Bevielis kompiuterinis tinklas. Kokia nauda? - Anglija.lt
 

Bevielis kompiuterinis tinklas. Kokia nauda? (2007-12-13)

Kelių kompiuterių sujungimas į tinklą suteikia daug privalumų: padidėja darbo efektyvumas, sutaupomas laikas (nereikia duomenų saugoti į išorinius atminties įrenginius), paprastėja administracija. Technologijoms vis tobulėjant ir greitėjant, prieš apytikriai aštuonerius metus buvo užpatentuotas naujas tinklo būdas – bevielis tinklas. Kadangi vielinį tinklą daug kas yra matęs ar galbūt net jungęs, apie jį nekalbėsime. Šį kartą plačiau aptarsime bevielį tinklą (angl. Wireless Network).

Bevielis tinklas turi daug pranašumų. Pirma, jau vien tik iš pavadinimo galima suprasti, kad tai kompiuterinis tinklas, tačiau be laidų. Didelėse kompanijose tai ypač aktualu. Įsivaizduokite didelę kompaniją, kurioje vien viename aukšte yra 200 kompiuterių. O pastate yra, tarkime, aštuoni aukštai. Tam, kad visi šie kompiuteriai būtų sujungti į tinklą, reikėdavo samdyti žmones, kurie nutiestų tinklų laidus ir sujungtų visus kompiuterius. Be to, reikėdavo pirkti kompiuterinių tinklų šakotuvus ir kitokią įrangą. Visa tai – papildomos lėšos ir laikas. Bevielis tinklas suteikia galimybę kompiuterius sujungti į tinklą be laidų, vien tik per aukšto dažnio radijo bangas. Į kompiuterį tereikia įdiegti specialų įrenginį ir programinę įrangą. Bėgant laikui, keitėsi bevielio tinko standartai ir greičiai, taigi šiuo metu bevielio tinklo duomenų perdavimo greitis yra beveik toks pat kaip ir vielinio tinklo. Deja, bevielis tinklas nėra toks saugus kaip vielinis. Todėl kuriama vis daugiau specialių programų ir prisijungimo prie tinklo kodavimo būdų.

Šiuo atradimu gali džiaugtis ne tik verslininkai, bet ir paprasti vartotojai. Šiuo metu beveik visi Didžiosios Britanijos interneto tiekėjai nemokamai arba už nedidelį mokestį suteikia bevielį maršrutizatorių („ruterį“), kuris leidžia prie interneto prisijungti be laidų. Jeigu jūs turite naują nešiojamąjį kompiuterį, jame tikriausiai jau bus įdiegta bevielė tinklo plokštė. Jeigu ne, už nedidelį mokestį (apie 20–30 svarų) ją galite nusipirkti bet kurioje kompiuterių parduotuvėje. Belieka tik nustatyti programas ir galėsite naršyti po internetą be jokių laidų. Veikimo diapazonas yra gana nemažas – beveik 50 metrų spinduliu nuo artimiausio bevielio maršrutizatoriaus. Taigi, kad ir kur būtumėte – namie, virtuvėje, svetainėje ar miegamajame, visuomet būsite ryšio zonoje. O jeigu norite įsigyti spausdintuvą, bet nenorite, kad jis stovėtų kur nors svetainėje ir gadintų visą vaizdą, – ne bėda. Įsigykite bevielį spausdintuvą ir pastatykite jį kur tik norite – svarbu tik, kad elektros šaltinis būtų netoliese. Jūs dirbate svetainėje, norite atspausdinti lapą su traukinių tvarkaraščiu – paspaudžiate „spausdinti“, o spausdintuvas, pastatytas antrame aukšte, spintoje, pradeda spausdinti. Jokių laidų – viskas paprasta ir patogu.

Šiuo metu oro uostai, stotys, viešbučiai, net kavinės teikia bevielio interneto paslaugas. Nenuostabu, kad bevielė technologija skverbiasi į vis daugiau įrenginių: mobiliuosius telefonus, foto aparatus, video kameras. Kompiuteriai pradedami diegti net šaldytuvuose!

Laurynas Grainys