Kaip patvirtinti lietuvišką studijų baigimo diplomą? (2006-04-12)

Norėdami Jungtinėje Karalystėje susirasti darbą arba pratęsti studijas, turėsite pateikti studijų baigimo diplomą. Deja, dažniausiai lietuviškus diplomus šioje šalyje reikia patvirtinti. Tai atlieka UK NARIC (angl. United Kingdom National Recognition Information Centre) įstaiga, kurios darbą prižiūri Švietimo ir įgūdžių kėlimo departamentas (angl. Education and Skills Department). UK NARIC – vienintelė institucija, kuri patvirtina diplomo galiojimą Jungtinėje Karalystėje ir nurodo jo atitikmenį. UK NARIC gali patvirtinti diplomus net iš 183 pasaulio šalių.

Šios įstaigos paslaugomis naudojasi ne tik privatūs asmenys, bet ir įvairios institucijos: ambasados, Vidaus reikalų ministerija (angl. Home Office), Mokesčių inspekcija (angl. HM Revenue and Customs), įdarbinimo agentūros ir darbo profsąjungos.

Du būdai
Diplomo patvirtinimo laišką galite gauti dviem būdais: išsiuntę atitinkamus dokumentus paštu arba užpildę blanką internetu.
Pirmuoju atveju jums reikia siųsti diplomo kopiją ir jo priedą, kuriame surašyti studijuoti dalykai, valandų skaičius ir pažymiai. Šiuos dokumentus reikia išversti į anglų kalbą ir patvirtinti. Taip pat turite parašyti trumpą įžanginį laišką ir nurodyti, kokiam tikslui jums reikalingas diplomo patvirtinimas. Pridėję tuščią voką su savo atgaliniu adresu ir 47 svarų apmokėjimu (čekius ir pašto orderius išrašyti ECCTIS Ltd vardu), galite drąsiai siųsti dokumentus. Ant kitos čekio pusės reikia užrašyti savo vardą, pavardę ir adresą. Diplomo patvirtinimą gausite per 10–15 dienų.

Antruoju atveju galima užpildyti blanką internetu (http://www.naric.org.uk), jį atspausdinti ir išsiųsti paštu su aukščiau nurodytais dokumentais. Siunčiant dokumentus šiuo būdu, NARIC garantuoja greitesnį atsakymą ir mažesnę paslaugos kainą – 39,95 svaro. Užpildžius blanką internetu, jums bus suteiktas specialus numeris (UK NARIC ID Number), kurį turite užrašyti ant kitos čekio ir atspausdinto blanko pusės bei įžanginiame laiške.

Abiem atvejais dokumentus reikia siųsti šiuo adresu:
UK NARIC
Oriel House
Oriel Road
Cheltenham
GL50 1XP
UK

Kodėl diplomo gali nepatvirtinti
Atkreipkite dėmesį į tai, dėl kokių aplinkybių UK NARIC gali neišduoti diplomo patvirtinimo:
-UK NARIC patvirtina tik kilmės šalyje patvirtintus diplomus.
-Studijų trukmė turi būti ne mažesnė kaip 200 val.
-Studijų lankymo ar išklausytų dėstomų dalykų sertifikatai nepriimami.

Jeigu jums dėl svarbių priežasčių diplomo patvirtinimo reikia skubiai, galima pasinaudoti „greitąja paslauga“ (angl. Fast Track), kuri kainuoja 235 svarus (per 24 val.) arba 176,25 svaro (per 48 val.). Ši paslauga teikiama tik telefonu: +44(0)8709904088.

Tiesa, prieš mokant nemažus pinigus ir kažkur išsiunčiant svarbius savo dokumentus, reikėtų pasitikslinti su universitetu, ar jis tikrai reikalauja būtent šiuo būdu patvirtinto diplomo. Kai kurioms įstaigoms užtenka tiesiog diplomo vertimo į anglų kalbą, patvirtinto vertimo biuro antspaudais.