefonu: 01983 535455, kur galėsite pasikalbėti su vietine sveikatos apsaugos institucija ir gauti patarimą, kaip elgtis toliau.

Paruošta pagal NHS informaciją


   

Susijusios įmonės

Boulevard Dental Care yra Lietuviška odontologijos klinika, įkurta Centriniame Crawley (prie pat Gatwick oro uosto). Itin patogus susisiekimas atvykstant...

Plataus spektro medicinos ir stomatologijos paslaugos. Gydytojai su ilgalaike darbo patirtimi padeda Londone ir aplink jį.

 

...

IrmaDent klinika vadovaujama gyd. Irmos Kripaitės įsikūrusi strategiškai patogioje vietoje Rytų Londone, Stratforde.

...

Didelis odontologijos paslaugų pasirinkimas, ilgametė patirtis, naujausios technologijos, laboratorija, protezavimas ir rentgenas - viskas po vienu stogu Rytų Londone!

...

Jaunas, profesionalus, keliomis kalbomis bendraujantis personalas, aukščiausia paslaugų kokybė, modernūs gydymo metodai Londone.

...

Didžiausio odontologijos klinikų tinklo Lietuvoje filialas Londone siūlo visas šiuolaikinės burnos priežiūros, protezavimo bei chirurgines paslaugas.

...

Siūlome platų medicinos paslaugų bei gydytojų pasirinkimą Londone ir Lietuvoje.

...

Visos odontologijos paslaugos Londone: nuo konsultacijos ir rentgeno nuotraukų iki dantų protezavimo bei implantų! Gydytojai su ilgamete patirtimi.

...

Pietryčių Londone veikiančioje odontologinėje klinikoje teikiamos visos dantų gydymo paslaugos suaugusiems ir vaikams.

...