Išsirink internetą pagal savo poreikius! - Anglija.lt
 

Išsirink internetą pagal savo poreikius! (2011-08-19)

Neišsemiama tema – internetas Anglijoje. Kuris geras ar blogas, kaip jį įsivesti, kur rasti nemokamą internetą Londone? Į šiuos klausimus atsako Anglija.lt.

Be naujųjų technologijų dabar – nė iš vietos. Internetas tapo pagrindinis komunikacijos šaltinis tiek ieškant darbo skelbimų ir kitų kontaktų, tvarkant įvariausius reikalus, susijusius su gyvenimu Anglijoje, tiek bendraujant su Tėvynėje likusiais artimaisiais.
Tačiau ne vienam tautiečiui iškyla problemų, kai reikia internetą išsirinkti ir įsivesti. Ką tik atvykus dažniausiai tai bėda nebus, jei nuomuosiesi kambarį bute, kur internetas jau veikia. Tačiau po kiek laiko, persikėlus į atskirą būstą iškyla problema, kur gauti internetą.

Pradžia – internetas kavinėse
Daugelis seniai atvykusiųjų prisimena laikus, kai sėdėdavo interneto kavinėse, už valandą sumokėję 1-2 svarus ir ieškodavo reikalingos informacijos. Tačiau dabar laikai šiek tiek pasikeitė – beveik visi “apsiginklavę” nešiojamaisiais kompiuteriais, todėl vienintelis dalykas, ko reikia – nemokamas belaidis internetas (angl. free wireless internet - WiFi). Jau prieš metus Londono meras Borisas Johnsonas dėstė planus iki 2012 metų išplėsti bevielio interneto tinklą visoje sostinėje, instaliuojant vadinamuosius “karštuosius taškus” (angl. hotspots) gatvių lempose ir autobuso stotelėse.
Nemokamo bevielio interneto taškų gali rasti daugelyje kavinių ir restoranų, ypač centriniame Londone. Bevielis internetas veikia McDonald’s, Starbucks kavinėse. Taip pat ieškok ženklo su užrašu “Free WiFi” ir būsi tikras, kad ryšį ten pagausi.
Beje, jei reikia greitai pasitikrinti elektroninį paštą, gali užsukti į “Apple Store” Regento gatvėje. Ten yra nemokamas bevielis internetas, taip pat gali išbandyti ir jų kompiuterius.
Tokiais būdais “gaudyti” internetą – pigu, tačiau nepatogu. Dar vienas, tarp tautiečių gan populiarus būdas - vogti slaptažodžiu neapsaugotą bevielį internetą iš kaimynų. Jokiu būdu nesiūlome to daryti – tai ne tik negražu, bet ir ryšys dažniausiai būna silpnas, o netrukus ir susizgribę kaimynai gali uždėti slaptažodžius. Todėl pradėjus svarstyti apie nuosavą interneto ryšį, reikia nuspręsti, kokį rinktis.

Populiariausias – telefono linijos
Trys pagrindiniai dalykai, kuriuos turi apsvarstyti: kokio tipo interneto ryšys veikia ten, kur gyveni, kokio greičio ir duomenų limito tau reikia. Pastarieji du veiksniai priklauso tik nuo tavęs ir tavo poreikių, tačiau pirmasis – tik nuo vietos, kurioje gyveni. Tai visų pirma reikėtų patikrinti, kokio tipo ryšys pas tave namie veiks. Anglijoje yra trys populiariausi interneto tipai: telefono linijos arba plačiajuostis, kabelinis ir mobilusis.
Telefono linijos arba ADSL (angl.Asymmetric Digital Subscriber Line) – labiausiai paplitęs interneto tipas, ypač dideliuose miestuose. Lietuvoje šis interneto tipas vadinamas plačiajuosčiu internetu. Šis internetas gali pasiekti iki 12 Mb/s spartą. Tačiau būtina turėti telefono liniją, net jei skambučiams ja nesinaudoji, ir mokėti mėnesinį telefono linijos nuomos mokestį, apie 11-13 £. Jei telefono linijos namie nėra – reikės ją įsivesti. BT (angl. British Telecom) linijos įvedimas kainuoja apie 130 £. Vieni interneto tiekėjai, pavyzdžiui, BT bei “Sky” riekalauja būtent BT telefono linijos. Tačiau verta pasidomėti kitų tiekėjų, pavyzdžiui, “Virgin” pasiūlymais dėl telefono linijos ir interneto įvedimo, jei nesinori mokėti už BT liniją.

