Profesiniai kursai (2007-02-28)

Kam reikalingi profesiniai kursai?

Atsakymų į šį klausimą gali būti daug. Tačiau apibrėžiant visus keletu žodžių, trumpi neuniversitetiniai kursai reikalingi žmonėms, kurie:

1. dėl vienokių ar kitokių priežasčių neįgijo ar neturi laiko įgyti atitinkamo diplomo, tačiau reikalingas bent minimalus tam tikro darbo ar profesijos žinių kiekis;
2. turi diplomą, bet jiems reikalingas išsilavinimas kitoje srityje, nes nori keisti darbo sritį ar pan.;
3. nori patobulinti ar atnaujinti tam tikros srities žinias;
4. nori pakeisti nuobodžią kasdienybę, išmokti to, kas domina.

Populiariausių kursų sričių sąrašas
Londone ir kitur organizuojamų kursų pasirinkimas – didžiulis. Dėl to čia trumpai apžvelgsime tik populiariausių sričių sąrašą.
- Finansai ir apskaita (angl. accounting and finance) – pradedant įvadiniais buhalterijos kursais ir baigiant specializuotais aukštos kvalifikacijos ACCA, CIMA ir pan.;
- Reklama (angl. advertising);
- Verslo vadyba (angl. business management);
- Kompiuterija (angl. computing) – nuo kompiuterio pažinimo iki specialių kursų, pvz., ECDL (European Computer Driving Licence) – pasaulyje pripažinta kvalifikacija, parodanti gavėjo kompetenciją darbe su kompiuteriais, „Cisco Systems“ – kvalifikacija, skirta tinklų administravimui, „Microsoft Office Specialist“ – kvalifikacija, išduodama puikiai išmanantiems MS programas ir kt.;
- Kulinarija (cookery);
- Žmogaus studijos (angl. human sciences) – medicina ir kt.;
- Kalbos (angl. languages);
- Teisė (angl. law);
- Rinkodara (angl. marketing);
- Žiniasklaida (angl. media);
- Muzika (angl. music);
- Tapyba (angl. painting);
- Fotografija (angl. photography);
- Visuomenės ryšiai (angl. public relations;)
- Turizmas, viešbučių ir restoranų verslas (angl. tourism, hospitality, catering and leisure).

Kur galima lankyti profesinius kursus?
Pasirinkimas ir vėl pakankamai platus. Daugelis universitetų, koledžų ir kitų švietimo įstaigų organizuoja tokius kursus savo patalpose, gali būti pasirenkamas ir laikas, pavyzdžiui, rytiniai, vakariniai ar savaitgalio kursai.

Patogiausia, turbūt, būtų pasirinkti mokymo įstaigą netoli namų ar darbo. Informaciją paprastai galima gauti iš rajono savivaldybės tiesiogiai ar jų internetinio puslapio. Pavyzdžiui, jei gyvenate Newhamo savivaldybės teritorijoje (Plaistowe, East Hame, Becktone, Forest Gate, Manor Parke, Custom House, North Woolwiche, Silvertowne, Stratforde ar West Hame), galite apsilankyti internetinėje svetainėje: http://www.newham.gov.uk, kur rasite nuorodą į „Education and Learning“, po to – „Adult Education“. Ten rasite nuorodą į bukletą su tame rajone organizuojamais kursais ir visa su jais susijusia informacija.
Ši internetinė svetainė nurodo kursų ir mokymo įstaigų sąrašą pagal norimą rajoną: http://www.floodlight.co.uk/pls/courses/fl_home.pg_home.
Paieška labai patogi – galima pasirinkti ne tik rajoną, bet paiešką susiaurinti, nurodant norimą kursą, siekiamą kvalifikaciją (jei norite trumpo kurso – pasirinkite „non degree“) bei kokiu laiku norite ar galite lankyti paskaitas – vakarais, savaitgaliais, tam tikromis dienomis ir kt. Jei kursų pagal visus jūsų reikalavimus neatsiras, paiešką vėl galima paplatinti, atsisakant, pavyzdžiui, laiko apribojimų.
Šiais kompiuterijos laikais egzistuoja ir kitos patogios mokymosi formos – mokymasis namuose internetu ar susirašinėjant su mokymosi įstaiga. Apie tai – atskirai.