Greičiausias – kabelinis
Reikėtų nusiteikti palaukti bent apie dvi savaites, kol internetas bus įvestas. Kai užsisakysi internetą, po kiek laiko tau turi bus pajungta telefono linija (jei jos neturi), atsiųsta visa įranga (modemas, bevielio interneto paskirstytojas (angl. router) ir instrukcijos, kaip pasijungti).
Kabelinis internetas (angl. cable broadband) nereikalauja turėti telefono linijos. Pagrindinis kabelinio interneto tiekėjas Anglijoje – “Virgin Media”. BT taip pat vejasi “Virgin” ir pateikia pasiūlymų dėl kabelinio interneto Tačiau ne visur kabelinis internetas yra prieinamas pagal gyvenamąją vietą. Kabelinio interneto pranašumai – dar didesnė sparta už plačiajuostį, pigesnis (nes nereikia mokėti linijos nuomos mokesčio), dažniausiai nėra duomenų parsiuntimo limito. Patikrinti, ar esi “kabelio zonoje”, gali įvedęs savo pašto kodą šiame tinklapyje: http://www.cable.co.uk. Kabelinio interneto įvedimas priklausys nuo to, kaip suderinsi kompanija, kuri atsiųs meistrą įvesti internetą į tavo namus.

Lengviausiai – mobilusis
Greičiausiai gaunamas internetas – mobilusis. Jį tiekia visi mobilaus ryšio operatoriai. Galima sudaryti sutartį ir mokėti kas mėnesį, arba naudotis išankstinio mokėjimo paslauga (angl. pay as you go). Mobilusis internetas veikia per panašią į SIM kortelę, kurią reikia įdėti į specialų USB raktą. Šį raktą gausi nemokamai, jei pasirašysi sutartį bent metams, arba turėsi jį nusipirkti, jei nori naudotis išankstinio mokėjimo paslauga. Jo kaina – nuo 5£ iš “3” ryšio operatoriaus iki 25£ iš “Vodafone”, o mėnesinės įmokos irgi svyruoja nuo 8 iki 16£, priklausomai nuo leistino duomenų limito. Šį internetą itin lengva gauti. Tiesiog nueik į bet kurį mobiliųjų telefonų ryšio klientų aptarnavimo centrą, pasirašyk sutartį ar nusipirk USB raktą ir parsinešęs namo jau gali naudotis internetu. Tačiau jo trūkumai – lėtas ryšys ir duomenų siuntimo limitai.
Yra ir kitų, tačiau ne taip plačiai paplitusių, interneto ryšių. SDSL internetas, labai panašus į ADSL interteto tipą, nes siunčiamas per telefono liniją, tik SDSL internetas ir siunčia ir gauna duomenis vienodu greičiu (ADSL priima greičiau, nei siunčia). Kaimo vietovėse, kur joks kitas interneto ryšys neprieinamas, gali būti įrengta speciali palydovinė lėkštė, tačiau jos įrengimas gali kainuoti apie 800£. Dar vienas būdas, nepopuliarus miestuose, bet suteikiantis galimybę atokiose vietovėse naudotis internetu – belaidis internetas, kai šalia namo įrengiama antena internetui gaudyti.
Beje, sudarydamas sutartį su bet kurio tipo interneto tiekėju, turi nusiteikti mažiausiai 12 mėnesių sutarčiai, įpareigojančiai tave bent metus laiko naudotis jų paslaugomis. Jei turi internetą, bet nori pareiti pas kitą tiekėją – apie tai, kaip tai padaryti, Anglija.lt jau rašė straipsnyje “Geresnis ir pigesnis ryšys – be jokio vargo”.

Naudingi kontaktai
- Gauk nemokamą nešališką patarimą renkantis interneto tiekėją telefonu 0800 093 0405
- Geriausi pasiūlymai, interneto tiekėjų palyginimas bei greičio skaičiuoklė: http://www.broadband.co.uk

Duomenų limitai – ką jie reiškia?
- Limitas: 1Gb per mėnesį - jo užteks užkrauti tinklalapį 10,500 kartų arba parsisiųsti 205 dainas
- Limitas: 2Gb - 21,000 tinklalapių arba 410 dainų
- Limitas: 6Gb - 63,000 tinklalapių arba 1229 dainų
- Limitas: 15Gb - 157,000 tinklalapių arba 3072 dainų
- Limitas: iki 30Gb - 314,500 tiklalapių arba 6144 dainų.
- Neribojamas (angl. unlimited) – nėra jokių apribojimų duomenų siuntimui.
- Patartina vengti pasiūlymų su 1Gb limitu, nebent internetu naudojiesi nedaug arba negali mokėti už internetą daugiau
- Už viršytą limitą mokėti reikia labai brangiai
- Jei mėgsti ilgai naršyti internete arba siųstis didelius failus (filmus, žaidimus), geriau rinkis interneto planą su neribojamu duomenų kiekiu.

Interneto greitis – irgi svarbu
- Kokybės ir kainos santykis – daugumai interneto naudotojų užtenka, kai interneto greitis – 1Mb/s
- Pradedantiesiems - 256K arba 512K/s užteks, jei internetą naudoji tik naujienoms skaityti ir elektroniniam paštui.
- Dideliam naudojimui – Greitesnis ryšys yra 2Mb/s ar daugiau. Šį reikėtų rinktis, jei žaidi internetinius žaidimus, taip pat jei prie interneto jungsis daugiau kaip du kompiuteriai namuose.

Jolanta Terminaitė