Mokymasis namuose
Tai gana populiarus sprendimas tiems, kurie neturi laiko ar sąlygų lankyti net ir vakarinius ar savaitgalio kursus. Tačiau verta paminėti, kad gali būti gana sunku mokytis savarankiškai, susikaupti namų aplinkoje ir laiku pateikti atsiskaitymus. Jei vis dėlto nusprendėte pasirinkti šį būdą, toliau pateikiame šiek tiek informacijos.

Tikriausiai nesuklysime teigdami, kad pati populiariausia ir labiausiai ne tik Britanijoje, bet ir kitose šalyse pripažinta nuotolinio mokymosi įstaiga – „Open University“ (internetinis puslapis: http://www.open.ac.uk). Kursai suskirstyti pagal sritis ir lygį, t.y. sertifikato, diplomo, bakalauro ir t.t. Kainos priklauso nuo programos ir gali būti aukštesnės nei kitose įstaigose, bet mokama taip pat už reputaciją ir patikimumą.
Kiti populiarūs nuotolinio mokymosi koledžai:
http://www.homelearningcollege.com
http://www.icslearn.co.uk
http://www.ukopencollege.co.uk
Kai kurie įprastiniai universitetai bei koledžai taip pat siūlo ir nuotolinio mokymosi galimybę.

Kaip apmokėti už kursus?
Kai kurie pagalvos – keistas klausimas. Tačiau verta pasidomėti tokiais dalykais:
1. Ar nėra jus dominančių valstybės organizuojamų nemokamų kursų (tokie dažniausiai yra anglų kalbos ir kai kurių medicinos darbuotojų kursai), ar jus dominančiam kursui nėra teikiama finansinė pagalba. Daugiau informacijos galima rasti internete: "į šį tinklalapį pateksite paspaudę čia" , skambinant „Learndirect Advice Helpline” tel.: 0800100900 arba jūsų rajono savivaldybėje.

2. Dažnas darbdavys yra suinteresuotas, kad darbuotojai keltų savo kvalifikaciją, todėl jis gali sutikti sumokėti dalį ar net visą kursų kainą ir skirti tam laisvo laiko. Tačiau būkite budrūs – kartais už tokią paslaugą reikalaujama tam tikro atlygio, pavyzdžiui, sutartyje gali būti numatyta, kad jums teks bent trejus metus išdirbti toje darbovietėje.

3. Daugelis mokymosi įstaigų siūlo lanksčias kursų apmokėjimo programas, t.y. galima sumokėti ne viską iškart, o padalyti sumą į kelias dalines įmokas.

Keletas pastabų:
- Jei ruošiamasi studijuoti vieną iš specialių aukštesnės kvalifikacijos programų, tokių kaip CIMA, ACCA ir kt., svarbu sužinoti, ar mokymosi įstaiga yra akredituota atitinkamos institucijos tai dėstyti.
- Jei jau turite kokį nors profesinį, koledžo ar universitetinį išsilavinimą, jums gali būti užskaityta dalis mokymosi programos.
- Prieš pradėdami lankyti kursus, sužinokite, koks tiksliai pažymėjimas bus išduodamas juos baigus ir/ar išlaikius egzaminus.
- Sužinokite iš darbdavio, ar gautas sertifikatas bus pripažintas jūsų darbovietėje.
- Nemokamos informacijos įvairiais mokymosi klausimais, įskaitant ir profesinius kursus, galima gauti paskambinus “Learndirect Advice Helpline” tel.: 0800100900 arba rasti internete adresu: http://www.learndirect-advice.co.uk .

"Infozona"